Мета : формувати знання учнів про різноманітність тваринного світу; з'ясувати особливості будови представників різних груп тварин; розвивати логічне мислення, спостереження, уяву та мислення учнів; виховувати зацікавленість тваринним світом планети, бажання його вивчати й берегти.
Світ тварин надзвичайно різноманітний. Кого ви найперше уявляєте, коли чуєте слово «ТВАРИНА» ? Науку про тварин називають – зоологія. Ученим відомо близько півтора мільйона видів тварин. З них понад мільйон – це комахи. Риб відомо приблизно 20000 видів, земноводних – 3400, плазунів – 6000, птахів – 8600,звірів – 4000.
МОЛЮСКИ Молюски – поширені безхребетні тварини. Тіло їхнє м’яке, іноді захищене черепашкою. Розміри молюсків переважно невеликі : чорноморський рапан має довжину 12 см, равлик – 8 см. Найбільші представники – це кальмари та восьминоги. Більшість із них пересувається за допомогою ніг, деякі із них пересувається за допомогою ніг, деякі – щупальцями.
Найзубатішою твариною на Землі є слимак! У його маленькому ротику налічується до 30 тисяч крихітних зубів. А у звичайного садового равлики, який водиться в Америці, на язику вміщується 135 рядів дрібнесеньких зубів по 105 штук у кожному ряду. Разом це – понад 14 тисяч! Такою своєрідною терткою равлик стирає частини рослин, якими харчується.
РАКОПОДІБНІ Ракоподібні мають скелет, схожий на шкаралупу. Він захищає тіло від ушкоджень та хижаків. Мешкають у прісній та солоній воді. Частину ракоподібних людина використовує в їжу. Крім того, вони дуже корисні для природного середовища, бо очищують водойми, поїдаючи відмерлі рештки тварин.
ПАВУКОПОДІБНІ Павукоподібні відрізняються від комах тим, що мають вісім ніг. Дехто боїться павуків. Проте павуки, що мешкають у нашій місцевості, не становлять загрози людям, хоча користь їх очевидна. Павуки дуже спритні й винахідливі. Жителі тропічних країн тримають їх у домашніх умовах для знищення шкідливих комах.
ЗЕМНОВОДНІ Усі земноводні мають гладеньку шкіру, через яку легко проникає рідина й кисень, що містяться у повітрі. Тому шкіра в них є додатковим органом дихання. Більшість земноводних проводять життя у вологих місцях, чергуючи перебування у воді та на суходолі. Вони активні лише в теплих умовах. При похолоданні земноводні впадають у заціпеніння. За температури нижче -2 градуси – гинуть. Більшість цих тваринок живе лише у прісній воді. Проте існує морська жаба, яка може мешкати й у солоній воді.
ПЛАЗУНИ Плазуни – тварини, у яких тіло вкрите сухими лусками, а в деяких ще й панцирем. Вони рухаються «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі. Плазуни поширені в різних середовищах : у воді, на суходолі. Деякі з амфібій для розмноження ( відкладання яєць) виходять на суходіл. Плазуни періодично линяють, скидаючи старий покрив. Це холоднокровні тварини. Тому вони віддають перевагу місцевостям із теплим і жарким кліматом. В Україні живе близько 20 видів плазунів.
Існує давня легенда про те, що крокодили, поїдаючи свою жертву, плачуть «крокодилячими сльозами». Учені довели, що крокодили плачуть зовсім не від жалю. Виявляється, таким чином тварина позбавляється зайвої солі, яка є в організмі. Для цього є спеціальні залози, розміщені прямо біля очей та на язику.. Через це крокодили можуть мешкати й у солоних водоймах.
Крокодили та алігатори з’явилися на землі ще 200 мільйонів років тому. Вони є представниками давньої групи тварин, старшої від динозаврів, яка вимерла в далекому минулому. Алігатори відрізняються від крокодилів тим, що в них не виглядають зуби, коли закрита паща ( у крокодилів виглядає четвертий зуб), і вони мають тупу морду. Ці тварини – плазуни.
Купуючи черепаху, варто знати, чим сухопутна черепаха відрізняється від водяної. У водяних черепах між пальцями є перетинки, хвіст тонкий, набагато довший, ніж у сухопутної, панцир плоский, темний. У сухопутної він опуклий і круглий. Сухопутну черепаху утримувати легко : їдять вони здебільшого рослинну їжу – молочай і люцерну, листя фруктових дерев, суниці, овочі. Можна пустити тваринку й на травичку попастися, але слід бути пильними : хоча й кажуть про повільність черепах, насправді вони пересуваються швидко і на великі відстані.
Сумчастий ведмедик коала живе на деревах і спускається на землю тільки заради того, щоб перейти на інше дерево. Проте він дуже спритний і вміє плавати. Удень тваринка спить, а вночі лазить по дереву й харчується пагонами та листям евкаліпта. Коала виношує своє дитинча в сумці, а коли воно виростає, носить його на спині. Через знищення людиною евкаліптових лісів цій тварині загрожує небезпека вимирання.