Написав 48 книг, 500 наукових статей, 1500 казок і оповідань для дітей. Праці педагога видані 53-ма мовами світу загальним тиражем понад 15 мільйонів примірників. Найбільш відома його книга – „ Серце віддаю дітям ” (видана 32-ма мовами світу, 55 видань). Широко знані його книги: „ Народження громадянина ”, „ Павлиська середня школа ”, „ Як виховати справжню людину”, „ Сто порад вчителеві ”, „ Розмова з молодим директором школи”, „ Книга про любов ” та інші.
ТВОРИ СУХОМЛИНСЬКОГО ДЛЯ ДІТЕЙ І ПРО ДІТЕЙ У своїх творах автор промовляє до душі читача, до його людської гідності й звеличує ті найкращі паростки його шляхетності, що, підводячись на повний зріст, підносять і людину. Саме в цьому і полягає принципова позиція Василя Сухомлинського — підносити, а не принижувати, що найбільше відбилася в його розповідях для дітей, батьків, учителів. Його літературна спадщина полонить дитячі душі своєю щирою, людяною, але і майстерно прихованою педагогікою, найголовніші інструменти якої — повага й любов.
В.О.Сухомлинський зазначав: «Людина тільки тоді стає людиною, коли вона любить людей. Люби людей! Живи так, щоб твоя серцевина була здоровою, чистою та сильною. Бути справжньою людиною — це значить віддати всі сили своєї душі в ім'я того, щоб люди навкруги тебе були кращими, духовно багатими; щоб у кожній людині, з якою ти зустрічаєшся в житті, залишалося щось гарне від тебе, від праці твоєї душі».
ПРАВИЛА ГРИ: Ведучий проносить повз учасників гри коробочку, у якій лежать половинки сніжинок, що пронумеровані. Кожний із учасників бере половинку сніжинки і пише на ній побажання для колеги, ім'я якого ще невідоме. Коли всі учасники напишуть побажання, знайдіть людину, у якої половинка сніжинки з такою ж цифрою. Учителі утворюють пари, обмінюються побажаннями.
Учитель не робить кар'єри... Він приходить у школу вчителем і йде в тому ж званні. Він — артист, але його глядачі і слухачі не аплодують йому, він лікар, але його пацієнти не завжди хочуть лікуватися. То де вчителю взяти сили для щоденного натхнення? Тільки в усвідомленні ВЕЛИЧІ своєї справи.
І педагог-гуманіст Василь Олександрович запропонував нам один із шляхів вирішення цієї проблеми. Він писав: “ Давні філософи стверджували: у глибині моря — сіль, але тільки течія викриває її; давні філософи писали: яйце жайворонка несе в собі ембріон співака, але пісня пролунає після впливу життя. У кожній дитині — образ Творця, але Творцю необхідний помічник, який побачить у ній цей образ. Без учителя дитина людиною не стане, бо виховувати саму себе не зможе. Дитина і поруч дорослий — це фундаментальна основа суттєво необхідного в освіті ”
Веселка — символ згоди людства з Богом — Сім кольорів земних в собі вміщає, І кожен з них риси людини Своїм цвітінням визначає. Добро — червоний, радість — жовтий, Натхнення — колір голубий, Лиш фіолетовий — журби. Проте оранжевий — мов сонце, Тепло душі в собі несе, Зелений – мудрість нам дає, А синій — строгості, та в міру, Бо добре — коли в міру все.