В. Підмогильний. Роман “Місто”. Світовий мотив підкорення міста, самоствердження, інтерпретовані на національному матеріалі
Номер слайду 2
СамоствердженняІнтерпретація— це прагнення особистості зайняти й утримати в системі психологічних відносин у колективі певну позицію, що забезпечувала б їй повагу, визнання, довіру, підтримку інших членів колективу.(лат. interpretatio) — роз'яснення, тлумачення.
Номер слайду 3
Мета: проаналізувати роман "Місто" Валер'яна Підмогильного з позицій екзистенціалізму; навчитися розуміти вплив цивілізаційних процесів на людину; характеризувати маргінальний образ українського інтелігента; пояснити роль жіночих образів у романі; розвивати навички аналізу прозового твору великої форми; поглибити вміння висловлювати власні враження та думки, виділяти провідні риси й деталі, критично оцінювати події та вчинки героїв, робити висновки; усвідомлювати моральні, психологічні аспекти самоствердження людини.
Номер слайду 4
Перевірка домашнього завдання : Анкета письменника. Фактологічний диктант
Номер слайду 5
Написав «Місто», бо люблю місто і не мислю поза ним ні себе, ні своєї роботи. Написав ще й тому, щоб наблизити, в міру змоги, місто до української психіки, щоб сконцентрувати його в ній...
Номер слайду 6
Київ 20-х років ХХ ст.
Номер слайду 7
проблемне питання: степан радченко – завойовник міста чи його жертва?
Номер слайду 8
І група: Поміркуйте, яким треба бути, щоб досягти успіху. Накресліть свою формулу успіху.ІІ група: Що, на вашу думку, повинно містити слово “людина”, які складові?
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Робота з тлумачним словником: Екзистенціалізм - філософський напрям, який сформувався у французькій філософії та літературі в першій половині XX ст. Визначальні риси: абсурдність буття, відчай, страх смерті; особистість має протидіяти державі, суспільству "ворожому" середовищу; вища цінність у свободі особистості; існування людини тлумачиться як драма свободи; в художніх творах розповідь ведеться від першої особи. Представники екзистенціалізму називали кілька шляхів порятунку від абсурду: СМЕРТЬ (САМОГУБСТВО),БУНТ (БОРОТЬБА),ТВОРЧІСТЬ.
Номер слайду 11
Психологізм - заглибленість у творі в душу персонажів, їх психологію. У психологічному творі увага автора переноситься із зовнішнього (подієвого) сюжету на внутрішній (психологічний), він відслідковує всі порухи душі своїх героїв, намагається розкрити їх роздуми й мотивацію вчинків, показати нелегкий шлях внутрішніх колізій.
Номер слайду 12
Робота з тлумачним словником: Маргінал 1. Той, хто втратив колишні соціальні зв'язки і не пристосувався до нових умов життя ( звичайно про вихідців із села) 2. Провінціал. Урбаністика - це твори мистецтва, які зображують місто, його життя та мешканців, побачені "міськими очима".
Номер слайду 13
Жанр твору: урбаністичний інтелектуально-психологічний роман. Композиція: 2 частини та 14 розділів. Експозиція – Зав’язка –Кульмінація – Розв’язка -
Номер слайду 14
Тема твору: Головна ідея: Проблематика: Підкорення людиною міста, вплив цивілізаційних процесів на людину. Розкриття характеру людини, яка підкорює місто, через дії, вчинки, стосунки з іншими персонажами. Проблема села і міста;Становлення людини-митця;Проблема кохання;Добро і зло.
Номер слайду 15
1-ша лінія - становлення Степана Радченка як письменника.2-га лінія – стосунки Степана Радченка із жінками. Дві сюжетні лінії:
Номер слайду 16
«Мозковий штурм»Степан Радченко – позитивний чи негативний герой?Місто Київ – герой роману?Назвіть риси екзистенціалізму в романі “Місто”.
Номер слайду 17
«Незакінчене речення»Степан Радченко – тип маргінальний, тому що…
Номер слайду 18
проблемне питання: степан радченко – завойовник міста чи його жертва?
Номер слайду 19
«Воно покірно лежало внизу хвилястими брилами скель, позначене вогняними крапками, і простягало йому з пітьми горбів гострі кам’яні пальці. Він завмер від сласного споглядання цієї величі нової стихії і раптом широким рухом зронив униз зачудований поцілунок».
Номер слайду 20
Номер слайду 21
Домашнє завдання: Скласти паспорт твору. Виписати цитати для характеристики образу Степана Радченка. Розкрити один із жіночих образів роману крізь призму стосунків зі Степаном:І група – Надійки, Тамари Василівни; ІІ група - Зоськи, Рити.