Первісне мистецтво: живопис, скульптура. Як і музика, образотворче мистецтво зародилося в первісному суспільстві доби пізнього палеоліту, у ті часи, коли люди ще жили у печерах. Тому перші зразки образотворчого мистецтва представлені малюнками на стінах і стелях печер, у глибинах підземних галерей і гротах, а також різьбленням на кістці та камені — матеріалах, що були доступні первісній людині.
Чорнофігурний вазопис. Греція. Декоративне мистецтво греків яскраво втілилося у розписах ваз - кубків, амфор, кратерів та інших керамічних виробів різної форми. На них у силуетних зображеннях відтворювалися сцени з життя богів, героїв і звичайних греків. Розписували вази чорним лаком.
Орнамент. Види орнаментів. Орнамент - прикраса, візерунок, побудований на ритмічному чергуванні елементів. За побудовою розрізняють: стрічковий (фриз), сітчастий, замкнений (розетка). За мотивом - геометричний, рослинний, тваринний. Рапорт – елемент орнаменту, що багаторазово повторюється.
Віртуальна екскурсія: Опішнянська кераміка. У старовинному козацькому містечку Опішня на Полтавщині існує унікальний Національний музей-заповідник українського гончарства. Здавна більшість населення Опішні займалося виробництвом керамічного посуду: горщиків, мисок, куманців, глеків, стилізованих скульптурних зображень тварин - баранців, козликів, биків, левів. Посуд розписували переважно рослинним орнаментом, фігурки оздоблювалися фактурним ліпним декором.
Завдання. Виготов витинанку «Чарівні птахи». Матеріали та інструменти: кольоровий папір, олівець, ножиці, клей, альбом. Хід роботи. Скласти прямокутний аркуш кольорового паперу навпіл - лінія згину буде віссю симетрії композиції. Продумати сюжет (птахи, дерево з пташками, ). З одного боку від згину виконати олівцем контурний рисунок половини композиції. Вирізати зображення за контурним рисунком. Розгорнути витинанку і наклеїти в альбом.
Розпочати роботу над мистецьким проектом на тему «Декоративно-ужиткове мистецтво нашого краю». Поради щодо виконання проєкту: Оберіть найцікавіші для вас два-три види ДУМ України. Об’єднайтеся у групи «Історики», «Мистецтвознавці», «Технологи», «Художники», які будуть досліджувати певні питання створення виробів декоративного мистецтва. Знайдіть інформацію про історію виникнення цих видів ДУМ, їх майстрів та майстринь, технологію виготовлення виробів, їх оригінальність та неповторність, власноруч створіть виріб декоративного мистецтва. Підготуйте цікавинки про центри народних промислів України. Оформіть та презентуйте проєкт (компютерна презентація, стендова доповідь).