Презентація відкритого уроку: Загальна характеристика неметалічних елементів, фізичні властивості неметалів, застосування. Лабораторний дослід № 2: «Дослідження адсорбційної здатно

Про матеріал
Поглиблювати знання учнів про походження неметалічних елементів у періодичній системі Д. І. Менделєєва, будову їх атомів. Підкреслити відмінності між простими речовинами неметалами, розглянути формули простих речовин неметалів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Загальна характеристика неметалічних елементів, фізичні властивості неметалів, застосування. Лабораторний дослід № 2: «Дослідження адсорбційної здатності активованого вугілля і аналогічних лікарських препаратів»

Номер слайду 2

Навчально-освітня мета: Поглиблювати знання учнів про походження неметалічних елементів у періодичній системі Д. І. Менделєєва, будову їх атомів. Підкреслити відмінності між простими речовинами неметалами, розглянути формули простих речовин неметалів. Тип уроку: Комбінований – узагальнення та систематизація знань. Обладнання: Періодична система, зразки неметалів, комп’ютерний мультимедійний проєктор. Очікувальні результати: Предметні компетентності, учні називають найпоширеніші в природі неметалічні елементи, наводять приклади. Ключові компетентності: Спілкування державною мовою, математична компетентність, вміння вчитися впродовж життя, ініціативність і підприємливість. Наскрізні змістовні лінії: Здоров’я і безпека та екологічна безпека – явище адсорбції; підприємливість і фінансова грамотність – фізичні властивості неметалів, застосування неметалів, обчислення маси, об’єму, кількості речовини.

Номер слайду 3

Хід уроку: Організаційний момент; Кросворд ” Періодичний закон і будова атома ”Актуалізація опорних знань: По горизонталі: 1. Сукупність атомів одного виду. 2. Вчений, який відкрив періодичний закону 1869 році. 3. Вертикальний стовпчик хімічних елементів, подібних за властивостями. 4. Позитивно заряджені частинки. По вертикалі: 1. Атоми одного елемента, що мають однаковий заряд ядра, але відрізняються по масі. 2. Елементи І групи головної підгрупи. 3. Елементи VІI групи головної підгрупи. 4. Горизонтальний ряд хімічних елементів, розміщених у порядку зростання їх атомних мас. 5. Незаряджені частинки. 6. Найменша хімічно неподільна частинка речовини.

Номер слайду 4

ІІІ. Вивчення нового навчального матеріалу. План: Положення неметалічних хімічних елементів в Періодичній системі;Будова атома неметалічних елементів, назви і формули;Загальні, фізичні властивості;Застосування і поширення неметалів у природі. Адсорбція. Лабораторний дослід № 2: «Дослідження адсорбційної здатності активованого вугілля і аналогічних лікарських препаратів». Інструктаж з БЖД. Епіграф уроку: Хімія – наука експериментальна, дослід – основа пізнання. (Д. І. Менделєєв)Графіт, (Карбон - С)Сірка, (Сульфур - S)Бром (Br)Йод (I)Фосфор (P)

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Усі вони у природі здатні існувати у вільному стані, тобто, у вигляді однієї або кількох простих речовин. Ознайомтеся з назвами й символами всіх неметалічних елементів (виділені рожевим і жовтим кольором).

Номер слайду 10

Прості речовини, утворені атомами неметалічних елементів, мають загальну назву неметали. За сучасною українською хімічною номенклатурою назви неметалів пишуть з малої літери й вони не завжди збігаються з назвами відповідних їм неметалічних елементів.

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Розгорнута характеристика хімічного елемента:{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Назва;Символ;Порядковий номер;Відносна атомна маса;Група;Підгрупа;Період;Великий, малий;Ряд;Будова атома (протони, електрони, нейтрони);Електронна формула хімічного елемента;Структурна формула хімічного елемента;Вищі оксиди (рівняння реакції);Леткі сполуки з гідрогеном (рівняння реакції);Метали, неметали, галогени, інертні гази.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Температура кипіння і плавлення має широкий діапазон. Неметали розчиняються в воді та органічних розчинниках.

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Неметали в житті людини: В медицині;Виробництво сірників;Ювелірні прикраси;Абразивні матеріали;Виробництво амоніаку;Нафтогазодобувна промисловість;Дезінфікуючі засоби;Ліки;Виробництво кислот;Матеріали для атомних реакторів та інше.

Номер слайду 17

Поширення в природі: Неметали більш поширені в природі, аніж метали, проте у вільному стані трапляються не всі. Неметали азот, кисень, інертні гази — це основні речовини у складі повітря. Поклади самородної сірки в Передкарпатті — одні з найбільших у світі. Промисловим родовищем графіту в Україні є Завалівське родовище, сировину якого використовує Маріупольський графітовий комбінат. У деяких регіонах України виявлені поклади порід, які можуть містити алмази (зокрема, у Житомирській області, на Волині), проте промислові родовища поки що не розвідані. Значно більше неметалічних елементів існують у вигляді складних речовин, серед яких домінують оксиди та солі.

Номер слайду 18

Історичний факт: На початку ХХ ст. Микола Дмитрович Зелінський використав адсорбційну здатність вуглецю у винайденому ним вугільному протигазі для захисту органів дихання, обличчя й очей людини від дії шкідливих речовин, що потрапили в атмосферу. Завдяки цьому винаходу було врятовано життя сотень тисяч солдатів під час Першої світової війни. Удосконалений протигаз застосовується й нині. Протигаз: 1 — коробка з адсорбентом; 2 — гумовий шолом

Номер слайду 19

Адсорбція. Адсорбція — це здатність деяких речовин (адсорбентів), зокрема вуглецю, утримувати на своїй поверхні частинки газу або розчиненої речовини. Адсорбція — вибіркове поглинання речовини з газового чи рідкого середовища поверхнею твердого тіла. На адсорбційній здатності вуглецю базується його використання в медицині — це пігулки або капсули активованого вугілля. Їх застосовують внутрішньо в разі отруєння.

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Хімічний диктант: Визначити хімічні елементи або прості речовини, про які йдеться в таких реченнях: Входить до складу морської води, протонне число 35 – це…Найпоширеніший елемент у Всесвіті – це…Входить до складу кухонної солі - …Вміст простої речовини в повітрі складає 21 % - це…У вільному вигляді не трапляється нуклоне число 31. Це…Цим неметалічним елементом закінчується п’ятий період. Це…Вміст простої речовини в повітрі складає 78 % - це…Неметалічний елемент, який входить до складу всіх органічних речовин – це…Загальна назва елементів VА групи - …Газ, що вперше було використано, як хімічну зброю…Проста речовина, що входить до складу молекули води…Неметал, що використовується як найбільш екологічне паливо…ІV. Закріплення.

Номер слайду 22

Відповіді до хімічного диктанту: Входить до складу морської води, протонне число 35 – це… (Бром ‘Br’)Найпоширеніший елемент у Всесвіті – це… (Азот ‘𝑵𝟐’)Входить до складу кухонної солі - … (Хлор ’Cl’)Вміст простої речовини в повітрі складає 21 % - це… (Кисень ‘𝑶𝟐’)У вільному вигляді не трапляється нуклоне число 31. Це… (Фосфор ‘𝑷’)Цим неметалічним елементом закінчується п’ятий період. Це… (Ксенон ‘Xe’)Вміст простої речовини в повітрі складає 78 % - це… (Азот ‘𝑵𝟐’)Неметалічний елемент, який входить до складу всіх органічних речовин – це… (Карбон ‘C’)Загальна назва елементів VА групи - … (підгрупа Нітрогену ‘N’) Газ, що вперше було використано, як хімічну зброю… (Хлор ’Cl’) Проста речовина, що входить до складу молекули води… (Оксиген ‘O’)Неметал, що використовується як найбільш екологічне паливо… (Гідроген ‘H’) 

Номер слайду 23

Вправа «Мікрофон»чи вдалося одержати відповіді на питання, що були поставлені на початку уроку?що сподобалося на уроці?що було важким та незрозумілим?

Номер слайду 24

V. Диференційоване домашнє завдання:4-6 балів: Опрацювати § 15;Вивчити основні поняття, хімічні формули. 7-9 балів: Виконати завдання 1-2 на сторінці 81.10-12 балів: Попрацювати з медійними джерелами, підготувати і оприлюднити на наступному уроці повідомлення про застосування одного з неметалів. Сірка, (Сульфур - S)Графіт, (Карбон - С)Алмаз (C)Кремній, (Силіцій - Si)Селен, (Se)Йод, (I)

Номер слайду 25

Використані джерела:https://pidruchnyk.com.ua/469-hmya-yaroshenko-11-klas.html https://vseosvita.ua/library/tematicnij-zbirnik-krosvordiv-z-himii-60716.html https://www.youtube.com/watch?v=l. LAXCEIpa. AE&ab_channel=%D0%92%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8 https://naurok.com.ua/prezentaciya-metali-i-nemetali-205941.html https://www.youtube.com/watch?v=3y7 Lmg. J_6sw&t=2s&ab_channel=%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%93%D0%B0%D1%80%D0%BA%D1%83%D1%88%D0%B0

pptx
Додано
27 січня 2022
Переглядів
1437
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку