Презентація "Видобування нерудної сировини в Україні та країнах світу"

Про матеріал
Презентація до уроку географії у 9 класі на тему "Видобування нерудної сировини в Україні та країнах світу"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ВИДОБУВАННЯ НЕРУДНОЇ СИРОВИНИ В УКРАЇНІ ТА КРАЇНАХ СВІТУ. ГЕОГРАФІЯ 9 КЛАС Підготувала учитель географії Курахівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 1 Павлуша Олена Іванівна

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

ДЛЯ ПОТРЕБ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ЩОРІЧНО ВИГОТОВЛЯЮТЬ СОТНІ МІЛЬЙОНІВ ТОНН МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ. ОСНОВОЮ ДЛЯ ЇХ ВИРОБНИЦТВА СЛУЖАТЬ КАЛІЙНІ СОЛІ , ФОСФАТИ І АЗОТ, ЯКИЙ ОТРИМУЮТЬ З ПОВІТРЯ. ЗНАЧНІ РОДОВИЩА КАЛІЙНИХ СОЛЕЙ Є У США, РОСІЇ, КАНАДІ, НІМЕЧЧИНІ, БІЛОРУСІ. НЕЗНАЧНІ ЇХ ЗАПАСИ У КРАЇНАХ, ЩО РОЗВИВАЮТЬСЯ, ТОМУ ВОНИ ЗМУШЕНІ МАСОВО ІМПОРТУВАТИ КАЛІЙНІ ДОБРИВА. КРІМ ЦЬОГО, КАЛІЙНІ РУДИ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ДЛЯ ОТРИМАННЯ МИЮЧИХ ЗАСОБІВ І РІЗНИХ ХІМІКАТІВ.

Номер слайду 6

АПАТИТИ МАГМАТИЧНОГО ПОХОДЖЕННЯ ПРИУРОЧЕНІ ДО КОЛЬСЬКОГО ПІВОСТРОВА (РОСІЯ) І ПІВ-ВА ЛАБРАДОР (КАНАДА). ВЕЛИЧЕЗНІ ЗАПАСИ ФОСФОРИТІВ ОСАДОВОГО ПОХОДЖЕННЯ СКОНЦЕНТРОВАНІ У ЗАХІДНІЙ АФРИЦІ (МАРОККО),КИТАЇ, НА АРАВІЙСЬКОМУ ПІВОСТРОВІ, У США (ФЛОРИДА), БРАЗИЛІЇ, ПАР, РОСІЇ. ПОТУЖНІ РОДОВИЩА ФОСФОРИТІВ ОРГАНІЧНОГО ПОХОДЖЕННЯ Є НА ОСТРОВІ НАУРУ, ЯКІ СТАЛИ ОСНОВОЮ ДОБРОБУТУ ЦІЄЇ НЕВЕЛИКОЇ КРАЇНИ.

Номер слайду 7

ГАЛІТ (КУХОННА СІЛЬ) ЗАПАСИ СОЛІ (NACL) НА ЗЕМЛІ ПРАКТИЧНО НЕВИЧЕРПНІ. ЇЇ ОТРИМУЮТЬ ТАКОЖ ІЗ ПІДЗЕМНИХ РОЗСОЛІВ АБО ШТУЧНИХ СОЛОНИХ РОЗЧИНІВ (ВИВАРНА СІЛЬ), ІЗ ДНА СОЛЯНИХ ОЗЕР (САМОСАДНА СІЛЬ) І З МОРСЬКОЇ ВОДИ (ОСАДОВА СІЛЬ). СІЛЬ ВИДОБУВАЄТЬСЯ БІЛЬШ НІЖ У СТА КРАЇНАХ СВІТУ, АЛЕ БІЛЬШЕ ПОЛОВИНИ ЇЇ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ У ПРОМИСЛОВО РОЗВИНЕНИХ КРАЇНАХ, ДЕ ВОНА СЛУЖИТЬ ОСНОВОЮ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА СОДИ І ХЛОРУ. ПРОВІДНИМИ ВИРОБНИКАМИ КУХОННОЇ СОЛІ У СВІТІ Є ЧОТИРИ КРАЇНИ — КИТАЙ, США, ІНДІЯ ТА НІМЕЧЧИНА, НА ЯКІ ПРИПАДАЄ БІЛЬШЕ ПОЛОВИНИ СВІТОВОГО ВИДОБУТКУ

Номер слайду 8

СІРКА СІРКА ЗУСТРІЧАЄТЬСЯ У ВИГЛЯДІ ЧИСТОГО МІНЕРАЛУ, СПОЛУК ІЗ ЗАЛІЗОМ І КАЛЬЦІЄМ, СІРЧИСТОГО ГАЗУ ТА ДОМІШОК У БАГАТЬОХ ВИДАХ ПАЛИВА. РОЗВІДАНІ РОДОВИЩА САМОРОДНОЇ СІРКИ ШИРОКО РОЗРОБЛЯЮТЬСЯ У КИТАЇ, США, РОСІЇ, КАНАДІ, НІМЕЧЧИНІ. ІЗ ЗАЛІЗНОГО КОЛЧЕДАНУ СІРКУ ВИДОБУВАЮТЬ У БАГАТЬОХ ПРОМИСЛОВО РОЗВИНЕНИХ КРАЇНАХ, АЛЕ ВСЕ БІЛЬШЕ ЗНАЧЕННЯ МАЄ ОТРИМАННЯ СІРКИ ТА ЇЇ СПОЛУК (У ПЕРШУ ЧЕРГУ СІРЧАНОЇ КИСЛОТИ) ПРИ ОЧИСТЦІ ВУГІЛЛЯ ТА НАФТИ.

Номер слайду 9

БУДІВЕЛЬНІ МАТЕРІАЛИ РЕСУРСИ РІЗНОМАНІТНОГО БУДІВЕЛЬНОГО КАМІННЯ, ВАПНЯКІВ, ГІПСУ, ГЛИНИ І ПІСКУ НАСТІЛЬКИ ВЕЛИКІ І ПОШИРЕНІ, ЩО ГОЛОВНИМ ПИТАННЯМ ПРИ ОЦІНЦІ РОДОВИЩ Є НЕ ЇХ ПОТУЖНІСТЬ І НАВІТЬ НЕ ЯКІСТЬ, А ВІДСТАНЬ ДО СПОЖИВАЧА Й ВАРТІСТЬ ТРАНСПОРТУВАННЯ. ЦЕ ПОЯСНЮЄТЬСЯ ТИМ, ЩО БІЛЬШІСТЬ СИРОВИНИ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ МАЄ ДУЖЕ НИЗЬКУ ЦІНУ (ПЕРЕВАЖНО МЕНШЕ ОДНОГО ДОЛАРА ЗА ТОННУ).

Номер слайду 10

КАОЛІН ЗАВДЯКИ ВИСОКІЙ ВОГНЕТРИВКОСТІ ТА НИЗЬКІЙ ПЛАСТИЧНОСТІ КАОЛІН ВИКОРИСТОВУЮТЬ ЯК СИРОВИНУ У ВИРОБНИЦТВІ ПОРЦЕЛЯНИ, ФАЯНСУ, ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНОЇ КЕРАМІКИ, А ТАКОЖ ЯК НАПОВНЮВАЧ ПРИ ВИГОТОВЛЕННІ ПАПЕРУ, ГУМИ, ПЛАСТМАС, КОСМЕТИЧНИХ ВИРОБІВ. ПОКЛАДИ КАОЛІНУ ЗАЗВИЧАЙ РОЗТАШОВАНІ ПОБЛИЗУ ПОВЕРХНІ, А ТОМУ РОЗРОБЛЯЮТЬСЯ ВІДКРИТИМ СПОСОБОМ. ПОНАД ПОЛОВИНУ СВІТОВИХ ЗАПАСІВ БІЛОЇ ГЛИНИ ЗОСЕРЕДЖЕНО В США ТА ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ. ПОТУЖНІ ВИРОБНИКИ- США, УЗБЕКИСТАН,ЧЕХІЯ, БРАЗИЛІЯ, НІМЕЧЧИНА, УКРАЇНА, РУМУНІЯ, ПОЛЬЩА, УГОРЩИНА.

Номер слайду 11

АЛМАЗИ АЛМАЗИ ЗАВДЯКИ СВОЇЙ ТВЕРДОСТІ ШИРОКО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ У ПРОМИСЛОВОСТІ, А ЗАВДЯКИ НАДЗВИЧАЙНІЙ ЗДАТНОСТІ ПЕРЕЛОМЛЮВАТИ І РОЗСІЮВАТИ СВІТЛО - ЯК НАЙДОРОЖЧІ ЮВЕЛІРНІ ПРИКРАСИ. НАЙБІЛЬШІ АЛМАЗОНОСНІ ПРОВІНЦІЇ ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ПІВДНІ АФРИКИ (ПАР, КОНГО, БОТСВАНА, НАМІБІЯ) ТА У ЯКУТІЇ. ПРОТЕ ЗДАВНА ВІДОМІ НЕВЕЛИКІ РОДОВИЩА АЛМАЗІВ В ІНДІЇ, ЗАРАЗ ВОНИ ВИЯВЛЕНІ В АВСТРАЛІЇ, БРАЗИЛІЇ І НА ПІВНОЧІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЧАСТИНИ РОСІЇ.

Номер слайду 12

ВИДОБУВАННЯ НЕРУДНОЇ СИРОВИНИ В УКРАЇНІ УКРАЇНА МАЄ ВЕЛИКІ ТА УНІКАЛЬНІ ЗА ЯКІСТЮ ПОКЛАДИ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА КУХОННОЇ СОЛІ. ЗА ХІМІЧНОЮ ЧИСТОТОЮ ЇХ МОЖНА ВВАЖАТИ НАЙКРАЩИМИ У СВІТІ. ОСНОВНІ ЗАПАСИ РОЗТАШОВАНІ НА ТЕРИТОРІЇ ДОНЕЦЬКОЇ ВИСОЧИНИ, ПРИДНІПРОВСЬКОЇ НИЗОВИНИ, ПЕРЕДКАРПАТТЯ, ЗАКАРПАТТЯ ТА КРИМУ. НАЙБІЛЬШІ ЗАПАСИ КАМ’ЯНОЇ СОЛІ ДУЖЕ ВИСОКОЇ ЯКОСТІ ЗОСЕРЕДЖЕНІ НА ДОНБАСІ, ДЕ ВОНИ ЗАЛЯГАЮТЬ ПОТУЖНИМИ ПЛАСТАМИ (ДО 60 М) НА НЕЗНАЧНИХ ГЛИБИНАХ (ДО 280 М). САМЕ ТУТ (БАХМУТ (АРТЕМІВСЬК), СЛОВ’ЯНСЬК) ВИДОБУВАЄТЬСЯ НАЙБІЛЬША КІЛЬКІСТЬ КАМ’ЯНОЇ СОЛІ В ЄВРОПІ . ЗАГАЛОМ СЬОГОДНІ В УКРАЇНІ З НАЯВНИХ 14 РОЗРОБЛЯЄТЬСЯ 11 РОДОВИЩ КУХОННОЇ СОЛІ. ЗА ЦИМ ОБСЯГОМ ДЕРЖАВА ВХОДИЛА ДО 20 НАЙБІЛЬШИХ СВІТОВИХ ВИРОБНИКІВ КУХОННОЇ СОЛІ.

Номер слайду 13

РОДОВИЩА САМОРОДНОЇ СІРКИ І ОЗОКЕРИТУ В ПЕРЕДКАРПАТТІ – НАЙБІЛЬШІ В СВІТІ. ОЗОКЕРИТ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ В ПАРФУМЕРІЇ, ЛЕГКІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ, МЕДИЦИНІ, А СІРКА – В ХІМІЧНІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ. ВИДОБУТОК СІРКИ ТА КАЛІЙНОЇ СОЛІ ЗМЕНШУВАВСЯ В УКРАЇНІ ВІД ПОЧАТКУ 1990-Х РР., А З 2007 Р. ВЗАГАЛІ БУЛО ПРИПИНЕНО КАЛІЙНО-МАГНІЄВЕ ТА СІРКОДОБУВНЕ ВИРОБНИЦТВА.

Номер слайду 14

В УКРАЇНІ ЗОСЕРЕДЖЕНО БЛИЗЬКО 10 % СВІТОВИХ ЗАПАСІВ КАОЛІНУ. ЗА ЙОГО ОБСЯГАМИ ВОНА ПОСТУПАЄТЬСЯ ТІЛЬКИ США, ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ ТА КИТАЮ. ЗА ЯКІСТЮ УКРАЇНСЬКІ КАОЛІНИ ВВАЖАЮТЬСЯ ОДНИМИ З КРАЩИХ У СВІТІ. ОДНАК ЗА ОБСЯГОМ ВИДОБУТКУ КАОЛІНУ УКРАЇНА СУТТЄВО ПОСТУПАЄТЬСЯ ІНШИМ КРАЇНАМ. НАЙБІЛЬШІ ПОКЛАДИ ЯКІСНИХ КАОЛІНІВ В УКРАЇНІ РОЗТАШОВАНІ НА МЕЖІ ВІННИЦЬКОЇ ТА ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ. НА ТЕРИТОРІЇ 80 КМ2 ТУТ ДЕТАЛЬНО РОЗВІДАНІ ТА РОЗРОБЛЯЮТЬСЯ ГЛУХІВЕЦЬКЕ, ВЕЛИКОГАДОМИНЕЦЬКЕ ТА ЖЕЖЕЛІВСЬКЕ РОДОВИЩА, ЗАГАЛЬНІ ПОКЛАДИ ЯКИХ СКЛАДАЮТЬ МАЙЖЕ 60 % ЗАПАСІВ КАОЛІНІВ УКРАЇНИ. НАЙБІЛЬШИМИ ВИРОБНИКАМИ КАОЛІНОВОГО КОНЦЕНТРАТУ Є ДВА ГІРНИЧОЗБАГАЧУВАЛЬНІ КОМБІНАТИ — ГЛУХОВЕЦЬКИЙ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ТА ПРОСЯНІВСЬКИЙ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ. ТАКОЖ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ КАОЛІН ВИДОБУВАЮТЬ У ЗАПОРІЗЬКІЙ, ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ ТА РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ.

Номер слайду 15

УКРАЇНА ЗАЙМАЄ 2-Е МІСЦЕ У СВІТІ ЗА ЗАПАСАМИ ГРАФІТУ В УКРАЇНІ ВИДІЛЯЮТЬ 3 ОСНОВНІ ЗОЛОТОНОСНІ ПРОВІНЦІЇ: КАРПАТСЬКУ, УКРАЇНСЬКОГО ЩИТА ТА ДОНЕЦЬКУ. РОЗВІДАНО 8 РОДОВИЩ І БЛИЗЬКО 40 ВИДІВ ЮВЕЛІРНОГО ТА ЮВЕЛІРНО-ВИРОБНОГО КАМЕНЮ. ЗА ЗАПАСАМИ ГРАНІТІВ І ЛАБРАДОРИТІВ (ЖИТОМИРЩИНА) УКРАЇНА ПОСІДАЄ 1 МІСЦЕ В ЄВРОПІ. ЗА ЗАПАСАМИ ГІДРОМІНЕРАЛЬНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНА ЗАЙМАЄ ПРОВІДНЕ МІСЦЕ В ЄВРОПІ. ТЕРИТОРІАЛЬНО ВОНИ РОЗПОДІЛЕНІ НАДТО НЕРІВНОМІРНО; ОСНОВНА ЧАСТИНА (БЛИЗЬКО 70 %) ЗОСЕРЕДЖЕНА В ПІВНІЧНИХ І ЗАХІДНИХ ОБЛАСТЯХ. РОЗВІДАНО 200 РОДОВИЩ МІНЕРАЛЬНИХ ВОД. ШИРОКО РОЗВИНЕНІ ПРАКТИЧНО ВСІ ВІДОМІ ТИПИ ВОД: ВУГЛЕКИСЛІ, СУЛЬФІДНІ, РАДОНОВІ РІЗНОГО ХІМІЧНОГО СКЛАДУ

Номер слайду 16

• Опрацювати відповідний параграф підручника • Підготуватись до уроку узагальнення знань з теми «Первинний сектор господарства»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.7
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 6
Оцінки та відгуки
  1. Бєлая Оксана Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Петрик Людмила Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Байда Наталія Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Піхенько Тамара Славіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Горовий Іван
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Олена Згурська Володимирівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 3 відгука
ppt
Додав(-ла)
Павлуша Олена
Додано
23 січня 2022
Переглядів
7392
Оцінка розробки
4.9 (6 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку