Презентація до уроку з теми "Виготовлення родинного оберігу". Ідея технології виготовленя родинного оберігу запропанована мольфаркою Магдаленою у передачі "Все буде добре". Презентація насичена змістовним етноматеріалом.
Землею: сповідалися; клялися; лікувалися; брали у дорогу як оберіг; просили допомоги.
Номер слайду 4
Свята Вода: лікує, оживлює; робить родючою землю; виступає як спосіб магічного очищення; змиває і топить напасті злих духів; очищає людину від гріхів.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Вогонь є символом: перемін; оновлення; очищення. “Май до вогню пошану, як до води та хліба” Народна мудрість
Номер слайду 7
Верба є першим провісником весни, нашим Світовим деревом, яким лікують багато хвороб. Калина є оберігом миру і спокою в оселі. Ще осягнуть її племена і народи, І розтане байдужості хижа пітьма. Найдивнішого дива, ніж диво природи, На Землі та і в небі нема. Н. Земна
Номер слайду 8
Дерево життя - зв’язок Землі з Небом (Родинне дерево) Берегиня – охоронниця домашнього вогнища Рушник – це наша свята, зворушлива, рідна реліквія, яка крізь товщі віків світиться до нас доброю, лагідною українською душею та символом прадавніх традицій
Номер слайду 9
“Пояс – як дашок, що відбиває все погане донизу. Якщо поясу нема, то зло заходить людині в душу, і людину тягне на сварку, суперечку, вона стає дротівливою”. Г. Маковей Віночок є символом життєдайного Сонечка – був оберігом і “лікарем” ПОЯС ХУСТКА “Дай Боже щастя у майбутньому житті” Напис на хустці
Номер слайду 10
Епіграф уроку: «Наш оберег ішов з землі, Коли нас скіфами ще звали. І талісман той берегли, І щастя в доленьці шукали» О. Онищенко
Номер слайду 11
7 я
Номер слайду 12
Правила створення оберегів: ніхто не може змусити кого-небудь виготовити для себе оберіг або прохати зробити це. Обереги виготовляються лише з доброї волі і від чистої душі; найсильніші обереги ті, які виготовлені, зроблені для вас вашими кровними родичами; в процесі створення оберегу треба постійно думати про ту людину, для якої ви його робите, уявляти її, відчувати її енергетику, настрій, характер, потреби.
Номер слайду 13
Інструменти та матеріали: ножиці; гілочки верби або іви; мотузка червоно-зелена; мішечки: зелений, червоний, жовтий, фіолетовий; зерна пшениці; трава звіробою; сіль з маком; часник; грошові монети; булавка.
Номер слайду 14
Освячені у Вербну неділю гілочки верби оберігали від хвороб і зла “Не я б’ю – верба б’є, за тиждень – Великодень. Недалечко – червоне яєчко.” Народна традиція на Великодень
Номер слайду 15
Виготовлення основи композиції “віничок”. Гілочки верби або іви прирівняти ножицями і обв’язати мотузкою на відстані 4-5см від краю, сформувати ручку декількома вітками мотузки. Ділимо гілочки на три рівні частини і на відстані 3-4см від сформованої ручки декількома вітками мотузки закріплюємо по черзі кожну частину віничка.
Номер слайду 16
Кожна родина повинна мати - хліб, тепло, домашній затишок, кохання між людьми. Беремо мішечок червоного кольору і засипаємо зернятка пшениці. Зав’язуємо мішечок з зернятками пшениці і побажаннями добробуту родині. Прив’язуємо мішечок до гілочок вінечка Червоний - колір життя, вогню, кохання
Номер слайду 17
Жовтий колір символізує багатство, достаток у сім’ї, успіх у справах. Монети кажуть самі за себе. Беремо монети і закладаємо у мішечок жовтого кольору з побажаннями достатку вашій родині Прив’язуємо мішечок до гілочок вінечка-оберіга
Номер слайду 18
Зелений – колір здоров’я Звіробій - як захист здоров’я родини Беремо мішечок зеленого кольору і закладаємо траву звіробою з побажаннями здоров’я родині і зав’язуємо його. Прив’язуємо мішечок “Здоров’я” до гілочок вінечка-оберіга.
Номер слайду 19
Фіолетовий – колір мудрості Мак з сіллю – захист від негативної енергії. Беремо мішечок фіолетового кольору; Засипаємо свячені сіль і мак; З побажаннями захисту оселі зав’язуємо мішечок. Прив’язуємо мішечок “Захисту” до гілочок вінечка-оберіга.
Номер слайду 20
Часник - щоб ніяке зло не потрапило до вашого дому Булавка – від недоброго ока оберігає Прив’язуємо головку часнику до гілочок вінечка-оберіга; Приколюємо булавку по центру композиції головкою донизу.
Номер слайду 21
Синонімом цього слова є слово «домівка» .
Номер слайду 22
2. Цей оберіг рослинного походження . Його ставили в хаті на покуті під святими образами . На одне з весняних свят цю рослину святили у церкві, нею били , щоб наслати здоров'я , сили , щастя .
Номер слайду 23
3. Перешкода і відраза злу, знак закритості
Номер слайду 24
4. Символ , який завжди висів на покуті, святому місці, де збирається вся родина на трапезу, освячуючи її молитвою. Служив і скатертиною , і вузликом , де зберігалися харчі і елементом одягу , окрасою оселі . Його старанно вишивали .
Номер слайду 25
5. Цей оберіг завжди лежав у кожній хаті на столі , символізував гостинність. З цим символом зустрічали гостей , йшли на весілля, благословляли молодих .
Номер слайду 26
6. А цей оберіг прикривав від холоду і від недоброго ока . Складається з багатьох деталей . Буває повсякденний , святковий , змінюється залежно від пори року .
Номер слайду 27
5 6
Номер слайду 28
Номер слайду 29
Які хатні обереги ви запам’ятали ?
Номер слайду 30
«Одна Батьківщина, і двох не буває, Місця, де родилися, завжди святі. Хто рідну культуру свою забуває, Той долі не знайде в житті.»
Номер слайду 31
Підготувати матеріали для виготовлення оберегу для воїнів АТО.
Номер слайду 32
onlinefilmu.ru/news/...; http://www.babyblog.ru/user/felici/444789; Макаревич Е. Оберег вашого дома // Полезные советы. - № 4. – с.3 Пістун Т.В. Українські прдавні обереги. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2010.