Тема: Вимоги до організації робочого місця електрозварника. Мета: надати майбутнім фахівцям теоретичних знань щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці при правильній організації свого робочого місця; розвивати почуття самозахисту; сприяти вихованню в учнів почуття відповідальності за безпечне ведення робіт та уникнення нещасних випадків. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Між предметні зв’язки: міжтемні, спецтехнологія, література, фізика. Обладнання: видеопроектор, екран, відеофрагменти робочого місця електрозварника, GIF-анімації, кросворд (плакат).
Хід уроку. 1. Організаційний момент. 2. Актуалізація опорних знань учнів. Вступне слово викладача.Інтенсивне впровадження нової техніки, складного обладнання, електрифікація і автоматизація будівельного виробництва пред’являють підвищені вимоги до правильної організації праці, суворого дотримання мір безпеки. Зараз немає жодної галузі промисловості, де б не застосовувалось ручне дугове зварювання. Виконання робіт з ручного електродугового зварювання завжди проходить в умовах підвищеної небезпеки ураження електрострумом, тому до переліку професій робітників, зайнятих на будівельно-монтажних роботах, до яких пред’являються додаткові підвищені вимоги з охорони праці, відносяться і електрозварники. Перед тим, як розглянути тему уроку, ми з вами згадаємо, яка небезпека виникає при електрозварювальних роботах, а також, як діють шкідливі речовини на організм електрозварника.
В и к л а д а ч: Робота електрозварювальника пов’язана з обладнанням, що працює під напругою. При яких умовах існує небезпека ураження робітника електричним струмом?1 у ч е н ь: Небезпека ураження електричним струмом виникає як при безпосередньому стиканні зі струмоведучими частинами установки, так і при стиканні з металевими частинами, що виявилися під напругою внаслідок пошкодження ізоляції.2 у ч е н ь: Ще небезпека ураження електричним струмом і можливість одержання тяжкої електротравми виникає, коли зварювальник розриває вторинний ланцюг (режим холостого ходу) і торкається електрода, який необхідно замінити.
. В и к л а д а ч: Чим шкідливі ультрафіолетові промені? У ч е н ь: Якщо видимі світлові промені лише осліплюють і неприємні відчуття, що виникають при цьому, швидко минають, то ультрафіолетові промені можуть викликати захворювання очей – електрофтальмію, яка проявляється через декілька годин після ураження різзю в очах, сльозоточінням. Це захворювання триває від одного до декількох днів.
В и к л а д а ч: Електрозварювання також супроводжується забрудненням навколишнього середовища. Якій небезпеці при цьому піддається електрозварник? У ч е н ь: Негативну дію на організм робітника має потік тонкодисперсного пилу і газів – так званий зварювальний аерозоль, який виникає над електричною дугою. В и к л а д а ч: Від чого залежить хімічний склад зварювального аерозолю? У ч е н ь: Його хімічний склад залежить від того, який метал зварюється, з якого металу зроблений стержень.. і яке покриття електродів.
В и к л а д а ч: Хто ще може внести доповнення? У ч е н ь: Дослідження пилу, який утворюється при зварюванні, за допомогою електроного мікроскопу показує, що переважне число його частинок не перевищує десятих і сотих долей мікрону. Такий пил легко проникає в легені та, осідаючи там, може призвести до розростання в легенях з’єднувальних тканей. Так розвивається хвороба – пневмоконіоз. В и к л а д а ч: Тобто ви розумієте, що робота електрозварника є небезпечна і шкідлива для організму людини.
3. Вивчення нового матеріалу. В и к л а д а ч: А зараз ми з вами приступаємо до вивчення нової теми: ”Вимоги до організації робочого місця електрозварника”. (Запис учнями в зошити теми та мети уроку) Розповідь вчителя: Для електрозварювальних робіт відводять спеціальне приміщення, вільна площа якого (без обладнання) повинна бути не меншою 4м2 для кожного поста. Підлога повинна бути міцною, щільною, не слизькою, слабо проводити тепло та із вогнестійкого матеріалу (цемент, цегла). До складу поста входять: джерело живлення зварювальної дуги (трансформатор), пускова захисна апаратура, зварювальний кабель, електродотримач заводського виготовлення.
Щоб захистити робітників суміжних професій від променів електричної дуги і бризків розплавленого металу, робоче місце електрозварника огороджується металевою кабіною, щитами чи вогнестійкими шторами не менше ніж з трьох сторін. Стіни повинні бути пофарбовані світлою матовою фарбою (сірою, блакитною, жовтою, зеленою). Для видалення шкідливих газів і пилу при виконанні електрозварювальних робіт повинна бути встановлена витяжна вентиляція, що забезпечує повну заміну забрудненого повітря чистим.
Робоче місце електрозварника повинно бути добре освітленим. Для цього використовують , як штучне, так і природне освітлення. В стаціонарних приміщеннях робоче місце електрозварника повинне мати обладнаний зварювальний стіл і стілець. Стіл має бути заземленим, а стілець ізольований від землі. Устаткування має бути розташованим так, щоб забезпечити зручний доступ до місця його обслуговування, зручність та безпеку при транспортуванні деталей до місця зварювання, а також у процесі самого зварювання. Невиконання правил охорони праці при виконанні електрозварювальних робіт може призвести до:ураження електрострумом;ураження очей світлом зварювальної дуги;шкідливого впливу ультрафіолетових ті інфрачервоних променів;опіків бризками розплавленого металу. З метою попередження ураження робочих електрострумом, всі металеві частини електроустановки повинні бути заземлені.
Штани і куртка носяться тільки на випуск, черевики повинні бути щільно зашнуровані. Для запобігання очей і шкіри від шкідливого впливу зварювальної дуги, ультрафіолетових та інфрачервоних променів, від опіків розплавленим металом електрозварник повинен працювати із захисним щитком або шоломом зі спеціальними світлофільтрами, в брезентовому костюмі і брезентових рукавицях.
Приступаючи до роботи електрозварник повинен:одягти спецодяг, перевірити справність захисного щитка;перевірити ізоляцію зварювального дроту і електродотримача;наявність і надійність заземлення зварювальних агрегатів;переконатися у відсутності на робочому місці легкозаймаючих речовин і тільки після цього приступати до роботи.
4. Сприйняття, засвоєння та осмислення учнями нового матеріалу.1. Розв’язання кросворду. До дошки визиваються два учні: один задає питання учням групи, а другий записує відповіді в кросворд.1. Назвіть одну з безпечних умов зварювання. (Заземлення).2. Назвіть головну вимогу до матеріалу, який здатен витримати дуже сильне нагрівання. (Вогнестійкість).3. Що є джерелом живлення зварювальної дуги ? (Трансформатор).4. Який пристрій використовується для безпечної заміни електроду? (Електродотримач).5. За допомогою якого пристрою очищується повітря в кабіні електрозварника? (Вентиляція).6. Чим захищає обличчя електрозварник? (Щиток).7. Хто повинен підключати та заземляти електроустановки? (Електрик).1234567
2. Творче завдання: групі було запропоновано проявити свої творчі здібності і скласти вірш про свою майбутню професію. Зварник – як звучить це гордо знають всі – і я і ти!Ще в дитинстві у бабуні, коли бігав хлопчаком. Пам»ятаю свято праці з фейєрверком і щитком!Як вся сяяла, іскрилась у сто сонечок дуга!Зварники про те подбали і кругом така краса!Як побачив міст Патона, що у Києві стоїть-Зварником надумав стати щоб і свій шедевр створить!