Що таке витинанка? Витина́нка— це вид давньослов'янського, зокрема українського народного декоративного мистецтва.
Номер слайду 3
Легенда про витинанку. Колись, у давнину, в одному українському селі ввечері сиділа біля хати дівчина і мріяла про свого нареченого, який давно пішов у далеку країну і не повертався. Раптом затріпотів біля неї голуб і сів на коліна. Дівчина не сполохалася, бо то був їхній птах. Він прилетів здалеку.
Номер слайду 4
Його брав із собою хлопець – коханий дівчини. Приніс голуб на клаптику паперу звісточку. Вона сповіщала, що хлопець живий-здоровий і незабаром повернеться в село. Дівчина довго думала: «Яку б це відповідь дати?». Потім зайшла до хати, взяла ножиці та папір і почала витинати візерунок.
Номер слайду 5
І як розгорнула папір, то побачила гарну-прегарну витинанку. Вона і незчулася, як це в неї просто вийшло. Прив’язала витинанку-звісточку до голуба, і він поніс її в далекий край коханому. Коли ж наречений повертався додому, він мав цю витинанку з собою, і як заходив у село, то всім показував її. Люди дивувалися чарівному візерунку. І там, де хлопець проходив, всі почали витинати таку ж красу. Так в Україні з’явилися витинанки.
Номер слайду 6
Витинанки виготовляються з допомогою ножиць (маленьких і, наприклад, дуже великих — для стриження хутра овець), Матеріалом для витинанок є папір (білий або кольоровий).
Номер слайду 7
Витинанку використовували для прикрашання стін, вікон, коминів, печей. Вони тісно пов’язані із святковими обрядами, звичаями народу.
Номер слайду 8
Паперові витинанки придатні й в умовах сучасного міста. Вони застосовуються як новорічні прикраси вітрин і вікон.
Номер слайду 9
Орнамент традиційних витинанок здебільшого геометричний і рослинний, трапляються також антропоморфні і зооморфні фігурки, зображення предметів побуту, архітектури й т.п.
Номер слайду 10
За технологічними та художніми особливостями витинанки поділяються на: ажурні (зображення міститься у прорізах) силуети (зображення виступає силуетом).
Номер слайду 11
За формою витинанки можуть бути різноманітними й нагадувати кола, ромби, квадрати, овали, смужки, і навіть утворювати складні сюжетні композиції.
Номер слайду 12
Витинанки бувають кількох композиційних типів — пташки, вершники, ляльки та ін.
Номер слайду 13
Майстри української витинанки. Сергій Танадайчук (1963-2002) - член Національної спілки майстрів народного мистецтва України
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Микола Теліженко-заслужений художник України здійснив справжній прорив у розвитку витинанки, піднявши її від хатнього ремесла до образотворчої монументальності.
Номер слайду 17
Номер слайду 18
Номер слайду 19
Андрій Пушкарьов. Витинанкою займається з 1980 р.
Номер слайду 20
Номер слайду 21
Номер слайду 22
- Діти, що таке витинанка? - А як ви гадаєте з чого виготовляли витинанки ?Діти: з паперу.- Так, а ще з шкіри, дерева, хутра. А що здебільшого зображають на витинанках?Діти: квіти, птахи, звірі, дерева…- Так, а де ми вже зустрічали такі символи?Діти: на писанках, на вишиванках.