Презентація призначена для уроку в 9 класі на тему ". Біологічна дія радіоактивного випромінювання " (за новою програмою з фізики 2015 року). Допоможе вчителю на етапі вивчення нового матеріалу.
Летальні дози поглиненої радіації, які призводять до загибелі половини популяції різних організмів{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Живі організми. Доза поглиненої радіації, Грей. Віруси62-4600 Бактерії17-3500 Найпростіші100-3500 Водорості, лишайники300-17000 Голонасінні4-150 Комахи580-2000 Молюски120-200 Рептилії15-500 Риби6-55 Птахи6-14 Гризуни8-15 Велика рогата худоба1,5-2,7 Людина2,5-3,0
Номер слайду 4
У людському організмі міститься близько 3 ⋅ 10-3 г радіоактивного калію та 6 ⋅ 10–9 г радію. Унаслідок цього в тілі людини щосекунди відбувається 6000 β-розпадів і 220 α-розпадів. Ще 2500 β-розпадів за секунду відбувається Завдяки радіоактивному вуглецю. Загалом у тілі людини щосекунди відбувається 10 000 актів розпаду.
Номер слайду 5
Хвороби, які виникають внаслідок дії іонізуючого випромінювання на людину ураження гострою променевою хворобою;розвиток лейкозу, лейкемії та ін. пухлинних хвороб крові;виникнення злоякісних новоутворень (рак) будь-яких органів;порушення генетичного коду (мутаційні зміни);ураження нервової системи, кровоносних та лімфатичних судин;пошкодження органів зору, помутніння кришталика ока, розвиток катаракти;порушення обміну речовин та ендокринної рівноваги;виникнення тимчасової або постійної стерильності та імпотенції;розвиток імунодефіциту, підвищення чутливості організму до звичайних захворювань;порушення психічного та розумового розвитку;прискорення старіння організму.
Номер слайду 6
правила захисту від радіації:1. Захищатися і митися. При виході на вулицю одягайтеся в максимально світлий одяг, причому такий, котрий при поверненні додому можна буде швидко випрати. Обов'язково носіть будь-який головний убір. Марлева пов'язка або респіратор (а також окуляри) необхідні тільки у разі серйозного радіоактивного забруднення. Після повернення додому негайно відправляйте в прання весь одяг (від куртки до трусів) і ретельно мийтеся в душі. І так після кожного виходу на вулицю. До речі - у подібній ситуації взуття краще залишати за порогом квартири.
Номер слайду 7
правила захисту від радіації:2. Особливий стиль прибирання. Ніяких віників і пилососів: тільки миття простою чистою водою (у додаванні хлорки чи чогось подібного потреби немає). Для захисту від радіації мити підлогу і всі поверхні в будинку треба часто і досконало - не менше одного вологого прибирання в день. При цьому пам'ятайте: відкривати вікна або включати кондиціонери не можна.
Номер слайду 8
правила захисту від радіації:3. Меню для захисту від радіації. Відомо, що деякі продукти накопичують радіацію дуже інтенсивно, а деякі - майже немає. Під час радіоактивної загрози потрібно виключити з раціону такі продукти: гриби, м'ясо з кістками (чисте м'ясо можна використовувати), всі види листової капусти, морква, буряки, редиску, ріпу, річкову та ставкову рибу. З інших овочів і фруктів необхідно зрізати шкірочку. Обов'язково пийте більше води (виключно артезіанської з джерел, що залягають на глибині понад 180 метрів). Зелений чай добре захищає клітини нашого організму від впливу радіонуклінів.
Номер слайду 9
правила захисту від радіації:4. Ліки від радіації. Загальновідомо, що при загрозі опромінення лікарі призначають препарати йоду. Однак не варто скуповувати в аптеці що потрапило і пити пачками - так можна назавжди зіпсувати власну щитовидну залозу. Хороший варіант: полівітаміни, що містять йод, а також два продукти харчування, багаті цим мікроелементом: морська капуста і варення з волоських горіхів (йод міститься саме в зелених оболонках горіха, в ядрах його майже немає).
Номер слайду 10
правила захисту від радіації:5. Особиста гігієна. Незайвими для захисту від радіації стануть додаткові гігієнічні процедури, які варто проводити два рази на добу: промивання очей і носоглотки. В очи можна просто закапувати зволожуючий розчин, а носоглотку промивати слабким розчином солі або соди.
Номер слайду 11
Методи захисту від штучного випромінювання:збільшення відстані між оператором і джерелом;скорочення тривалості роботи в полі випромінювання;екранування джерела випромінювання;дистанційне керування;використання маніпуляторів і роботів;повна автоматизація технологічного процесу;використання засобів індивідуального захисту і попередження знаком радіаційної небезпеки;постійний контроль над рівнем випромінювання та за дозами опромінення персоналу.