Якщо розглядати таблицю харчування, то калорійність круп на порядок вище, чим фруктів. Враховуючи, що крупи відносять до продуктів рослинного походження, у них є набагато менше вітамінів, чим у фруктах і овочах. Деякі думають, що каші є занадто калорійним продуктом, а тому їх споживання обмежують. Це в корені невірно, оскільки при варінні відбувається збільшення обсягу продукту вдвічі. Таким чином, третя частина – каша (поживний продукт), а інші 2/3 – вода.
Співвідношення користі і калорій в різних видах каш змушує задуматися про те, щоб їх включати в дієту. Гречана каша сама калорійна і збагачена кальцієм, залізом, вітамінів «В». Вона з позитивної сторони впливає на функціонування серцево-судинної та травної системи, стабілізує роботу печінки. Завдяки вмісту кверцетину гречка стає профілактичним продуктом від раку. Манна каша – незважаючи на те, що вона вимиває з організму кальцій і алергенна внаслідок вмісту глютену, людям із захворюваннями шлунка її призначають обов’язково. Кукурудзяна каша – допомагає функціонувати кишечнику і сприяє зміцненню зубів. Вівсяна каша – дуже корисний вид для травлення, а тому його часто включають в раціон пацієнтів з гастритами, хворобою 12-ти палої кишки, виразку. Пояснюється це ефектом «обволікання» і позитивним впливом на органи. Пшоняна каша – надає допомогу у виведенні зайвої солі і жиру. Вона збагачена магнієм, вітаміном «А» і кальцієм, а це величезна допомога судин, серця і шкірного покриву. Перлова каша – останнім часом найпопулярніший вид, сприяє схудненню і боротьбі проти алергії, а також профілактиці анемії. Крім того, перловка збагачена вітаміном «В». Рисова каша – містить крохмаль і рослинні протеїни, а тому засвоюється організмом. Її калорійність найбільш низька.
Хитрощі приготування смачних каш. Щоб вийшла навариста і ніжна рисова молочна каша, доведіть до кипіння 1 л молока, додайте сіль і цукор за смаком, потім всипте 1 скл. промитого круглого рису. Варіть 2-3 хвилини, потім зніміть з вогню і укутайте. Через 30 хвилин каша готова до вживання!
Кукурудзяна каша, мабуть, єдина з нашого списку, яку необхідно довго варити, протягом 30 хвилин. На 1 скл. крупи береться 2,5 скл. води, засипати крупу необхідно в окріп. Часто таку кашу готують в духовці: треба залити промиту крупу окропом, додати сіль, цукор, родзинки за смаком, накрити кришкою і відправити в розігріту до 180 градусів духовку на 40 хвилин. Потім дістати горщик і перемішати вміст, повернути назад ще на 10 хвилин.
Ячна крупа — це подрібнений ячмінь. Вона не шліфується, тому в ній зберігається величезна кількість клітковини. Ячка володіє очисними властивостями, і вона багата вітамінами груп B, A, PP і E. Також крупа багата такими мікроелементами, як фосфор, кальцій, мідь, залізо, нікель, йод, калій.
Приготування. Отже, перед вами продукти, необхідні для приготування ячної каші в мультиварці: крупа ячна, вода, сіль, цукор і вершкове масло. Якщо хочете дієтичний варіант страви, останній інгредієнт не використовуйте. Першим ділом гарненько промиваємо крупу до чистої води. Сміття і лушпиння практично відразу спливуть на поверхню. Воду зливаємо. Перекладаємо чисту крупу в чашу мультиварки — змащувати її нічим не потрібно. Кладемо шматочок вершкового масла, додаємо сіль і цукор (за смаком).
Наливаємо воду — пропорції вода: крупа повинні бути 3:1. Я використовувала стакан не від мультиварки, а звичайний 200 мл Вибираємо режим Каші/Крупи. У мене час виставляється автоматично на 50 хвилин. Закриваємо кришку і включаємо програму. Через відведений час смачна ячна каша в мультиварці готова. Перемішуємо її і можна подавати до столу. Приємного вам апетиту! Смачних і корисних страв вашій родині!