ілюстраційний матеріал для вивчення будови органів дихання та їх функцій з теми "Дихання". Можна використовувати на уроках біології, основ здоров’я та медико-санітарної підготовки
НОСОВА ПОРОЖНИНА Носова порожнина – початковий етап дихальної системи. Поділяється кістково- хрящовою перегородкою на дві половини – ліву та праву. У кожній з них є три звивисті носові ходи: верхній, середній та нижній. До нижнього відкривається носослізний канал. А у слизовій оболонці верхнього містяться рецептори нюхового аналізатора.
Війки миготливого епітелію затримують і виводять назовні все, що осідає на слизовій оболонці. Вдихуване повітря зігрівається або охолоджується кров’ю, що тече по густій сітці кровоносних судин. Залози слизової оболонки виділяють слиз, що зволожує повітря, а також затримує і знижує життєдіяльність бактерій, які потрапили із вдихуваним повітрям. ФУНКЦІЇ НОСОВОЇ ПОРОЖНИНИ
- Волоски у носових отворах затримують пилові частинки, завислі у повітрі. - Слизова оболонка дихальних шляхів під мікроскопом нагадує хлібне поле, яке колихається від вітру. Це війкиё а епітелій носить назву війковий або миготливий. Кожна клітина має до 200 війок. - Рідкий слизё який постійно виділяється бокало- подібними клітинами. Секрет цих клітин затримує пилё а також містить макрофаги та речовиниё які захоплюють і перетравлюють різні м\о, і запобігають їхній дії на дихальні шляхи. ЦЕ ЦІКАВО!
ЦЕ ЦІКАВО! - Цей бар’єр наявний в легеневих міхурцях. Він у вигляді тонкого шару поверхнево-активних речовин ПАР, які утворюють захисну плівку. - Чхання – захисний безумовний рефлекс, за допомогою якого з носа видаляються різні подразнювальні агенти – сторонні тіла, cлиз, пара їдких хімічних речовин, парфуми… - Кашель – також захисний безумовний рефлекс, спрямований на видалення ротовою порожниною пилу, сторонніх часток, якщо вони потрапили до повітроносних шляхів.
ЦЕ ЦІКАВО! Якби весь пил, сміття, шкідливі речовини, що є в повітрі, потрапляли без перешкод у легені, то за 70 років життя у них нагромадилось би понад 5 кг шлаків. За таких умов легені не могли б нормально функціонувати. Тому в дихальних шляхах наявна система захисних бар’єрів. Яких?
ПЕРЕВІР СЕБЕ. 1. Носова порожнина а) має рідину для зменшення тертя; 2. Гортань б) зволоження повітря, затримання бруду; 3. Трахея в) вільне проходження і бронхи повітря; 4. Легені г) утворення звуків, рефлекторний кашель; 5. Плевра д) газообмін через альвеоли та капіляри малого кола кровообігу.