Дати дітям радість праці, радість успіху у навчанні, збудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності — це перша заповідь виховання. У наших школах не повинно бути нещасливих дітей, душу яких гнітить думка, що вони ні на що не здібні. Успіх у навчанні — єдине джерело внутрішніх сил дитини, які породжують енергію для переборення труднощів, бажання вчитися. В. О. Сухомлинський
створити ситуацію успіху для розвитку особистості дитини; дати можливість кожному вихованцеві відчути радість досягнення, усвідомлення своїх здібностей, віру у власні сили; допомогти дитині зрости в умовах успіху; дати відчути радість від здолання труднощів; допомогти зрозуміти, що задарма в житті нічого не дається, скрізь треба докласти зусиль;самовдосконалення особистості вчителя і учня через пізнання нового; постійний педагогічний пошук оптимальних прийомів та методів навчання. Мета:
Фактори, що визначають рівень мотивації досягнення успіху: 1)Прагнення до успіху-”Я хочу це зробити“. 2)Надія на успіх -”Мені це під силу, я справлюся, я упевнений у собі“. 3)Суб'єктивно оцінена імовірність досягнення успіху-”Усе залежить від мене, я-джерело, ситуація міняється, якщо я на неї впливаю“. 4)Суб'єктивна оцінка досягнень -”Сьогодні я став кращим, ніж учора.“
Сходинки до успіху. Вибір інтерактивних вправ. Сприйняття матеріалу. Цікаві завдання. Прийоми рефлексії 1. Учні змогли попередньо підготуватися (прочитати та виконати самостійні підготовчі завдання).2. Відбираю для уроку такі інтерактивні вправи, які дають учням змогу засвоїти тему навчання. 3. Під час використання інтерактивних вправ даю учням час подумати над завданням, щоб вони сприйняли його серйозно, а не механічно.4. Визначаю ряд вправ, які найцікавіші для учнів, привертають їх увагу, налаштовують на роботу.5. Націлюю учнів на самоаналіз та самооцінку власної навчальної діяльностіПопередня підготовка
Висловлювання для створення ситуації успіху: Це дуже важливо, і у тебе неодмінно вийде... Саме ти і міг би зробити таку справу... І це зовсім не складно. Навіть, якщо не вийде — нічого страшного. Я впевнений, що ти пам'ятатимеш про... Починай же! Ти це добре зробиш! Ось ця деталь (елемент, частина) вийшла дуже гарно!
Використання прийомів, що сприяють формуванню у дітей бажання вчитися: -насичення змісту цікавими прикладами, фактами; -нестандартна форма надання нового матеріалу; -пізнавальна дискусія; -аналіз життєвих ситуацій; -включення учнів у колективну навчальну діяльність; -створення ситуацій, в яких учневі необхідно оцінити мотиви та результати власної діяльності; -мотивація закінчення уроку.
Надійні – учні, що мають добрі здібності, працюють самостійно, сумлінно ставляться до своїх обов'язків, упевнені в собі, у групі такі учні почуваються спокійно, упевнено, захищено. Впевнені в собі – здібності таких учнів можуть бути і вищими, ніж у “надійних”, однак система їх роботи не настільки відлагоджена. Періоди успіху, злету змінюються розслабленням, занепадом. Діти дуже емоційно реагують і на досягнення, і на невдачі. Невпевнені – це загалом успішні учні, пізнавальні інтереси яких пов'язані , зазвичай з навчанням. Вони більш – менш відповідно ставляться до справи. Головна їх розпізнавальна риса – невпевненість у своїх силах. Зневірені – це переважно учні, що мають непогану підготовку, здібності. Однак після відчутої колись радості сподівань, що здійснилися, з різних причин втратили її. Майже втрачені – це учні з великими прогалинами в знаннях, мають здібності різного рівня, але найчастіше – середнього або низького. Вони втратили надію на успіх, відкрито заявляють про своє небажання вчитися.
«Вчасна допомога»- учні потрапили у складну ситуацію, проте не перестають боротися за перемогу і потрібно вчасно надати допомогу, підтримати, вселити впевненість у власні сили. Показати учню, що вчитель бачить у ньому особистість, яка здатна здолати труднощі.«Сходинки до успіху» –вчитель веде вихованця поступово вгору, піднімаючись сходинками самовизначення, знаходження віри в себе та оточуючих.
«Емоційний сплеск»- дати емоційний заряд упевненості, звільнити заряд упевненості, звільнити від психо- логічної затисненості енергію, думку, знання.«Обмін ролями» – дає учням можливість проявити себе. Вчитель показує учням, що вони здатні зробити набагато більше, ніж від них очікують.
Результативність досвіду Учень сам визначає мету діяльності або приймає мету, поставлену вчителем, як свою. Відбирає або знаходить потрібні знання, способи для розв’язання поставленої задачі, здійснює корекцію проміжних результатів. Виконує практичні дії, прийоми, операції. Має вміння і навички самоконтролю, самооцінки та постановки нової мети. Бажання навчатись, виконувати творчу роботу. Участь у районних олімпіадах з природознавства, української мови, математики , «Юний дослідник», «Чисті роси», міжнародних конкурсах “Кенгуру”, «Колосок», «Соняшник», «Бобер».
РЕКОМЕНДАЦІЇ, ЩО ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ СИТУАЦІЮ УСПІХУ: 1. Не загострювати увагу на негативному; частіше посміхайтеся, використовуйте елементи гумору при спілкуванні.2. Проявляйте інтерес і великодушність до своїх учнів.3. Не давайте дітям прізвиська, не вішайте на них ярлики.4. Не порівнюйте дитину з іншими, відзначайте «персональну винятковість».5. Аргументуйте необхідність Ваших дій; ту оцінку, яку Ви виставляєте учню.
6. Оцінюйте дії учня з акцентом на деталі.7. Не говоріть багато за дітей, викликайте їх на діалог, дозволяйте їм висловлювати свою думку.8. Не висловлюйте незадоволення учневі при всьому класі, не застосовуйте загрози.9. Пам'ятайте, що Ви, як педагог, формуєте особистість учня, його самооцінку, і частково несете відповідальність за його подальшу долю.