"Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього. Хто не шанує видатних людей свого народу, той сам не гідний пошани” М. Рильський Виховна проблема школи – «Формування в учнів національної свідомості на уроках і в позаурочний час» Проблема, над якою працює педагог - організатор – «Формування в школярів громадянської зрілості та національної свідомості»
Завдання вчителя – виховати особистість, яка б: - віддано любила свою Батьківщину; - з повагою ставилась до символів нашої держави; - з любов’ю і повагою ставилась до батьків; - оберігала природу, турбувалась про неї, збагачувала її; - знала і вивчала історію України, традиції, звичаї народу. добре володіла основами наук; Свято Миру, Нації та Віри Свято 1 Дзвоника Екскурсія у Кам’янець - Подільський Родинне свято “Українські посиденьки” Бесіда “Шевченковими стежками” Свято “Голос рідної природи розуміти серцем вмій” Ми є, ми відбулися, і на весь світ лунатиме наш голос про Україну…
Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України (наказ МО НМС України від 31.10.11 р. № 1243) - Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей (моральна активність, чуйність, чесність, працелюбність, милосердя, гідність, справедливість, ввічливість, делікатність, тактовність); - Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави (патріотизм, національна самосвідомість, розвинена правосвідомість, політична культура, міжетнічні відносини) Лінійка Пам’яті Небесної Сотні Урочиста хода “Тут зродилась армія УПА” Мета основних орієнтирів виховання - створення цілісної моделі виховної системи на основі громадянських та загальнолюдських цінностей як орієнтовної для проектування моделей виховних систем у загальноосвітніх закладах України Родинне свято “ Козацькому роду нема переводу” Виховувати людину означає визначати долю нації
Акція “Посади калину” - Ціннісне ставлення до природи (екологічне виховання, усвідомлення функцій природи, збереження багатств, відповідальність, здатність гармонійного існування) «Той, хто не любить своєї країни, той нічого любити не може» ( Дж. Байрон) Тиждень здоров’я “Здоров’я дітей – здоров’я нації” - Ціннісне ставлення до себе (усвідомлення цінності людського життя, кожної людської особистості, уміння дотримуватись правил здорового способу життя )
- Ціннісне ставлення до мистецтва (естетичне виховання, здатність сприймати твори, прагнення здійснювати творчу діяльність, ставлення до мистецтва) Екологічна стежинка “Зробимо дім чистішим” - Ціннісне ставлення до праці (ставлення до фізичного, психічного, соціального “я”) Свято Андрія Свято “В гостях у Гри” Трудовий десант “Дари Осені” Свято “Здрастуй, Осінь чарівнице” “Кожному мила своя сторона” Григорій Сковорода
Форми виховної роботи Тематичні ранки, вечори Інформаційно-просвітницькі години Конкурси,вікторини Фестивалі, ярмарки Різноманітні акції Родинні свята Трудові десанти Усні журнали Літературні читання Випуск стінних газет Виставки учнівських робіт Лінійки Пам’яті Спортивні змагання Екскурсії, походи… Конкурс “Ми є справжні козачата” Підкорення Говерли Національно-патріотичне виховання підростаючого покоління є одним із найважливіших завдань, що стають перед школою. Особливо актуальна проблема формування свідомих громадян сьогодні.
патріотизмі (від гр. patriotes — батьківщина) Дитячий вертеп Брейн-ринг “Знавці рідного слова” Родинне свято “В Катерини посиденьки” Свято “Йде до нас святий Миколай” Ранок “Славні хлопці-козачата” Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави проявляється в: - любов до свого народу - досконале володіння мовою - повага до звичаїв - повага до обрядів Ранок “Ми є діти українські” почуття гордості та поваги до своїх батьків Дитячий вертеп «Нема на світі України, немає другого Дніпра» Тарас Шевченко
національній самосвідомості Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави проявляється в: Конкурс інсценізацій українських пісень Літературно-музична композиція “Стежками, де ходив Тарас” Ярмарок “Ой, ходімо на базар, на базар” Конкурс “Замість ялинки зимовий букет” Виховна година “Що я знаю про Україну?” «Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас» Л. Костенко віра в духовні сили та майбутнє знання звичаїв - воля до праці на користь народу - знання історії - особиста ідентифікація зі своєю нацією знання обрядів
Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави проявляється в: політичній культурі розвиненій правосвідомості міжетичних відносинах - знання своїх прав та свобод Виховна година “Моральні переконання та вчинки” Диспут “Немає прав без обов’язків” Вікторина “Люби і знай свій рідний край” - почуття любові до рідного краю - толерантність повага до людей усвідомленні своєї приналежності до країни Усний журнал “Конвенція прав дитини” “Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її вічно живу і нову і мову її солов'їну” В. Сосюра Просвітницька година «Я – громадянин незалежної держави»
«Патріотичне виховання – це сфера духовного життя, яка проникає в усе, що пізнає, робить, до чого прагне, що любить і ненавидить людина, яка формується» В.Сухомлинський В школі оформлено куточок державної символіки. Такі ж куточки є в кожному класі. Кабінет української мови Та літератури А тут навчається 3 клас Фойє школи Тут займається 1 клас Усний журнал “Державні та національні символи України”
Рух учнівської молоді “Моя земля – земля моїх батьків” “Мій край – моя історія жива” сприяє формуванню національної школи, вихованню національної свідомості школярів та їх духовному збагаченню “ “Рабів до раю не пускають“ Іван Сірко Літературно-музична світлиця “Вірші та пісні Українських Січових Стрільців” Мітинг-реквієм “Мамо, пробач за чорну хустину…” Варта Пам’яті Акція “Запали свічу” ІПГ «500-річчя перемоги під Оршею»
Рух учнівської молоді “Моя земля – земля моїх батьків” “Рідна мова – пісня солов‘їна” “Струни серця” Екскурсія “Козацькими шляхами” Ранок «Я - маленький українець і знаю символи своєї держави» Книжкова виставка “Україна – наш дім” Фольклорне свято “Ой, на Івана, ой, та на Купала” “Кришталеві джерела” Основна мета – виховання учнів на традиціях, звичаях, фольклорних джерелах свого народу, рідного краю, національної культури. “Роде наш красний…” Книжкова полиця “Духовна спадщина мого народу” «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля» Т. Шевченко
“Дитинство - щоденне відкриття світу, і тому треба зробити так, щоб воно стало, перш за все, пізнанням людини і Вітчизни, їх краси і величі” В. Сухомлинський Уроки Мужності “Люди, які прославили мій край” Перший урок “Україна – єдина країна” “Ми зродились із крові народу” “Вклоняємось доземно всім солдатам” Пам’ять заради майбутнього
«Патріотичне бачення навколишнього світу полягає в тому, що юний громадянин пізнає історію своєї сім’ї, своїх співвітчизників, які жили декілька століть тому чи тих, хто давно пішов у землю, в ім'я свободи і щастя за які вони боролись» В. Сухомлинський Шевченківський тиждень Літературно-музична композиція “Піснею до серця, серцем до народу” Інформаційна хвилина “Незабутній Шевченко” Бесіда "Я відкриваю Шевченка" Книжково-ілюстративна виставка "Уклін тобі, Тарасе" Свято "Мова Шевченка – моя рідна мова" Школярі беруть активну участь у тижнях національного та патріотичного виховання.
Де б ти не був, з ким би ти не зустрічався, щоб не робив – пам’ятай, що ти вільний громадянин вільної держави України. У своєму повсякденному житті неухильно дотримуйся загальноприйнятих християнських заповідей. Повсякчас сприяй відродженню духовних цінностей народу, У себе та в своїх близьких постійно виховуй такі риси як патріотизм, чесність, мужність, терпимість до недоліків Чесно і добросовісно трудись на благо зміцнення державності України. 6. Відчуй гордість від того, що ти є спадкоємцем боротьби за справу Володимирова тризуба і синьо-жовтого знамена. 7. Засуджуй байдужість. 8. Завжди охороняй екологічне середовище, раціонально використовуй природні ресурси. 9. Серцем відчуй єдність з державою, яка про тебе піклується і яку ти зміцнюєш. громадянина України Хай знає весь світ про казкову країну, Де синєє небо та жовті поля. Хай квітне щаслива моя Україна! Найкраща, безцінна, любима земля. Пам’ятка молодого Дитячий ранок “Ми - є діти українські, Український славний рід” Ми малі і всі ми друзі, Ми одна родина…
«Моє завдання разом з близькими друзями − це навчити себе і інших тому, що успіх країни починається з твого успіху. Розуміння цього не станеться завтра, не дасть швидких результатів, але зрушення в свідомості приведе до дій і майбутнього успіху. Мало невеликої групи яскравих особистостей. Важливо, щоб ціле покоління почало думати по-іншому. Це покоління ще не розчароване, у нього ще все попереду. Потрібно працювати, потрібно все зрушити з мертвої точки. Перший крок - найскладніший. Не потрібно відразу ставати героями. Але доведеться стати трошки більш трудолюбивими і стійкими, трошки менш лінивими і безвідповідальними. І ось, якщо це «трошки» помножити на всіх – ми будемо мати дуже багато». Святослав Вакарчук Патріотами не народжуються, ними стають!