"Вступ. Екологія – теоретична основа раціонального природокористування"
Номер слайду 2
0102 Сьогодні, коли на всій планеті під впливом людини відбулися помітні зміни як живої, так і неживої природи, дедалі більшого значення набуває гармонійна взаємодія суспільства і природного довкілля
Номер слайду 3
Екологія (від грец. «oicos» – дім та «logos» – вчення) – це наука провзаємовідносини живих організмів та їх угрупувань між собою та довкіллям.
Номер слайду 4
Об′єктом досліджень екології є екосистеми планети та їхні елементи. Предметом дослідження екології є взаємозв′язки живих організмів, їхніх груп різних рангів, живих і неживих компонентів екосистем, а також характер впливу природних і антропогенних факторів на функціонування екосистем і біосфери в цілому.
Номер слайду 5
Завдання екології як науки:- вивчення загального стану сучасної біосфери, умов його формування тапричин змін під впливом природних і антропогенних факторів;- прогнозування стану біосфери в часі і просторі;- розробка з урахуванням основних екологічних законів, шляхівгармонізації взаємовідносин людського суспільства й природи,збереження здатності біосфери до самоочищення, саморегулювання йсамовідновлення.
Номер слайду 6
Суть цих завдань – це вижити!
Номер слайду 7
1. Усе пов’язане з усім 2. Усе має кудись діватися 3. Природа знає краще 4. Ніщо не дається даремно Екологічні закони
Номер слайду 8
Історія виникнення, становлення та розвитку як науки
Номер слайду 9
Перший етап (стародавній) –до 1866 року. Не буде перебільшенням стверджувати, що екологія "існувала завжди". Первісна людина померла б з голоду без необхідних їй знань про поведінку й особливості дичини, якби не мала отриманого від предків і набутого самостійно досвіду "взаємовідносин з довкіллям.
Номер слайду 10
Другий етап – був порівняно коротким і стосувався дослідження великих груп організмів під кутом аналізу взаємодії окремих особин і популяцій різних видів істот.
Номер слайду 11
Третій етап – розпочався після Другої світової війни, коли домінуючим стало уявлення про “пов’язаність усього з усім”. Стало зрозумілим, що зміна одного з компонентів природи призводить до змін комплексу, до змін природного середовища. На необхідність такої сфери досліджень вказував академік В.І. Вернадський.
Номер слайду 12
Сучасна екологія – це нова комплексна наука про виживання в довкіллі, завдання якої – пізнання законів розвитку і функціонування біосфери, як цілісної системи під впливом природних і антропогених факторів.
Номер слайду 13
Екологічне прогнозування – це окремий вид діяльності як функції управління, який полягає в отриманні науково обґрунтованих варіантів розвитку стану навколишнього середовища та здоров'я населення, природно-ресурсного потенціалу, ризиків виникнення надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, індикаторів збалансованого розвитку.
Номер слайду 14
Види екологічного прогнозування:глобальне прогнозування державне прогнозування регіональне і локальне прогнозування проблемне і спеціальне прогнозування
Номер слайду 15
Значення екологічного прогнозування:- Попередження негативних наслідків: Прогнозування дозволяє попередити або пом'якшити можливі негативні ефекти діяльності людини на природу.- Планування ресурсного використання: Допомагає раціонально використовувати природні ресурси, зменшуючи виснаження екосистем.- Розвиток стійких стратегій: Дозволяє розробляти стійкі стратегії розвитку, які враховують екологічні аспекти.- Підвищення свідомості громадськості: Інформує громадськість про можливі ризики та допомагає залучити суспільство до управління екологічною ситуацією.