Склад і будова молекул. Альдегіди й кетони належать до так званих карбонільних сполук, тобто таких, що містять функціональну карбонільну групу: У альдегідах ця група сполучена з атомом гідрогену та вуглеводневою групою, а в кетонах – з двома вуглеводневими групами. Загальні формули їх такі:
Будова молекул У молекулі альдегіду атом Карбону карбонільної групи сполучений із трьома атомами ковалентним зв’язком, який утворився при перекриванні змінених за формою орбіталей. Ці чотири атоми перебувають в одній площині, а кути між прямими, що з’єднують їхні центри, становлять 120°. Р-Орбіталі атома Карбону і атома Оксигену перекриваються над і під цією площиною. Електронна густина подвійного зв’язку зміщена в бік атома найбільш електронегативногоелемента Оксигену: Перекрывания р-орбіталей атомів Карбону і Оксигену в молекулі метаналю:
Альдегідна характеристична (функціональна) група. Функціональну групу —СНО називають альдегідною Назва «альдегід» складається із частин іншомовних слів alcohol (спирт) і dehydrogenatum (позбавлений Гідрогену). Справді, молекула будь-якого альдегіду (наприклад, СН3 СНО) містить на два атоми Гідрогену менше, ніж молекула відповідного спирту (СН3 СН2 ОН).
Але існують певні особливості:• за родоначальну структуру в альдегідів обирають таку, що містить альдегідну групу;• альдегідна група може утворюватися тільки кінцевим атомом Карбону, тому її положення вказувати не має сенсу; • альдегідна група є старшою за гідроксильну, тому карбоновий ланцюг нумерують з атома Карбону альдегідної групи, навіть якщо в ланцюзі є група –OH, подвійний чи потрійний зв’язок;• у назвах альдегідів наявність групи –CHO позначають суфіксом -аль-.
Склад і будова молекул деяких альдегідів 1. Метаналь (формальдегід, або мурашиний альдегід, – від лат. formica, що означає мурашка) – найпростіший з альдегідів. Біологічні зразки, законсервовані у формаліні – водному розчині метаналю. 2. Етаналь (ацетальдегід, оцтовий альдегід) – другий член гомологічногоряду аліфатичних насичених альдегідів, міститься в каві, стиглих фруктах, хлібі,утворюється в рослинах як продукт метаболізму. 3. Бензальдегід – головний компонент гіркої мигдалевої олії. 4. Цинамаль – складник коричної ефірної олії
Ізомерія насичених альдегідів Нумерація атомів Карбону головного ланцюга починається з альдегідної групи. А оскільки вона розміщена тільки з краю, то ізомерів з різним положенням характеристичної групи в альдегідів не існує (тобто ізомерія положення характеристичної групи відсутня). Для альдегідів характерна ізомерія карбонового ланцюга. Положення замісників указують, як в алканів. Наприклад, для альдегіду:
фізичні властивості альдегідів. За фізичними властивостями найпростіший альдегід — формальдегід — є газоподібною речовиною. оцтовий альдегід — рідиною, що кипить при 20°С. Наступні представники — теж рідини. Вищі альдегіди, наприклад, пальмітиновий альдегід, — тверді речовини. Розчинність альдегідів у воді знижується зі збільшенням їх вуглецевого ланцюгу. Багато альдегідів є складовою частиною ефірних олій рослин. Нижчі альдегіди мають гострий задушливий запах, деякі представники (С9-С10) мають приємний запах, що нагадує запах квітів. Температури кипіння альдегідів нижчі, ніж відповідних спиртів. Це пояснюється відсутністю водневих зв’язків між молекулами альдегіду.
В іншій якісній реакції на альдегідну групу використовують свіжоосаджений купрум(ІІ) гідроксид. Блакитний колір осаду сполуки Купруму під час нагрівання з альдегідом змінюється на жовтий унаслідок утворення купрум(І) гідроксиду, а потім — на оранжево-червоний, який має купрум(І) оксид: Реакція альдегіду з купрум(ІІ) гідроксидом
До. БУвання етаналю Промислові методи добування оцтового альдегіду (етаналю) ґрунтуються на реакціях окиснення етену: або етанолу: Раніше етаналь добували в промисловості гідратацією етину (відкрив М. Г. Кучеров у 1881р.). Ця реакція відбувається при нагріванні за наявності сульфатної кислоти і каталізатора — солі Меркурію:
Застосування Метаналь, або формальдегід, є вихідною речовиною у виробництві фенолоформальдегідних смол. Водний розчин формальдегіду з масовою часткою сполуки 40 % називають формаліном. Цей розчин використовують як дезінфекційний засіб і консервант біологічних препаратів. Із оцтового альдегіду отримують оцтову кислоту, етиловий спирт, низку інших органічних сполук. Деякі альдегіди, що мають приємний запах, використовують у парфумерії.
За легендою, відома модельєрка Коко Шанель замовила парфумеру Ернесту Бо створити аромат «що має запах Жінки». Месьє Бо полюбляв експериментувати з ароматами й одним із перших почав використовувати альдегіди для створення нових парфумів. 1921 року він презентував «Шанель № 5», що став всесвітньо відомим парфумом і символом жіночості. До того ж «Шанель № 5» став головним альдегідним ароматом усіх часів.
Фізіологічна дія Багато альдегідів негативно впливають на нервову систему, подразнюють шкіру, спричиняють алергію. Метаналь і етаналь — канцерогенні речовини. Вони містяться в тютюновому димі, газових викидах двигунів внутрішнього згоряння. Метаналь може потрапляти в повітря з деяких видів деревостружкових плит.
1. Назвіть речовини за систематичною номенклатурою: 2. Чи вистачить водню, добутого взаємодією достатньої кількості цинку з хлоридною кислотою масою 200 г з масовою часткою гідроген хлориду 7,3%, на відновлення етаналю масою 11 г? 3. У воді об’ємом 340 мл розчинили метаналь об’ємом 112 л (н.у.). Обчисліть масову частку розчиненої речовини у виготовленому розчині. 4. Напишіть рівняння реакцій за схемою перетворень: 5. Під час нагрівання етаналю з купрум(ІІ) гідроксидом випав червоно-коричневий осад масою 1,44г. Обчисліть масу етаналю, що вступив у реакцію.
6. Складіть назви альдегідів за систематичною номенклатурою:7. Серед наведених речовин визначте ті, що належать до альдегідів:8. Ванілін виділяють із бобів ванілі плосколистої і часто використовують у кондитерській справі. За структурною формулою ваніліну визначте, до яких відомих вам класів органічних сполук можна його віднести?