Презентацію можна використати для уроків хімії у 9-му та 11-му класах. У цій презентації висвітлено класифікацію хімічних рекцій відповідно до різних критетеріїв.
Класифікація хімічних реакційІснує кілька класифікацій хімічних реакцій залежно від реагентів та продуктів, агрегатного стану речовин, оборотності, теплового ефекту, наявності каталізатора, зміни ступеня окиснення елементів, механізму проходження
Номер слайду 2
Отже, ми вже знаємо, що є різні критерії класифікації хімічних реакцій.
Номер слайду 3
Залежно від того, які реагенти та продукти реакції (прості чи складні речовини) та скільки їх, розрізняють: Реакції сполучення – реакції, під час яких із декількох речовин утворюється одна складна речовина. Реакції розкладу – це реакції, під час яких із однієї складної речовини утворюється декілька складних чи простих речовин.
Номер слайду 4
За складом і кількістю реагентів та продуктів реакції (продовження)Реакції заміщення – це реакції, під час яких атоми простої речовини витісняють деякі з атомів у складній речовині. Утворюються нова проста та нова складна речовини. Реакції обміну – це реакції між двома складними речовинами, під час яких вони обмінюються своїми складовими частинами.
Номер слайду 5
За наявністю каталізатора. Каталітичні – відбуваються у присутності каталізатора. Некаталітичні – проходять без каталізатора.
Номер слайду 6
За зміною ступеня окиснення елементів розрізняють: Окисно – відновні реакції, під час яких елементи змінюють свій ступінь окиснення. Реакції, які відбуваються без зміни ступеня окиснення елементів.
Номер слайду 7
Окисно – відновні реакції, у свою чергу поділяють на: Міжмолекулярного окиснення – відновлення;Внутрішньомолекулярного окиснення – відновлення;Самоокиснення- самовідновлення (диспропорціонування).
Номер слайду 8
За зміною теплового ефекту: Екзотермічні – відбуваються із виділенням теплоти. Ендотермічні – відбуваються із поглинанням теплоти.
Номер слайду 9
За ознакою оборотності: Необоротні – відбуваються лише в одному напрямку – в бік утворення продуктів реакції. Перетворити продукти реакції у вихідні речовини неможливо. Оборотні – відбуваються одночасно у двох напрямках – прямому та зворотному.
Номер слайду 10
За агрегатним станом реагентів: Гомогенні - реагенти перебувають в одному агрегатному стані. Гетерогенні – реагенти перебувають у різних агрегатних станах.