Підсумковий урок за твором Е.А.Т.Гофмана "Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер"
Представником якої літературної течії був Гофман? Перерахуйте ознаки цієї течії. Романтизм—(фр.romantiste)-літературно-мистецький напрям, якому притаманні інтуїтивно-чуттєве світосприйняття, увага до внутрішнього світу людини, неприйняття буденності, звеличення « духу життя», конфлікт мрії та дійсності, захоплення несвідомим, таємничим, фантастичним, ірраціональним, звернення до фольклору та національної міфології. Основні риси романтизму: Конфлікт із навколишньою дійсністю. Цінність людської особистості, розуміння її унікальності. Увага до внутрішнього світу людини. Віра в творчі сили особистості. Новий тип героя-тираноборець, бунтар, одержимий „світовою скорботою”Прагнення до краси. Захоплення несвідомим, таємничим, ірраціональним. Широке використання символіки, фантастики, екзотики. Звернення до фольклору та національної міфології. Увага до національної історії.
2. Коли зародився романтизм у Німеччині? Які були передумови його появлення?Головними подіями ,що вплинули на його зародження, були Французька буржуазна революція 1789-1794рр., та наполеонівські війни. Поразка революції призвела до поширення насильства і терору, перекреслила віру у розум, його могутність і силу. Митців охопило глибоке розчарування. Вони почали використовувати мрійливі , ностальгічні ноти у своїх творах. Почали більше приділяти уваги внутрішньому світу особистості. Виступали за щирі людські стосунки, не приймали лицемірства, фальші, насильства.
3. Знайдіть і перерахуйте елементи романтизму у повісті-казці. Риси романтичного героя втілені в образі романтичного героя Бальтазара—герой-тираноборець, він протистоїть суспільству, активний, близький до природи, має поетичну вдачу «ентузіаст». Особливістю романтичного стилю є символіка, фантастика, екзотика. Письменників цікавить історичне минуле, фольклор, міфологія.
4. На яких дві категорії поділяв Гофман людей? Розкажіть про ці категорії. Гофман поділив всіх героїв твору на 2 табори: філістери і ентузіасти. Філістер- (нім)—самовдоволена і обмежена людина з вузьким , обивательським світоглядом і святенницькою поведінкою. Вони цілком задоволені життям і реальністю , не знають ніяких високих поривань. Вони володарі і мешканці світу реального , де цінуються життєві блага, а все інше нічого не важить. Ентузіасти—живуть наче в іншому вимірі, світ їх набагато ширший, складніший і прекрасніший. Над ними не мають влади ті життєві блага, що хвилюють філістерів. Глибока духовність і щире відчуття краси—ось їхні визначні риси.
7. З якою метою Фея наділила Цахеса золотими волосинками? Чи виправдались її сподівання?Фея пожаліла «малого виродка». Наділила його трьома золотими волосинками в надії, що вони допоможуть йому стати кращим. Провина ж його, за сливами Розибельверде, в тому, що в душі його не прокинувся внутрішній голос, який сказав би: "Ти не той, за кого тебе приймають, але постарайся зрівнятися з тими, на чиїх крилах ти, неміцний, безкрилий, летиш вгору".
9. У чому полягає небезпека цахесів для суспільства? Думку обгрунтуйте. У казці "Малюк Цахес" діють чарівні сили: від когось відчужується краса, від когось — талант і мудрість і миттєво передаються Цахесу. А публіка завжди захоплено аплодує. Автор показує засліплене суспільство, що втратило ціннісні орієнтири. Воно не тільки приймає, а ще й у якомусь патологічному самозабутті творить собі кумира.
11. У чому виявляється актуальність проблеми, піднятих Гофманом у казці-новелі «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер»? Гофман висміює не стільки «пасинка природи» — маленького Цахеса, нікчемного і безпомічного обранця феї, як середовище, що сприяє процвітанню Циннобера, те суспільство, яке схильне бачити у виродку -красеня, у бездарності — талант, в абсолютній тупості мудрість , у нелюдку — "окрасу суспільства". Цахеси народжуються, цахеси живуть і процвітають, ніби говорить Гофман своєю казкою, лише завдяки нікчемності, вульгарності середовища, що їх породило. І вже не дивує те, що в такій країні знецінюються таланти, знання, моральні якості, навіть любов. Але сам автор, дуже точно показавши симптоми хвороби суспільства, не дає прямолінійних, раціональних пояснень її причини, а тим більше її лікування. У "Малюку Цахесі" присутні декілька припущень про джерела виникнення цинноберів. Це — влада грошей, людське божевілля, різні прояви чарівних сил. Кожне з них залишається недоказаною гіпотезою.
14. Знайдіть і перерахуйте ознаки казки у творі.казковий початок, чарівники, фантастичні перетворення,чарівні речі, щасливий кінець. Казка—жанр народної творчості, епічний, оповідний, сюжетний художній твір про вигадані події та явища, що сприймаються та переживаються як реальні. Для неї характерні традиційність структури і композиційних елементів (зачин, кінцівка), контрастне групування дійових осіб, відсутність розгорнутих описів природи і побуту.
16. Як ви вважаєте, який моральний урок пропонує ця казка? В реальному житті управляють цахеси, і нікому вирвати ті три золоті волосини. Тільки деякі бальтазари бачать тут правду — та й ті тільки тому, що в них викрали наречену. Правда, у казці з'являється добрий Проспер Альпанус, але в житті таких чаклунів немає, і циннобери одружуються з прекрасними кандідами, вони при владі, доля ж ентузіастів — вигнання, приручення, а то й в'язниця. Прогрес сумнівний. Романтичне щастя за Гофмоном, - тільки казка, фікція, поетична фантазія. На Бальтазара та Кандиду чекає романтична ідилія. Та вона мало приваблива. Благополуччя та спокій, де передбачена кожна дрібниця, не мають романтичного ореола. Автор із сумом констатує непереборну владу реальності, яка підкоряє романтичні мрії. Ось так із прекрасної казки письменник переселяє своїх героїв в єдиний можливий для них міщанський світ.
17. Який сенс зображення такого «світу навиворіт» у казці? Обгрунтуйте. Автор показує – засліплене суспільство що втратило ціннісні орієнтири. Цахес не активний, все відбувається само, під дією чогось непізнаного, але явно несправедливого закону людського суспільства. Цахес тільки приймає те, що пливе йому до рук. Гофман висміює – саме середовище, що сприяє процвітанню Цинобера. Суспільство яке схильне бачити у виродку – красеня, у бездарності – талант, у тупості – мудрість.
18. В чому полягає сатира твору «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер»? У творі гостро висміюється уся державна система:- духовне і матеріальне життя, -нікчемні, зате з великими претензіями, спроби реформ, -система чинів, -соціальна психологія, породжена самодержавством, -убогість обивателів, -догматизм універсальної науки.-Гофман висміює не стільки «пасинка природи» - маленького Цахеса, нікчемного і безпомічного обранця феї, як середовище, що сприяє процвітанню Цинобера, те суспільство, яке схильне бачити у виродку – красеня, у бездарності – мудрість, у нелюдку – «окрасу суспільства»
19. Що таке ГРОТЕСК? Які образи твору є гротескними? Гротеск – вид художньої образності, для якого характерними ознаками є фантастична основа, тяжіння до особливих, незвичайних, ексцентричних, спотворених форм. Поєднання в одному предметі або явищі несумісних, контрастних якостей (комічного з трагічним, реального з фантастичним тощо…), що веде до абсурду; заперечення усталених художніх та літературних форм. Повість повністю складається з образів-гротесків, головного героя Цахеса, схожого на роздвоєну редьку, гротескних ситуацій і вся є узагальненим гротескним образом німецької дійсності. Гротескним є карликове королівство Керепес, у якому розгортаються дії, гротескні князі Пафнутій і Барсануф, їхній двір і бюрократія, гротескна політика «Просвіти»