Основними завданнями селекції є:• виведення сортів рослин із високою врожайністю;• виведення порід тварин із високою продуктивністю;• виведення стійких до захворювань та дії несприятливих факторів форм рослин і тварин;• забезпечення адаптації сортів і порід до умов сучасного сільськогосподарського виробництва;• зниження витрат на вирощування рослин і тварин.
Саме завдяки копіткій селекційній роботі в середині XX століття у світовому сільському господарстві вдалося здійснити «Зелену революцію», результатом якої було значне підвищення у світі виробництва сільськогосподарської продукції. На той момент без такої революції було б неможливо забезпечити населення планети (яке стрімко зростало) достатньою кількістю продовольства.
Сорт — це штучно створена людиною група рослин, які мають біологічну й морфологічну подібність з метою одержання високого урожаю. Це група культурних рослин, які в результаті селекції отримали певний набір характеристик (корисних або декоративних), які відрізняють цю групу рослин від інших рослин того ж виду.
У порід, сортів та штамів усі ключові гени переведені у гомозиготний стан, і розщеплення в ряду поколінь не відбувається. Породи, сорти та штами максимально проявляють свої властивості в спеціально створених умовах і не здатні існувати без постійної підтримки людини. Це означає, що їхні позитивні якості можуть проявитися лише за певної інтенсивності чинників навколишнього середовища.
В Україні селекція почала розвиватися наприкінці ХІХ ст., коли виникли перші станції для селекції цукрового буряку й інших сільськогосподарських культур. У 30-х роках ХХ ст. селекція зазнала занепаду, також занепад відбувся під час Великої Вітчизняної війни. Згодом науково-дослідницькі установи селекції було знову відбудовано і значно поширено.
Микола Іванович Вавилов — російський і радянський вчений-генетик, ботанік, найбільше відомий роботами з ідентифікації центрів походження культурних рослин. Присвятив своє життя вивченню і удосконаленню сортів пшениці, зернових та інших хлібних культур, які годують населення всього світу.
Іванов запропонував науковообґрунтовану методику і систему заходів для виведення нових і удосконалення наявних порід овець. Він вивів асканійську породу тонкорунних овець і українську степову білу породу свиней. Михайло Федорович Іванов — радянський вчений у галузі тваринництва, селекціонер
Георгій Дмитрович Карпеченко — видатний радянський генетик і селекціонер. Здійснив міжродову гібридизацію у рослин за допомогою поліплоїдизації геному. Таким методом виведено гібрид редьки і капусти — рафанобрассіку. Цей приклад увійшов у всі підручники з генетики, хоча надалі Карпеченком було виведено й інші гібридигібрид сливи і абрикоси