Велика київська княгиня Ольга — видатна жінка, одна із визначних постатей нашої багатовікової історії. Вона була дружиною князя Ігоря І і матір’ю Святослава І Хороброго. Ця мудра, сильна, харизматична жінка на цілих 17 років стала правителькою Київської Русі — однієї з наймогутніших держав того часу.
КНЯГИНЯ ОЛЬГАКнягиня Ольга на межі В золототканій шаті. Схилилися в поклоні їй Полян поля багаті. Княгиня Ольга на межі: — Куди веде дорога? Чи до Перунових жерців, Чи в храм Іллі до Бога?Княгиня Ольга хрест взяла, Поля перехристила. Зашелестіли щось поля І квіти похилились. Пішла у церкву на горі, У Господа святиню. Топтала стежку по ріллі — Туди нам йти і нині. Серпанок білий розвівав. Немов вітрило, вітер, А попри стежку, поміж трав, Цвіли Вкраїни квіти.
Люби ж, мій синку, свій народ,Веди його і йди за ним. Хай не спиня пожежі дим,Не кривить в крик твій юний рот,Усе стерпи! Готовий будь!Хоч і тяжка твоя дорога,Та це, мій хлопчику, нічого. Сідлай коня — і швидше в путь!Відомий український поет Володимир Сосюра у своїй поемі «Мазепа» присвятив Марії Магдалині Мазепині такі рядки:
Роксолана. Видатна постать історичної доби ХІV століття. Ця легендарна жінка з рабині перетворилася на велику Роксолану, що в перекладі з турецької означає «жінка з Русі» і запам’яталась в історії як найяскравіша правителька Османської імперії, яка змогла повернути хід історії так, як потрібно було їй.
Нехай мені доля вготовила муки. Не камінь на плечі, а цілий обвал. Я буду до щастя простягувать руки,Я буду молитись на свій ідеал. Нехай моя доля знедолена плаче,Карає і мучить нестерпним життям,Я – все-таки сильна, я щось таки значу,Я світ цей дивую красивим дитям. Накотяться біди – повинна здолати,Підкориться туга- повинна змовчать. Немеркнуче світло: я – жінка, я – мати,Запалена Богом остання свіча.І хто мене кине – покинутий буде.І хто словом осудить – осудиться сам. Земна і небесна – такою прибуду!Такою достанусь грядущим вікам.
Леся Українка — видатна українська письменниця, поетеса, перекладач і культурна діячка. Багато її творів визнані шедеврами світової літератури. Перший свій вірш вона написала у дев’ять років, останній – у 40. Завдяки її творчості українська література зайняла одну з найвищих позицій у світовій культурі, а про українців і Україну заговорили у всьому світі.
Як ми можемо жити, сміятись і дихать?Як могли ми чекати — не битись, а спать. В ніч, коли у в’язниці спокійно і тихо. Ви збиралися вмерти — у шість двадцять п’ять.І коли приволікся заплаканий ранок,Вас покликала смерть у похмурій імлі —А тепер наші душі і топчуть, і ранять. Ваші кроки останні по зимній землі. А тепер в кожній серці пожежу пригаслу. Розпалили ви знову — спаливши життя.І, мов гимн урочистий, мов визвольне гасло,Є для нас двох імен нерозривне злиття. Над могилою вашою тиша і спокій,Та по рідному краю — зловіщі вогні.І піти по слідах ваших скошених кроків. Рвучко тягнуться сотні окрилених ніг.
Ліна Костенко - українська письменниця, поетеса, почесний професор Києво-Могилянської академії, почесний доктор Львівського та Чернівецького університетів. Л. Костенко є лауреатом Шевченківської премії, премії Петрарки, Міжнародної літературно-мистецької премії ім. О. Теліги, вона нагороджена Почесною відзнакою Президента України і Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.
Українки, які увійшли в топ-10 найкращих шахісток світу. Старша сестра Анна Музичук стала третьою шахісткою у світі. Вона є триразовою чемпіонкою світу з шахів серед жінок та триразова чемпіонка Європи серед жінок. Її молодша сестра Марія – 6 шахістка світу, дворазова чемпіонка України, чемпіонка серед жінок 2015 року.
Ада Роговцева - відома українська акторка театру та кіно, Народна артистка України, професор Національного університету культури, Герой України. Ада Миколаївна лауреат числених премій, володар багатьох звань, орденів і нагород. Вона зіграла дуже багато визначних ролей у театрі і кіно.