STEM-проєкт «Жири»(пропонується учням 9 класу на уроках хімії)
Номер слайду 2
Жири – це клас органічних сполук, молекули яких складаються із залишків молекул багатоатомного спирту гліцеролу та вищих карбонових сполук.
Номер слайду 3
Завдання. Спробуйте представити загальну формулу жирів, якщо від багатоатомного спирту гліцеролу треба відщепити 3 атоми Гідрогену гідроксильних груп, а від вищих карбонових кислот треба відщепити – ОН-групу карбоксильної групи.
Номер слайду 4
Загальна формула жирів
Номер слайду 5
Завдання. Спрогнозуйте, чому один з жирів має назву тристеарат? Залишками якої вищої карбонової кислоти він утворений? Залишками якої вищої карбонової кислоти утворений жир , що має назву трилінолеат? Складіть їхні формули.
Номер слайду 6
Тристеарат
Номер слайду 7
Завдання. Як ви вважаєте, про які жири йдеться, коли говорять «мононенасичені жири» або «полі ненасичені жири»? Уважно розгляньте формули олеїнової, лінолевої та ліноленової кислот відповідно.
Номер слайду 8
Подумайте, чому дієтологи називають жири, утворені олеїновою кислотою «омега-9», лінолевою – «омега-6», а ліноленовою – «омега-3 ненасиченими жирами»?
Номер слайду 9
Дізнайтеся, як ці вчені пов'язані з темою проєкту.
Номер слайду 10
Як ви думаєте, за якими ознаками можна класифікувати жири? Чи є у виділених вами групах спільні та відмінні ознаки?Завдання. Користуючись додатковою інформацією, заповніть таблицю.
Номер слайду 11
Зробіть висновок, чи впливає склад жирів на їхні фізичні властивості?{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Ознаки порівняння. Тверді жири. Рідкі жири1. Колір2. Агрегатний стан (за звичайних умов)3. Густина4. Розчинність у воді та органічних розчинниках5. Хімічний склад6. Походження (рослинне або тваринне)7. Приклади (розгляньте подані малюнки та наведіть приклади)
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Завдання . З’ясуйте роль жирів та ліпідів у живих організмах. Доповніть та складіть конспект за поданими даними. Джерело енергії . (Порівняйте кількість енергії, яка виділяється при окисненні 1 г жиру з енергією, яка виділяється при окисненні 1 г білка та 1 г вуглеводу). Захисна (у чому вона полягає?). Будівельна (білки, жири, вуглеводи та вітаміни є основними складовими харчування).
Номер слайду 16
Що таке жиророзчинні вітаміни (приклади А, D, Е тощо) і чому для їх засвоєння потрібні жири?Що значить : «Лінолева та ліноленова кислоти (вітамін F) є незамінними кислотами» і чи можна людям, що худнуть повністю відмовитися від уживання жирів?
Номер слайду 17
Що таке транс-жири або штучні жири? Гідрогенізовані жири? Порівняйте формули, зображені нижче. Зверніть увагу на розміщення радикалів та атомів Гідрогену, сполучених з атомами Карбону поблизу подвійного зв’язку.
Номер слайду 18
Цис-форма олеїнової кислоти – природна, а транс-форма – модифікована.
Номер слайду 19
З’ясуйте, чи відрізняється біологічна дія цис- та транс-жирів? Звідки беруться шкідливі транс-жири?