Маковей Осип Степанович Народився 23 серпня 1867р. м. Яворів, нині Львівської області —помер 21 серпня 1925р., м. Заліщики, нині Тернопільської області . Український поет, прозаїк, публіцист, критик, літерату-рознавець, перекладач, редактор багатьох періодичних видань, педагог, громадсько-політичний діяч.
Після закінчення університету Осип Маковей присвятив себе журналістиці. Був співробітником львівської газети «Зорі» в 1895—1897 р., працював головним редактором газети «Буковина», яка набула під його керівництвом широкої популярності у слов'янському світі. Тут публікувалися буковинські автори Ольга Кобилянська, Євгенія Ярошинська, Іван Бажанський та інші.
В лютому 1903 р. - Наукове товариство імені Шевченка обрало його дійсним членом філологічної секції. Довелося скласти спеціальний іспит (1905р.) на диплом учителя німецької, польськой й української мови та літератури в середніх школах цісарської Австро-Угорщини У липні 1918 р. Маковей повернувся в Заліщики. Відбудовує школу, займається громадською роботою, організовує у Заліщиках товариство взаємодопомоги «Сила» (1919-1939р.), яке захищало й допомагало родинам, потерпілим від війни та окупаційної влади.
В степу цвітуть маки червоні В степу цвітуть маки червоні, Маки червоні польові. Мов жар, горять на степу лоні Їх короговки вогневі. Дажбога люблені вибранці, Ввібравши спеку пелюстки, Горять удень вони, а вранці Обвіє вітер їх листки. Хотів би й я отак згоріти Під сонцем радісним життя: Ввесь жар його у себе впити І з першим вітром одлетіти В країну темну небуття.
Ти мов сон Ти — як сон, ти — як весняна казочка,Бо ти й казка моєї сумної душі,Що до мене часом прилетиш, мов та пташечкаІ щебечеш мені у вечірній тиші. Я тебе так люблю, моя мріє вечірняя,Осолоди життя і кринице краси,І бажаю тебе, моя любочко вірная,Як бажає потоптана травка роси. Приходи ти до мене щодня так тихесенько,Як той запах квіток, що із вітром летить,І співай мені все свою пісню милесенькоІ пести, як дитина старого пестить. І закрий мені очі рукою маленькою,Нехай я на минуле життя не дивлюсьІ, втомившись журбою тяжкою-гіркенькою,У просторах незнаних світів загублюсь.
Понад хмари Понад хмари! Понад хмари, брате!Вийди в гори з навісної хати! На верхах самітних там ще тихо,Не зайшло туди ще людське лихо. Не встають там ще весняні чари,Вітер там горою, низом хмари. Але кращі там сніги лискучі,Ніж на долах повінь, град і тучі. Краща студінь, пустка там сонлива,Ніж весна на долах нещаслива. Тихий світ там буде твій учитель,Сам ти свій суддя і потішитель. 1899
Маковей, О. С. Ярошенко: іст. повість, нариси / О. С. Маковей; худож. І. М. Крислач.— Львів: Каменяр, 1989.—262 с. В книгу ввійшли: історична повість «Ярошенко» та нариси із його багатої публіцистичної спадщини. Повість відтворює боротьбу українського і польського народів проти турецьких загарбників у Хотинській війні 1620—1621 р. Нариси відібрані із збірки «Криваве поле»