Презентація: "Життя й творчість Олександра Олеся"

Про матеріал
Урок на тему: "Життя й творчість Олександра Олеся" для дітей з особливими освітніми потребами.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Епіграф: Хто я? Я козак – З вільним духом, з ніжним серцем, з іскрами в очах.

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Народився Олександр Олесь  в містечку Білопілля Харківської губернії 5 грудня 1878 року.

Номер слайду 4

Батько працював на рибних промислах в Астрахані, де загинув, коли Сашкові було лише 11 років. Поет закінчив у Білопіллі початкову школу й училище, а з 15 років продовжив навчання у Дергачівській школі на Харківщині.

Номер слайду 5

У 1903р. він став студентом Харківського ветеринарного інституту.

Номер слайду 6

Визначним фактом у житті Олександра Олеся стала поїздка на відкриття пам'ятника І. П. Котляревському в Полтаві у 1903 р., де він познайомився з Б. Грінченком, М. Коцюбинським, Лесею Українкою.

Номер слайду 7

Свій творчий шлях О.Олесь почав в 15 років. Він брав участь у випуску рукописного журналу «Комета», де й з’явилися його перші вірші. Також у юнацькі роки захоплювався театром.

Номер слайду 8

Переїжджає до Будапешту. А потім оселяється у Празі. Не сприйняв події жовтня 1917 р, і у 1919р. він залишає рідний край.

Номер слайду 9

З 1923 року до останнього дня свого життя живе у Чехії.

Номер слайду 10

Видатний син О.Олеся- Олег Ольжич (1907-1944), український поет, археолог і політичний діяч.

Номер слайду 11

Останні роки поет жив у самотності та бідноті. Помер 22 липня 1944 р. невдовзі після того, як одержав повідомлення про загибель свого сина.

Номер слайду 12

У 2017 р. останки було перевезено до Києва й поховано на Лук’янівському кладовищі.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Творчість Олеся виразно поділяється на два періоди — в Україні (1907–1918) та в еміграції (1919–1944).

Номер слайду 15

Журба і радість – ці два людські почуття переплелися в усій ліриці. Щастя і страждання, смерть і воскресіння завжди йдуть поруч у творчості поета.

Номер слайду 16

У 1907 р. під псевдонімом Олександр Олесь вийшла перша збірка поезій під назвою «З журбою радість обнялась

Номер слайду 17

У 1909р. вийшла збірка «Поезії» (поет мав намір її назвати «Будь мечем моїм»)

Номер слайду 18

У 1912 р. поет пише драматичну поему «По дорозі в Казку».

Номер слайду 19

В еміграції поет видає книги поезій «Чужиною» (1919), «Княжі часи. Минуле України в піснях» (1920), «Кому повім печаль мою...» (1923) , «Ніч на полонині» (1941)

Номер слайду 20

Він також слідкує за літературними процесами в радянській Україні. На твори, писані Павлом Тичиною на замовлення партії, Олександр Олесь відгукнувся сатиричним віршем-докором   «І ти продався їм,Тичино…»

Номер слайду 21

І ти продався їм, Тичино, І ти пішов до москаля? О, бідна мати, Україно, В журбі головонька твоя. В кривавім морі по коліна Стоїть без сорому в очах Поет, колишній наш Тичина, І прославляє смерть і жах. Прилюдно б'є катам поклони, Катів виспівує в піснях. А з-під землі ідуть прокльони Борців, розп'ятих на хрестах.

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Не сваріться, жийте в згоді. Тільки мир збере усе, А незгода, наче вітер, Все по полю рознесе.

Номер слайду 24

Як іскра ще в тобі горить, І згаснути не вспіла, - Гори! - Життя єдина мить, Для смерті ж – вічність ціла.

Номер слайду 25

Як жити хочеться! Несказано, безмірно! Не надивився я ні на зелену землю, Ні на далекі сині небеса.

Номер слайду 26

На чужині поет тільки Україною марить, рідною землею, вважав себе її сином, сподівався до неї повернутися…

Номер слайду 27

О принесіть як не надію, То крихту рідної землі: Я притулю до уст її І так застигну, так зомлію… Олександр Олесь

Номер слайду 28

Схиляю голову, становлюсь на коліна… Простіть мене, брати мої… Нехай простить мені і мати-Україна, О, не забув, не зрадив я її.

Номер слайду 29

З журбою радість обнялась... В сльозах, як в жемчугах, мій сміх, І з дивним ранком ніч злилась, І як мені розняти їх!?

Номер слайду 30

В обіймах з радістю журба. Одна летить, друга спиня… І йде між ними боротьба, І дужчий хто – не знаю я…

Номер слайду 31

Сміються, плачуть солов’ї І б’ють піснями в груди: “Цілуй, цілуй, цілуй її, — Знов молодість не буде! Ти не дивись, що буде там, Чи забуття, чи зрада: Весна іде назустріч вам, Весна в сей час вам рада.

Номер слайду 32

Пісня “Ой у вишневому саду”

Номер слайду 33

      Багато творів Олесь написав для дітей: «Ялинка», «Поєдинок», «Рак-рибалка», «Вовченя», інсценізації за українськими народними казками. Відомий Олександр Олесь і як перекладач: казки В. Гауфа, «Пісня про Гайявату» Г. Лонгфелло.

Номер слайду 34

Також поет написав вірш для дітей молодшого віку на кожну букву алфавіта

Номер слайду 35

Айстра квітне у саду. Аїр в лузі я знайду. Бізон у двір забрався, Баран його злякався. Ведмеді вулика знайшли, Вовки під деревом лягли. Грак сидить на димарі, Голуб в'ється угорі. Дельфін живе в морях, Дракон - лише в казках. «Алфавіт віршами, написаними для сина»

Номер слайду 36

Трохи відпочинку

Номер слайду 37

Номер слайду 38

Тему журби й радості Олександр Олесь продовжує у вірші «Айстри». (1905 р.)

Номер слайду 39

Опівночі айстри в саду розцвіли…  Умились росою, вінки одягли,  І стали рожевого ранку чекать,  І в райдугу барвів життя убирать…

Номер слайду 40

І марили айстри в розкішнім півсні  Про трави шовкові, про сонячні дні, —  І в мріях ввижалась їм казка ясна,  Де квіти не в'януть, де вічна весна…

Номер слайду 41

Так марили айстри в саду восени,  Так марили айстри і ждали весни…  А ранок стрівав їх холодним дощем,  І плакав десь вітер в саду за кущем…

Номер слайду 42

І вгледіли айстри, що вколо — тюрма…  І вгледіли айстри, що жити дарма, —  Схилились і вмерли… І тут, як на сміх,  Засяяло сонце над трупами їх!..

Номер слайду 43

Питання до учнів: Доля випробовує людину горем, смертю, нещастям для чого? До чого спонукає вірш?

Номер слайду 44

Є в О.Олеся чудовий вірш, який присвячено родинному життю, материнській любові та тузі за рідною матір’ю – вірш, який так і називається “Моїй матері”. Багато років поет марив про рідну землю, рідний край, про матір і дуже хотів повернутися до своєї землі.

Номер слайду 45

Вірш ”Моїй матері”

Номер слайду 46

Приснилося, що я вернувсь додому. Іду, дивлюсь: мій край, моя земля, Сміються в сонці золотому Річки, і села, і поля. Ось-ось прийду до хатоньки моєї, Де мати жде мене й не жде, Я скрикну "Матінко!" до неї, Вона на груди упаде. І будуть литись теплих сліз потоки І в них бринітимуть слова: "Я ждала, ждала цілі роки І в'яла, сохла, як трава..." Іду зеленою межею, Кругом хвилюються жита, І в'ється щастя над душею — І на плечі нема хреста...

Номер слайду 47

1. Де народився Олександр Олесь? а) На Чернігівщині; б) На Харківщині; в) На Полтавщині; г) На Сумщині. 2. Яку газету редагував О. Олесь у студентські роки? а) «Комета»; б) «Діло»; в) «Рада»; г) «Зоря». 3. Чи були діти у письменника? а) так, 1 донька б) так, 2 доньки в) так, 1 син г) дітей не було

Номер слайду 48

4. Чим захоплювався письменник? а) спортом; б) малюванням; в) рибальством; г) музикою. 5. У якому році Олександр Олесь виїхав за кордон? а) у 1919 р.; б) у 1923 р.; в) у 1930 р.; г) у 1925 р. 6. Який твір не належить О.Олесю? а) “По дорозі в Казку”; б) “Поезії.Книга IV» в) “Маруся Чурай” г) “Кому повім печаль мою”

Номер слайду 49

7.Вірш “Айстри “ було написано: а) у 1915 р. б)у 1895 р. в) 1925 р. г)у 1905 р. 8. Назвіть основні мотиви лірики О. Олеся: 9. Переклад якого романтичного твору здійснив Олесь? а) «Пісня про Гайявату» Г. Лонгфелло; б) «Мазепа» Д. Байрона; в) «Конрад Валенрад» А. Міцкевича; г) «Німеччина. Зимова казка» Г. Гайне.

Номер слайду 50

10. Який останній твір поета? а) «По дорозі в Казку»; б) «З журбою радість обнялась; в) «Ніч на полонині”; г) «Жайворонок». 11. У якій країні жив поет в еміграції? а) Італія; б) Франція; в) Чехія; г) Росія. 12. Який відомий твір для дітей написав поет? а) «Лебідь»; б) «Алфавіт віршами»; в) «Степ»; г) «Жайворонок». 1

Номер слайду 51

Хто зберіг любов до краю, І не зрікся роду, Той ім’ям не вмре ніколи В спогадах народу. Ці слова актуальні зараз? Чим саме?

Номер слайду 52

Рефлексія Доповніть речення: Про Олександра Олеся я не знав (ла), а тепер знаю, що...

Номер слайду 53

Як ви думаєте, чи тільки сумні настрої є визначальними у творчості О.Олеся? Поет усе життя залишався співцем життєстверджувальних настроїв і переконань. Хотілося б, щоб тим оптимізмом пройнялися і ви, його сучасні читачі. Останнє слово

ppt
До підручника
Українська література 11 клас (Міщенко О.І.)
Додано
4 грудня 2019
Переглядів
126
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку