2 лютого 1873 р. шхуна-бриг «Пілігрим» перебувала на 43˚ 37″ південної широти і 165˚ 19″ західної довготи. Вона була споряджена у Сан-Франціско для полювання на китів у південних морях і належала багатому каліфорнійському судновласникові Джеймсу Уелдону. Керував судном капітан Халл, а команда складалась з 5 матросів і одного новачка – п’ятнадцятирічного хлопця Діка Сенда .
2. Дік Сенд був сином невідомих батька-матері. Він виховувався в дитячому будинку. Він був середній на зріст, міцно збудований , чорнявий з синіми рішучими очима. Про нього можна було сказати, що він народився з двома правими руками й двома лівими ногами. З восьми років він служив юнгою на кораблі. Містер Уелдон за рекомендацією капітана Халла віддав хлопця до школи в Сан-Франциско. І от новачком-матросом він ступив на борт «Пілігрима»
4. В Окленді ( Нова Зеландія) до капітана Халла звернулась з проханням взяти їх на борт та довести до Сан-Франциско дружина Джеймса Уелдона місіс Уелдон. З нею був п’ятирічний син Джек та кузен Бенедікт, а також нянька Джека стара негритянка Нен. Капітан Халл не зміг ій відмовити, хоча побоювався, що його пасажирам не буде дуже зручно на кораблі. Місіс Уелдон розташували в каюті капітана.
8. Коли врятовані прийшли до тями, вони розказали, що вночі на корабель, на якому вони повертались додому в Америку, налетів інший. Команда врятувалась, а їх покинула. 9 днів вони пробули на «Вальдеку» майже без їжі та води. Врятованих залишили на «Пілігримі». Це були молоді негри Бет, Остін, Актеон, Геркулес, а також Том, якому було 60 років
9. Собака був австралійської сторожової породи. Як розповів Том, 2 роки тому його знайшов капітан «Вальдека» на західному узбережжі Африки неподалік від гирла р. Конго. На нашийнику в нього було написано літери «С.В». Звали собаку Дінго. Невдовзі він став улюбленцем всієї команди «Пілігрима». Тільки Негору викликав у Дінго напади люті.
11. Якось Джек грався на палубі в кубики, складаючи з них слова. Раптом Дінго підбіг й схопив один з кубиків, потім інший. Він склав їх поряд, і місіс Уелдон прочитала «СВ». Так стало зрозуміло, що Дінго знає ці літери. «Хто ж його хазяїн?» – замислилась місіс Уелдон. «Можливо, це французький мандрівник Самюель Вернон», – припустив капітан Халл.
13. Наблизившись до кита, матроси поцілили в нього гарпунами. І тільки тоді побачили, що це самиця з китеням. Величезна тварина вдарила шлюпку хвостом, піднявши фонтани води. Коли смугачиха перестала борсатись, з «Пілігрима» побачили, що ніхто з команди не лишився в живих – море було порожнє.
15. На кораблі було два компаси. Але одного разу той, що висів в каюті капітана, розбився. Якось Дік побачив Негору, що хитаючись, мало не впав на другий компас, який знаходився на палубі. Він не знав, що Негору підклав під компас залізо, щоб збити корабель з курсу. Невдовзі «Пілігрим» відхилився від курсу на 45˚.
18. Невдовзі налетів ще один шторм. На обрії було видно землю. Дік був впевнений, що це Південна Америка. Корабель несло на рифи. Щоб неушкодженими підійти до берега, Дік Сенд звелів вилити китовий жир в розбурхане море. Коли на кілька хвилин море вщухло, юному капітану вдалось наблизитись до берега й викинути на нього корабель. Пасажирів було врятовано. Це було 6 квітня.
21. Почалась мандрівка вглиб материка. Місіс Уелдон із малим Джеком їхали на коні, що належав Гаррісу. Джек, якому Дік Сенд розповів про красу Америки, просив показати йому колібрі та каучуконоси. Але їх ніде не було. Невдовзі Джек захворів на переміжну пропасницю. Місіс Уелдон згадала, що в лісах має рости хінне дерево, але його чомусь теж не знайшли. Були і деякі інші дивні невідповідності…
26. І от одного разу було зроблену найдивнішу знахідку. Підійшовши до дерева, Том закричав: «Містере Дік! Там…під отими деревами… кров! А на землі… відрубані руки». Дік підійшов та побачив , що на землі справді лежали відрубані руки, а поряд з ними – порваний ланцюг та зламані колодки. «Африка! Екваторіальна Африка! Країна работоргівців і невільників!»-- з жахом вигукнув Дік.
28. А тим часом Гарріс та Негору зустрілись в лісі. Виявляється, 12 днів тому, зустрівши випадково в лісі свого старого приятеля, з яким він працював на багатого африканського работоргівця, Негору запропонував Гаррісу допомогти завести вглиб континенту маленький загін. Негідники вирішили негрів продати, за місіс Уелдон взяти викуп в її чоловіка, а Діка Сенда вбити, піддавши тортурам.
29. Дік Сенд вирішив повернутись на узбережжя. Для цього він повів свій загін до ріки. Раптом небо потемніло – наближалась злива. Де ж від неї сховатись? Аж ось мандрівники побачили селище… але воно було якесь дивне. «Це термітник», – пояснив кузен Бенедікт. Будівлі термітів, на щастя, виявились порожніми, й маленький загін заночував в такому «будиночку». Під час тропічної зливи почалась повінь, й герої мало не загинули всередині термітника.
30. Але врятувались. І тут їх чекала ще одна небезпека – їх захопили в полон тубільці. Загін розділили на 2 частини: місіс Уелдон, Джека, кузена Бенедікта відвели в маєток работоргівця Жозе-Антоніу Алвіша; Тома, Бета, Остіна, Актеона, Нен та Діка Сенда погнали на ринок рабів в Казонде. Геркулесу вдалось втекти. Одного разу Дінго приніс Діку записку від Геркулеса…
33. Володарем Казонде був африканський царок Муані-Лунга. Йому було 50 років, а виглядав він на всі 80, бо над усе любив «вогняну воду». Алвіш вирішив почастувати Муані-Лунга пуншем. П’ючи спирт, що горів, Муані-Лунга і сам спалахнув, як смолоскип. Невдовзі від проспиртованої величності лишилось тільки кілька кісток.
39. Якось мандрівники натрапили на хатинку, де побачили кості та скриньку, в якій лежала записка: «Тут 3 грудня 1871 року мене смертельно поранив і пограбував мій провідник Негору. Дінго! До мене! Самюель Вернон». Це було все, що лишилось від хазяїна Дінго. Ще біля хатинки Дік побачив дерево з видряпаними літерами «С.В.» І раптом Дінго з гарчанням кинувся у хащі. Підбігши, мандрівники побачили Негору, що викопував з ями гроші. Але Дінго вже загриз його, хоча й сам був смертельно поранений.