Презентація "Зміна кількості населення в світі та в Україні"

Про матеріал
Допоміжний матеріал при проведенні уроку географі у 8 класі до теми: "Зміна кількості населення в світі та в Україні. Регіональні відмінності демографічних процесів. Демографічна політика"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Що таке населення, демографія, відтворення, механічний рух населення, природній рух населення?Які чинники впливають на кількість населення?Що таке міграція? Яких видів вона буває?

Номер слайду 3

Зміна кількості населення в світі та Україні. Регіональні відмінності демографічних процесів. Демографічна політика

Номер слайду 4

Типи відтворення населення

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Проблемне питання: Чи змінювалась кількість населення завжди однаково?Чисельність населення світу не є постійною величиною і з року в рік змінюється. Загалом населення світу постійно збільшується. Однак темпи його зростання не завжди були однаковими. Свого піку вони досягли в період 1965-1970 рр. Тоді після отримання політичної незалежності більшість країн Азії, Африки та Латинської Америки отримала доступ до досягнень медицини, за рахунок чого рівень смертності в них зменшився у 2 рази. Динаміка зростання чисельності населення

Номер слайду 7

Що таке демографічний вибух?Завдяки країнам, що розвиваються, темпи зростання населення у світі тоді сягали 2 % на рік. Як наслідок, менш ніж за 40 років, з 1960 по 1999 р., населення планети зросло у два рази, а восени 1999 р. перетнуло позначку в 6 млрд. В 1990-ті роки почала простежуватися тенденція до зростання смертності, здебільшого у розвинутих країнах. Як наслідок, чисельність населення світу продовжує нині зростати, але повільніше - на 1,2 %, або приблизно на 83 млн осіб. Це означає, що через кожні 12 місяців населення Землі зростає більш як на одну «Францію», «Велику Британію» чи «Італію». За прогнозами, населення світу збільшиться більш ніж на 1 млрд осіб упродовж найближчих 15 років, досягнувши 8,5 млрд у 2030 р., і спостерігатиметься подальше збільшення до 9,7 млрд у 2050 р. і 11,2 млрд до 2100 р.

Номер слайду 8

Демографічна політика

Номер слайду 9

Зміна кількості населення та його складу створює демографічні проблеми як в окремих країнах, так і загалом на Землі. Демографічні проблеми є різні, а їхня суть залежить від конкретної країни - небажане скорочення або, навпаки, зростання кількості населення, висока смертність дітей або літніх людей, старіння населення тощо. Сукупність демографічних проблем називаються демографічною кризою. Важливою демографічною проблемою є значне скорочення чисельності населення. Подібна ситуація має місце в сучасній Україні, а також в інших країнах Європи. Економічні наслідки цього процесу: брак робочих рук, старіння населення, зростання податкового навантаження на працездатних.

Номер слайду 10

Причини скорочення населення:1. В європейських країнах це передусім скорочення народжуваності.2. Висока смертність через хвороби, нещасні випадки, злочини проти особистості (Росія)

Номер слайду 11

Ще одна демографічна проблема - старіння населення за збереження його чисельності. Таку ситуацію можна бачити в Японії, де кількість громадян залишається досить стабільною багато років, але їхній середній вік зростає.

Номер слайду 12

Ще одна демографічна проблема - це різке зростання населення. Вона характерна для країн, що розвиваються, — Індія, країни Африки, Китай, Близький Схід. У цьому випадку вже надлишок молодого населення створює різні проблеми. Виникає безробіття, брак природних ресурсів аж до голоду, і, як результат, політична нестабільність ще більше ускладнює ситуацію.

Номер слайду 13

Для вирішення демографічних проблем держави проводять власну демографічну політику - систему адміністративних, економічних, пропагандистських та інших заходів, які здійснюються державою з метою врегулювання передусім народжуваності. У країнах, де населення зменшується, державні заходи спрямовані на збільшення народжуваності та природного приросту, а в країнах, де чисельність населення стрімко зростає, - навпаки, на скорочення. Так, у багатьох європейських країнах (ФРН, Нідерланди, Швеція тощо) запроваджують грошові субсидії для підтримки сімей і жінок, які мають дітей. Китай проводить політику стримування народжуваності шляхом її обмеження, завдяки якій вдалося скоротити народжуваність. Протилежна ситуація спостерігається у Франції, де завдяки системі соціальної допомоги та розвинутій мережі державних дошкільних установ вдалося утримати народжуваність на необхідному рівні. Тепер це одна з небагатьох європейських країн, де спостерігається приріст корінного населення. Демографічна політика

Номер слайду 14

Демографічні процеси - безперервні зміни в ході природного і механічного руху населення - змінюються не лише в часі, а й по території України. Так, у 2014 р. найсумніша ситуація в Донецькій області, де природний приріст становив - 36 204 особи. Адже кількість померлих тут значно перевищила кількість народжених (71 799 проти 35 595 осіб). Дніпропетровська, де так само кількість померлих (52 722) перевищила кількість народжених (36 497) і від’ємний природний приріст становить -16 225 осіб. Харківська область- природним приростом -14 201 особа. Адже за 2014 р. тут також народилося менше, ніж померло, - 27 690 проти 41 891 особи. Регіональні відмінності демографічних процесів в Україні

Номер слайду 15

Найгірші показники природного руху населення зареєстровано в індустріально розвинутих областях. І це не випадково, адже тут негативну роль тут відіграли численні «брудні» підприємства. Винятком є лише Закарпатська, Рівненська, Волинська і Чернівецька області, де кількість населення зростає. За 2014 р. чисельність населення тут збільшилася на 3569, 2455, 920 і 60 осіб відповідно.

Номер слайду 16

Міграція -переміщення людей по території зазвичай зі зміною місця перебування назавжди або на певний проміжок часу. Види міграцій. Зовнішні міграції (еміграція і імміграція)Внутрішні міграції (маятникова, сезонна)Еміграція- виїзд.Імміграція – в’їзд. Маятникова – навчання. Сезонна – збір овочів і фруктів, будівництво.

Номер слайду 17

Між областями України існують відмінності і в міграційних потоках. Так, через бойові дії на сході, у Донецькій області мало місце найбільший відтік мігрантів, унаслідок чого у 2014 р. чисельність населення області скоротилася на 10 677 осіб. Скорочення населення внаслідок міграцій спостерігалась і в Луганській області, де різниця між кількістю прибулих і вибулих становила -8120 осіб. В Херсонській області унаслідок міграції зрештою було втрачено 858 осіб. У Київській області за рахунок прибулих мігрантів кількість населення зросла на 11 120 осіб. Значний міграційний приріст мав місце також у Харківській (+8261 особа) та Чернівецькій області (1397 осіб).

Номер слайду 18

Мозковий штурм. Як порівняно із 2014 роком змінились міграційні потоки всередині України?

Номер слайду 19

Запитання для закріплення знань1. Чим відрізняються зміни в чисельності населення в різних регіонах світу?2. Що таке демографічна політика? У чому полягає суть демографічної політики?4. Наведіть приклади демографічних проблем у різних областях України.

Номер слайду 20

Практична робота. Обчислення показників природного та механічного руху населення в різних регіонах України

Номер слайду 21

Домашнє завдання. Пройти відповідні теми у МАПС

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Островська Галина Омелянівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
19 березня 2022
Переглядів
3304
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку