Головні ознаки смертельно отруйних грибів:кільце на ніжці (залишки часткового покривала); біла «цибулинка» при основі ніжки (залишки загального покривала, яке захищає все плодове тіло на початку його дозрівання) пластинчастий гіменофор білого кольору; пластинки гіменофора приростають до шапинки і не опускаються на ніжку.
Головне правило ГРИБНИКА1. Ніколи не зривайте і не беріть незнайомих вам грибів – серед них можуть виявитися отруйні!2. Ні в якому разі не можна під час збирання їстівних грибів розривати і розкидати в боки мох. Грибниця (волокна у ґрунті), опинившись під променями сонця, може засохнути і загинути. 3. Гриби не можна виривати з коренем, а зрізати ножем ніжку або охайно вивернути її із ґрунту, щоб не пошкодити грибницю. 4. Не знищуйте неїстівних грибів! Гриби, які для людини є отруйними, для лісових мешканців - ліки і харчі. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший, тим краще і швидше ростуть дерева.
Значення грибів у природі та житті людини. Березовий гриб, чага. Цей багаторічний паразитичний гриб ви могли неодноразово спостерігати на стовбурах беріз, вільхи, горобини, в’яза або клена. Настій із цього гриба призначають людям, хворим на рак, при гастритах, виразковій хворобі, променевій лейкопенії та для запобігання розвитку променевої лейкопенії при променевій терапії. Чага містить речовини, які діють на організм людини, підвищуючи його захисні сили, регулюють діяльність серцево-судинної, нервової, дихальної систем.2. Білий гриб, боровик. З плодового тіла білого гриба виділено речовини, які мають тонізуючі й протипухлинні властивості. В народній медицині екстрактом із плодових тіл боровика змащують обморожені частини тіла для прискорювання їхнього загоювання. Корисно вживати білі гриби для регуляції діяльності серцево-судинної системи, підвищення життєздатності організму.
3. Веселка звичайна. Плодове тіло цього гриба у молодому віці округле. їх смажать у жирі й вживають у їжу. За смаком вони нагадують рибу. У вітчизняній народній медицині настоянку зі свіжих чи висушених плодових тіл веселки використовують при болях у шлунку, подагрі, захворюваннях нирок, для промивання ран, які довго не гояться. Коли молоде плодове тіло росте і розвивається, з нього піднімається вгору порожниста ніжка. На верхівці ніжки міститься ребриста наперсткоподібна шапинка, вкрита зеленуватим, з запахом гнилого м’яса, слизом, що містить спори. Запах сильно приваблює мух, які сідають на шапинку гриба і цим самим сприяють його розповсюдженню.4. Гнойовик чорнильний. Плодові тіла цього гриба можна готувати і вживати у їжу. Вони мають приємний запах і смак. Але слід пам’ятати, що вживання цього гриба з алкоголем протипоказане. Річ у тім, що плодові тіла містять хімічну речовину — коприн, який зупиняє в організмі людини розкладання алкоголю на стадії речовини, яка називається ацетальдегід. Ацетальдегід спричиняє отруєння організму, яке проявляється в сильній нудоті, проносі, серцебитті, сильному почервонінні шкіри. Тому його застосовують у медицині як засіб, що спричиняє відразу до горілки. Через декілька годин хворий одужує, але при повторному вживанні горілки (навіть наступного дня) настає рецидив отруєння з такими самими симптомами.
5. Мухомор червоний. Смертельно отруйний гриб. Відваром з нього з додаванням цукру отруюють мух. У народній медицині настоянку гриба на горілці використовують для розтирання при ревматизмі. В гомеопатії з мухомора червоного виготовляють препарат “Агарікус мускаріус”, який застосовують при спазмах судин, епілепсії, порушенні діяльності спинного мозку. Гриб дуже отруйний! Тому, працюючи з ним, слід бути дуже обережним і підсолоджений для мух відвар ставити у місцях, недоступних для дітей.6. Пеніцил. Спричиняє пліснявіння харчових продуктів, кормів для худоби. Пліснява має жовто-зелений колір. З пеніцилу отримують антибіотик пеніцилін.7. Печериця звичайна. Плодове тіло гриба містить антибіотик кампестрин, який згубно діє на золотистий стафілокок, тифозну і паратифозну паличку. Через вміст антибіотику гриб має дезінфікуючі властивості. Кампестрин не токсичний і виявляє помітний терапевтичний ефект при лікуванні тифозних хворих.
8. Порхавка гігантська. Плодові тіла порхавки містять антибіотик кальвацин, який має протипухлинні властивості. В народній медицині порхавку гігантську використовують як кровоспинний і дезінфікуючий засіб.9. Ріжки, житні ріжки. Паразитичний гриб, уражає понад 170 видів дикорослих і культурних злаків. Спора гриба заражає зернівку і з неї утворюється так званий склероцій гриба. Збирають ріжки вручну під час жнив. Склероції містять дуже отруйні алкалоїди, які викликають галюцинації, сильний біль у шлунку, судоми і смерть людини. У медицині препарати із ріжків застосовують в акушерсько-гінекологічній практиці для зупинки кровотеч.
10. “Чайний гриб”. Напевно, багато хто з вас тримав чи тримає цього гриба вдома. Його заливають слабким розчином солодкого чаю і через кілька (7-8, або менше) днів, залежно від розмірів гриба і кількості рідини, отримують приємний газований кисло-солодкий напій, який добре втамовує спрагу, поліпшує обмін речовин і зміцнює захисні сили організму. Чайний гриб є симбіотичним організмом, поєднанням дріжджів та оцтовокислих бактерій. Настій гриба знижує артеріальний тиск і рівень холестерину в крові, регулює діяльність травного каналу, має антибіотичні, протизапальні та знеболювальні властивості. Настоєм гриба добре полоскати горло при ангіні та застудних захворюваннях.11. Дріжджі - одноклітинні нерухомі організми овальної або витягнутої форми, завбільшки 8-10 мкм. Поширені на рослинах (на субстратах, багатих глюкозою, у нектарі квітів, на поверхні солодких плодів), у ґрунті. Багато видів (але не всі) здатні до спиртового бродіння (пивні, винні дріжджі). Деякі види використовуються для виготовлення молочних продуктів (кефір, кумис та ін.)
Незвичайні гриби Дощовик гігантський (Calvatia Gigantea)Гігантський дощовик, Calvatia gigantea, легко впізнаваний за його розмірами і формою. Типовіекземпляри в розмірі футбольного м'яча, і більш-менш круглі. Однак, цей гриб може бути набагато більше(були знайдені 5-футовий, 50-фунтовий екземпляри)
Диявольські сигари (Chorioactis)Зіркоподібний гриб, названий сигарою диявола (Chorioactis geaster), є одним з найрідкісніших грибів у світі. Він також відомий як зірка Техасу. Ці гриби були виявлені тільки в центральному Техасі, двох віддалених місцях в Японії, і останній раз в горах Нари. Сигара диявола - темно-коричнева сигароподібна капсула, яка перетворюється на зірку коричневого кольору, щоб випустити супори. Це - один з декількох відомих грибів, які виробляють відмінний звук свисту, випускаючи свої супори.
Блакитний гриб (Entoloma hochstetteri)Entoloma hochstetteri - різновид гриба, знайденого в Новій Зеландії та Індії. Маленький гриб - синьогокольору, у ущелин є невеликий червонуватий відтінок від спор. Синє забарвлення фруктового тіла відбувається через трьох пігментів. Entoloma hochstetteri НЕ їстівний, але отруйний чи ні, невідомо. Цей різновид був одним з шести видів грибів, показаних в ряді грибкових публікацій, випущених у Новій. Зеландії в 2002 році. Цей гриб також помічений на зворотному боці банкноти номіналом 50 $, випущеної Резервним банком Нової Зеландії в 1990 році.
Гриб мозок (Gyromitra esculenta)Gyromitra esculenta, одна з кількох різновидів грибів, відомих як помилкові сморчки, є грибом з роду. Gyromitra, широко розподілений по всій Європі і Північній Америці. Цей гриб зазвичай виростає в піщанихгрунтах під хвойними деревами на весні і на початку літа. Може досягти 10 см у висоту і 15 см завширшки. Гриб і потенційно небезпечний, якщо його використовувати як їжу, Gyromitra esculenta - популярнийделікатес у Скандинавії, Східній Європі, і області Великих озер Північної Америки. Хоча він і популярний вдеяких районах східних Піренеїв, він заборонений для продажу в Іспанії. Цей гриб може бути проданий у Фінляндії, тільки якщо він супроводжується попередженнями та інструкціями щодо правильної підготовкидо вживання. Його їдять в омлетах, супах, або обсмажене в маслі у фінській кухні. Хоча це все ще зазвичай обдається окропом перед підготовкою недавні дані свідчать, що навіть ця процедура,можливо, не робить гриб повністю безпечним, таким чином питання ризику, навіть коли підготовленоналежним чином, залишаються актуальними.
Зубний Гриб (Hydnellum Peckii)Один з найбільш незвичайних членів Грибного Королівства, Hydnellum peckii, який називають різними іменами, часто звертаються до соку або крові. Цей гриб може бути знайдений у Північній Америці, проживає головним чином у хвойних лісах. Стікаючи кров'ю Зуб також росте в Європі і був нещодавно виявлений і в Ірані і в Кореї. На перший проблиск спливаючого кров'ю зубного гриба можна уявити червону рідину як кров деякої бідної лісової істоти, обрискану через білу грибну шапку. Коли оглядаєш ближче, стає очевидно, що гриб виділяє рідину через свої власні маленькі пори.
Гриб Морський Анемони (Sea Anemone Mushroom)У цього гриба характерний запах, віддаючій мертвятеною. Боятися цих грибів не варто, вони не отруйні, але навряд чи знайдеться бажаючий спробувати їх на смак - відлякує аромат. Люди від нього часто навіть втрачають свідомість. Молоді гриби спочатку виглядають непримітно - як білясті поганки. Але мине небагато часу і вони починають розквітати. Усього за пару місяців на світ з'являється жахливий монстр. У цей період капелюшок ділиться на 3-4 частин, утворюючи щось на зразок пелюсток.
Біолюмінесцентний гриб (Mycena chlorophos)Ці неонові зелені гриби, або хлорофос Mycena, якщо використовувати технічний термін, з'являються протягом сезону дощів в японських і бразильських лісах, розсіюючи підлогу палаючими спорами. Знайдений головним чином в Японії і Національному парку Туриста Долини Рібейри, Бразилія.
Гриби в міфологіїВ божественне походження грибів та у їхній зв'язок з небом вірили греки, римляни, китайці, індуси, предки жителів Океанії й африканські народи. У північноамериканських індіанців ще й досі побутує повір'я, що гриби прийшли до нас з зірок. Мешканці багатьох континентів вірили в те, що гриби народжуються від грому. Давньогрецька назва одного з земляних грибів буквально означає «удар блискавки», в китайській мові є назва, що перекладається як «гриб громового рокоту». В Монголії до цього часу гриби називають «небесними плодами», а в Мексиці нащадки ацтеків — «божим тілом». Зображення грибів, що поїдалися при ритуальних обрядах, знайдені на стінах храмів народів майя та у вигляді ритуальних статуеток, що належать до першого тисячоліття нашої ери. Фантастичні зображення людиноподібних мухоморів були знайдені археологами серед наскельних зображень Чукотки. Властивість деяких грибів впливати на людську психіку, мабуть, давали підстави для впевненості в тому, що хто з'їв «чарівних грибів», знає більше, ніж його одноплемінники і дійсно, може спілкуватися з надприродними силами. Завдяки унікальним біосинтетичним здатностям та продуктам метаболізму грибів, вони можуть мати не мале значення у майбутньому, зокрема у медицині та біотехнології. Тому вони мають існувати у легендах, міфах, фольклорі, інколи нагадуючи нам далекі часи.