2. Значення правильної кулінарної обробки продуктів. Термінологія кулінарних робіт.
Технологічний процес
Сировина — це продукти, призначені для подальшої обробки. Сировину обробляють і одержують напівфабрикати. Сировиною можуть бути продукти, що не пройшли обробки (овочі, м’ясо, риба, яйця та ін.), та попередньо вже оброблені на підприємствах харчової промисловості продукти (ковбаси, макаронні вироби, борошно тощо).
Залежно від способу обробки напівфабрикати можуть мати різний ступінь готовності. Напівфабрикат високого ступеня готовності — це такий продукт, що пройшов часткову або повну механічну, теплову, хімічну обробку.
Страва — це поєднання продуктів харчування, які доведені до кулінарної готовності, порціоновані, оформлені і готові для споживання.
Готова кулінарна продукція — це різні страви, кулінарні та кондитерські вироби.
Теплова обробка спричинює хімічні зміни в продуктах і підвищує засвоюваність їжі. Так. під час теплової обробки тваринні і рослинні білки денатуруються, крохмаль клейстеризуватися, продукти розм'якшуються,
утворюються нові смакові речовини, які впливають на виділення травних соків і. отже, на підвищення засвоюваності їжі. Теплова обробка також
знезаражує продукти, страви, оскільки при високій температурі гинуть мікроорганізми. їх спори, руйнуються токсини. Але одночасно з
позитивною дією вона спричинює й негативні зміни: руйнуються окремі
поживні речовини, мінеральні солі, розчинні у воді вітаміни, звітрюються
ароматичні речовини, втрачається природний колір продуктів (зелень, буряк, м'ясо). Тому під час теплової обробки продуктів слід застосовувати такий прийом, при якому зменшився б негативний вплив і збільшувалась позитивна роль.
Це коли ви обсмажуєте овочі на слабкому вогні. Ніяких рум’яних кірочок і, тим більше, підгоряння — овочі просто повинні стати трошки м’якше.
«Обдайте помідори окропом, щоб легше було зняти шкірку …» Знайоме? Це і є бланшування. Потримати над парою, опустити в окріп на кілька секунд — тобто будь-яка короткочасна термічна обробка.
Це поступове тривале нагрівання страви в добре закритій товстостінній посуді. В ідеалі це відбувається в печі в глиняних горщиках або в казані на відкритому вогні.
Це спосіб нарізування тільки сирих овочів і фруктів, зелені, коріння, грибів — тобто продуктів рослинного походження. У підсумку повинні вийти вузькі невеликі шматочки — як для квашеної капусти.
Найчастіше цей процес використовують для видалення жиру з готового м’ясного соку для подальшого приготування соусу. У ще не охолоджений м’ясний сік потрібно влити вино, бульйон або оцет, щоб жир сплив на поверхню супу або осів на стінках і дні посуду. Після цього його забирають лопаткою або паперовими серветками. Найкраще використовувати натуральне червоне сухе вино.
Коли ви готуєте що-небудь в паніровці, продукти проходять процес, коли ви занурюєте їх в яйце або вершки. Це дає можливість сухарям надійніше приклеїтися до майбутньої страви.
У широкому сенсі кандирування — це приготування десертів. У більш вузькому — це коли ви варите в солодкому сиропі будь-які ягідки або шматочки фруктів — наприклад, варення. Хорошим прикладом кандирування будуть і цукати. Кандирування підлягають майже всі фрукти, ягоди, а також гарбуз, імбир, і навіть деякі квіти.
Шпигувати — це вводити в який-небудь продукт дрібні шматочки іншого — наприклад, шматочки часнику в буженину.
Цізеліровать — це надрізати рибу, перш ніж запекти її в духовці. Такі надрізи повинні бути невеликими і неширокими, але досить глибокими. Рибу для цього процесу потрібно брати досить велику і готувати її цілою, перед цим видаливши нутрощі. Надрізи можна нафарширувати вершковим маслом, зубчиками часнику або ж шматочками лимона: це зробить смак риби м’яким, гострим або з кислинкою, поліпшить її зовнішній вигляд і запобіжить розвалюванню.
За допомогою цього процесу освітлюють бульйони з м’яса, птиці та риби, однак якщо робити це неправильно, зовнішній вигляд страви погіршиться. Найчастіше для очищення від помутнінь змішують м’ясний фарш, воду, яка обов’язково повинна бути холодною, і сирий білок (для желе — тільки збиті білки). За рахунок контрасту температур і здатності білка «відтягувати» дрібні волокна бульйон освітлюється. Іноді відтягнення «збагачують» добавками, такими як подрібнені кістки, шкаралупа або натерта морква, від чого ефект посилюється.
Це один з кроків м’ясопереробки, при якому м’які тканини повністю відокремлюють від кісток. Це роблять вручну або користуються спеціальними пристосуваннями.
Аль денте означає «на зуб». Це потрібна ступінь готовності пасти або овочів, коли при надкусиванні відчувається їх пружність. Коли ви їх правильно приготуєте, вони будуть «чинити опір» при укусі. Паста не буде липнути до зубів і не стане нагадувати кашу. Тому потрібно весь час пробувати — тут кожна секунда на рахунку.
Пошировання — це теплова обробка їжі при температурі, яка не перевищує 90 градусів. Рідина не повинна закипати. Таке приготування зберігає структуру продуктів, їх справжній смак і корисні властивості.
Це підготовка цільної тушки птиці до смаження, гасіння або запікання.
Крила і ніжки пов’язують і обмотують шматочками сала.
Припускати — значить готувати продукти у власному соку або використовуючи мінімальну кількість рідини в посуді, яка щільно закрита. Не варто плутати з пасеруванням — припускання відрізняється використанням води або соусу замість рослинного масла або іншого жиру.
Завдання
Опрацювати презентацію