4.Позначте речення з узагальнювальним словом після однорідних членів речення (розділові знаки пропущено): А Січ дала видатних полководців славних державних діячів Наливайка Сагайдачного Хмельницького Сірка (З підручника). Б Шевченкові були підвладні всі жанри літератури поезія проза драматургія (О. Ющенко). В Несуть пани осаули козацькую збрую литий панцир порубаний шаблю золотую (Т. Шевченко). Г Козацтво було озброєне вогнепальною зброєю мушкетами пістолями рушницями (О. Апанович). Д Іван Богун Данило Нечай Максим Кривоніс ці підручні гетьмана були відомі всім (А. Кащенко).
5.Позначте речення, яке потребує редагування: А Інформацію про надходження нових товарів можна отримати у продавця-консультанта. Б Розпочинається сезонний розпродаж зимових пальто. В Пропозиції покупців буде обов’язково передано виробникам. Г У неділю магазин працює з десятої години. Д На нашому масиві відкрито новий супермаркет.
8.Позначте рядок, у якому виділене слово є прийменником: А Аж ось нарешті і коханий край, знайоме поле, озеро і гай (М. Луків). Б Перші орачі порушать ниву, поки напівсонну, тополю збудить трактор край села (В. Стус). В Україна – Вкраїна – країна – так віддавна край рідний звуть (О. Різниченко). Г Ох, тривого, дика тривого, не шаленій і серця не край... (М. Сингаївський). Д Сини землі тепер повстали за неозорий край свій, за степи (І. Ірлявський).
9.Позначте речення, що містить омоніми: А Щире слово й добре діло душу й серце обігріло (Нар. творчість). Б Господь посилає нам мудрості й сили і хранить Україну нині, прісно й вовік (В. Крищенко). В Людина там не буде вільна, де є великі і малі (В. Загороднюк). Г День у день робота, день у день праця (Панас Мирний). Д Міг би його поганити – не хочу вуст поганити (М. Лукаш).
10. «Чоловічок сей був у короткій старенькій свитині, у полотняних штанях, чоботи шкапові, попротоптувані — і пучки видно. Хіба по шаблі можна б догадуватися, що воно щось не просте: шабля аж горіла од золота; да й та на йому була мов чужа. І постать, і врода в його була зовсім не гетьманська», — це портрет А Кирила Тура Б Івана Шрама В Якима Сомка Г Матвія Гвинтовки Д Івана Брюховецького
11. Уривок із листа «От і знов берусь здіймати «сізіфовий камінь» догори!... Чи підійметься? Навряд — не такий то камінь!» перегукується з убразами та мотивами вірша А – «О слово рідне! Орле скутий!..» Б – «Мені однаково» В – «Стилет чи стилос?» Г – «Молюсь і вірю...» Д – «Contra spem spero!»
21. У повісті «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського події розвиваються в такій послідовності: А зустріч ворожих родів; кохання Івана й Марічки; Іван на полонині; одруження з Палагною; танець із чугайстром Б Іван на полонині; танець із чугайстром; кохання Івана й Марічки; зустріч ворожих родів; одруження з Палагною В кохання Івана й Марічки; Іван на полонині; танець із чугайстром; одруження з Палагною; зустріч ворожих родів Г одруження з Палагною; Іван на полонині; танець із чугайстром; зустріч ворожих родів; кохання Івана й Марічки Д зустріч ворожих родів; кохання Івана й Марічки; Іван на полонині; танець із чугайстром; одруження з Палагною
22. «Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи» - моральне кредо: А Якима Сомка («Чорна рада» Пантелеймона Куліша) Б Чіпки («Хіба ревуть воли як ясла повні?» Панаса Мирного) В Андрія Половця («Вершники» Юрія Яновського) Г Григорія Многогрішного («Тигролови» Івана Багряного) Д Гриця Бобренка («Маруся Чурай» Ліни Костенко)