Про матеріал
Зовнішні бар’єри твочості
Бар’єри творчості – (перешкоди у творчій діяльності) гальмівні впливи і дії зовнішнього середовища і самої особистості, які знижують ефективність творчої діяльності або роблять її неуспішною.
Зовнішні бар’єри творчості – це негативний гальмівний вплив економіко-соцокультурного середовища на ефективність діяльності винахідника.
Зовнішні бар’єри:
• Недостатня різноманітність навичок. Важко бути креативним, кожен раз виконуючи одну й ту ж роботу.
• Обмежені можливості для придбання нових навичок. Якщо ваша робота обмежує вас в придбання нових навичок, то ваша творча уява може «збідніти».
• Незначна кількість труднощів. Якщо в житті чи на роботі перед вами встає дуже мало труднощів, то, найімовірніше, вам важко виявити свої творчі здібності.
• Ослаблене почуття персональної відповідальності. Коли людина відчуває себе однією з безлічі спиць в колесі, у нього немає мотиву бути креативним
• Обмежена кількість варіантів рішення.
• Навколишні готові прийняти обмежене число варіантів. Часто на роботі і вдома до нових ідей ставляться критично, або ж їх зовсім ігнорують.
• Санкції. Коли інші люди активно протидіють творчо мислити, дуже складно бути креативним. Дуже часто нестандартний підхід викликає покарання або осуд.
• Постійна нестача часу. Дуже важко бути креативним в поспіху. Разом з тим нам часто бракує часу.
• Процедурні обмеження. Коли існують твердо встановлені процеси і процедури, дуже складно розглядати творчі альтернативи.
• На вас тиснуть, щоб домогтися згоди. В організації або субкультурі вас можуть примушувати діяти, вдягатися, думати або бути як інші, такий тиск перешкоджає творчого мислення.
• Фізичний дискомфорт.
Методи подолання бар'єрів:
Зміна навколишнього середовища: ходіть на прогулянки; грайте в спортивні ігри, слухайте музику; тримайте на робочому місці предмети, які вас надихають і стимулюють ваше творче мислення; виїжджайте на природу, тобто вибирайтеся за місто і працюйте на свіжому повітрі.
Зміна своєї поведінки: використовуйте методи і техніки, які дозволяють вам обійти або мінімізувати кількість бар'єрів, що стоять на шляху ваших творчих здібностей. Наприклад, якщо ви схильні до прийняття поспішних рішень, складіть графік роботи над проблемою так, щоб вам довелося приймати рішення не відразу, а пізніше; не бійтеся діяти навіть в умовах відсутності повної ясності з проблеми; приділяйте достатній час аналізу проблеми або можливості.
Зміна своїх здібностей: виробляйте в собі навички дослідження "білих плям" за допомогою спеціальних способів систематизації, таких як створення системних схем, образне уявлення проблеми і т.д .; шукайте зв'язку між різнотипними проблемами; повірте в те, що мислення - це просто ще одна здатність, яку можна розвивати.
Зміна своїх переконань: поводьтеся так, як ніби ви творча особистість. Іншими словами, на час змініть ваше уявлення про істину, щоб перевірити, чи зміниться при цьому вашу поведінку. На практиці така стратегія передбачає прийняття вами рішення, що на наступних зборах, на якому потрібно буде проявити творчі здібності, станете вести себе так, як ніби ви по-справжньому творча людина, а потім просто дійте відповідно; працюйте з тими, у кого немає аналогічних вашим бар'єрів, що перешкоджають креативності, а також виберіть людину, яка стане вашою "колективної совістю", тобто буде стежити за тим, щоб творчому процесу не заважали жодні перепони, а в разі їх появи скаже про це;
Зміна себе як особистості: поставте під сумнів справедливість особистісних орієнтирів; ідентифікуйте ситуації, в яких цей бар'єр може виявитися корисним і в яких він вас обмежує; визначте методи подолання ситуацій, в яких бар'єри вас обмежують.