Про матеріал
Звідки береться рослинна олія?
Мета: ознайомити дітей з історією створення соняшникової олії, зі способами її виготовлення; виховувати інтерес до пізнання природи.
Слайд 2.
Робота над загадками
Відгадка: соняшник.
Слайд 3.
1. Розгляд ілюстрації і бесіда
- Подивіться на малюнок. Що на ньому зображено?
2. Розповідь про соняшник
- Опишемо соняшник! Розкажіть, який він. (Велика квітка жовтого кольору, стебло довге, зеленого кольору, листя велике, зелене, а всередині чорне насіння).
Слайд 4.
Розгляд ілюстрацій і бесіда
- Що видобувають з соняшника? (Соняшникову олію).
- Що з нього готують? (Халву і козинаки).
Слайд 5.
1. Розгляд ілюстрації
2. Розповідь про історію створення соняшникової олії
- Жив колись Данило Бокарев. Ішов він якось і побачив гарну квітку з насінням всередині. Данило її зірвав і почав їсти насіння. Воно йому сподобалося, і він вигадав, як можна отримати з насіння олію.
Данило насадив у себе в городі багато соняшників, наприкінці літа зрізав капелюшки і вибив із них насіння. Заздалегідь Данило змайстрував пристосування для отримання олії.
Він узяв пень, збоку видовбав квадратну нішу. Унизу цієї ніші зробив гніздо, куди заклав висушене насіння. У гніздо вставив дерев’яний кілочок. За допомогою двох клинів, що забиваються молотком, циліндр у гнізді тиснув на насіння. По жолобу стікала густа світло-коричнева рідина з приємним запахом. Так Данило Бокарев винайшов спосіб отримання олії з насіння соняшника.
Слайд 6.
1. Розгляд ілюстрацій
2. Розповідь про виготовлення соняшникової олії в наші дні
- Насіння очищують від домішок апаратом – калібратором насіння. Потім проводять додаткове очищення: насіння сушать, руйнують шкірку насіння і відділяють її від ядра. Потім насіння подрібнюють, виходить мезга.
Рослинну олію з мезги отримують віджимом. Перед віджимом мезгу прогрівають у жаровнях. Потім просмажену мезгу віджимають у шнекових маслопресах.
Рослинну олію холодного віджиму отримують з мезги без прогріву.
Після віджиму соняшникову олію відстоюють та фільтрують.
!