Презентація "Звукові явища"

Про матеріал

Мультимедійна презентація "Звукові явища" додається до розробки уроку з фізики для 9 класу з теми "Звукові хвилі. Інфразвук та ультразвук" за новою програмою.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Процес поширення коливань у просторі з часом Відстань між най- ближчими точками, що коливаються в одній фазі З’вязок між швидкістю, довжиною та частотою хвилі Коливання, які сприймає людське вухо Швидкість звуку у повітрі Розділ фізики, що вивчає звукові явища Час одного повного коливання Кількість повних коливань за 1 с Поширення механічних хвиль у пружніх середовищах Найбільше відхилення тіла від положення рівноваги Амплітуда [А]=м Період [Т]=с Хвиля Звук υ=340 м/с Акустика 20 Гц≤ν ≤20 кГц Частота [ν]=1/с=Гц Довжина хвилі [λ]=м 1) 2) 3) 4) 6) 5) 8) 7) 9) 10) И всюду звук, и всюду свет, И всем мирам одно начало, И ничего в природе нет, Что бы любовью не дышало. А.Толстой

Номер слайду 3

Проблемне питання: Чому голос людини може бути високим або низьким, гучним або тихим?

Номер слайду 4

визначається звукових коливань визначається звукових коливань амплітудою частотою

Номер слайду 5

Шкала гучності Старт космічного корабля – 140-190 дБ Гучність у децибелах (дБ) Шум вище 130 дБ викликає больові відчуття Грім – 100 дБ Потяг – 80 дБ Цокання годинника на відстані 1 м – 30 дБ Падаючий лист – 10 дБ Крик – 70 дБ Шепіт – 30 дБ Реактивний літак – 120 дБ Найменший звук, що сприймає людина – 10 дБ Шкала гучності

Номер слайду 6

Нікколо Паганіні – видатний скрипаль-віртуоз, що вмів грати на одній струні

Номер слайду 7

Чому бокали звучать по-різному?

Номер слайду 8

Луна – відбита звукова хвиля, що створює ефект повторення звуків

Номер слайду 9

Проблемне запитання: Коливання є, а звуку немає. Чому? 20 Гц 20 кГц ν

Номер слайду 10

Інфразвук – коливання з частотою коливання крил птахів, гілок дерев, «голос моря»; виникає під час бурі, шторму, землетрусу, виверження вулканів, вібрації важких механізмів; може негативно впливати на організм людини, викликаючи больові відчуття та психічні розлади. ν < 20 Гц

Номер слайду 11

Цей ліс живий. У нього добрі очі. Шумлять вітри у нього в голові. Старезні пні, кошлаті поторочі, літопис тиші пишуть у траві. Малі озерця блискають незлісно, колише хмара втомлені громи. Поїдемо поговорити з лісом, а вже тоді я можу і з людьми. Ліна Костенко

Номер слайду 12

Під час польоту метелик махаон робить 5 змахів крил за 1 с, бджола – 260, комар-дергун – до 1000. Чи створюють коливання крил цих комах звук під час польоту? Якою є при цьому довжина звукової хвилі? Дано: Розв’язання ν1 = 5 Гц ν2 = 260 Гц ν3 = 1000 Гц λ - ? Відповідь:

Номер слайду 13

Ультразвук – коливання з частотою Спілкування дельфінів

Номер слайду 14

Ультразвук – коливання з частотою Кажани орієнтуються у просторі за допомогою ультразвукових імпульсів

Номер слайду 15

Метелик Коник Папуга Людина Собака Ведмідь Кішка Летюча миша Дельфін

Номер слайду 16

Застосування ультразвуку: УЗ дослідження в медицині; гідролокація, дефектоскопія; - викликає загибель мікробів, вірусів може бути ріжучим інструментом, або з’єднувати зламані кістки відлякує птахів та тварин; - УЗ пральні машини. -

Номер слайду 17

Ехолот працює на ультразвуковій частоті 30 кГц. Довжина звукової хвилі під водою 5 см. Ехолот зафіксував, що надісланий на дно моря ультразвуковий імпульс повернувся через 2 с. Знайдіть:1) Швидкість ультразвуку у воді; 2) Глибину водойми. Розв’язання: СІ: Гц м Дано: ν = 30 кГц λ = 5 см t = 2 с υ - ? L - ? Відповідь:

Номер слайду 18

Номер слайду 19

В якому з відомих творів Т.Г.Шевченка іде мова про потужне джерело інфразвукових коливань на березі великої водойми? Реве та стогне Дніпр широкий, Сердитий вітер завива, Додолу верби гне високі, Горами хвилю підійма

Номер слайду 20

(фонограму пустили на підвищеній швидкості – і Леонов заговорив тоном вище). Творців мультика про Вінні Пуха не влаштовував голос актора Євгенія Леонова, який озвучував ведмедика: низький баритон. Виправити справу вдалося дуже просто…

Номер слайду 21

Випадково залетівши в кімнату, летюча миша іноді сідає на голову людини. Чому? (Волосся людини добре поглинає ультразвукові хвилі, які випромінює летюча миша. Тому вона не відчуває перешкоди).

Номер слайду 22

Як медузи дізнаються про наближення шторму? (Медузи відчувають інфразвукові хвилі, що виникають при взаємодії потоків повітря з гребнями морських хвиль за 15 годин до негоди та опускаються на дно)

Номер слайду 23

Спостерігаючи влітку за бджолами, можна помітити, що бджоли-вартові, які знаходяться біля входу у вулик, не звертають уваги на робочих бджіл, які прилітають, але дуже інтенсивно реагують на трутнів, що пролітають поруч. Як бджоли-вартові відрізняють робочих бджіл від трутнів?

Номер слайду 24

Чим пояснюється збуджуюча дія сучасної рок-музики, яка насичена низькими частотами? (Резонансним впливом низьких інфразвукових частот на організм людини)

Номер слайду 25

Ще у 1787 році Ернест Хладні з’ясував, що дрібні піщинки на рівній поверхні можуть приймати чудернацькі форми, якщо на цю поверхню впливати вібрацією. Із зміною частоти коливань змінюються і фігури, які назвали хладнієвими.

Номер слайду 26

Вивчити §18; Заповнити таблицю “Прояви та застосування ультра- та інфразвуку”; 3. Творче завдання: Підібрати прислів’я та приказки про звук та пояснити їх з фізичної точки зору. Наприклад: Чув дзвін, та не знаєш, де він ; Вітер не дме – то й очерет не шумить; Слово – не горобець, вилетить – не впіймаєш.

Номер слайду 27

ppt
Додано
11 січня 2019
Переглядів
10298
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку