Фагоцитоз. Фагоцито́з (від грец. φάγος «пожирач» і грец. κύτος «оболонка, вмістище, клітина») — активне захоплення і поглинання мікроскопічних сторонніх об'єктів (бактерії, фрагменти клітин) і твердих частинок одноклітинними організмами або деякими клітинами багатоклітинних тварин і перетравлення їх.
ІмунітетІмунітет (від лат. immunitas — звільнення), Отже, термін «імунітет» і його близькі синоніми (несприйнятливість, стійкість, резистентність) стосовно різних видів визначається здатністю живих істот протистояти агресії з боку представників інших біологічних видів. Загальновизнаним цей термін став при визначенні стійкості рослин проти комах-шкідників і несприйнятливості всіх живих організмів до збудників інфекційних захворювань.
Периферична імунна система. Мигдалини розміщені кільцем в слизовій оболонці глотки, оточують місце входу в організм повітря та їжі. Лімфатичні вузли розміцені на межі з внутрішнім середовищем - в слизових оболонках дихальних шляхів, стравоходу, сечовидільних та статевих канальців, а також в шкірі. В селезінці лимфоцити роспізнають чужорідні тіла в крові, що «фільтруються» цим органом. В лимфатичних вузлах «фільтруєтся» лімфа.style.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type
ВИДИІМУНІТЕТУприродний. Штучний. Вроджений(пасивний)Набутий(активний)Пасивний. Активний. Успадковуєтьсядитиною від матеріЗ’являєтьсяпісля інфекційноїхвороби. З’являється після вакцинаціїЗ’являється при діїлікувальної сироваткиstyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type
Активно набутий імунітет. Активно набутий імунітет — несприйнятливість, що виникає після перенесеного захворювання або після штучного введення в організм речовин антигенного походження. У зв’язку з цим виділяють постінфекційний і поствакцинальний імунітет. В обох випадках в організмі утворюються антитіла проти збудника або продуктів його метаболізму, а також з’являються і диференціюються імунокомпетентні клітини (Т- і В-лімфоцити). Активний імунітет може бути напруженим і тривалим, іноді довічним (мит коней).
Пасивний, або сироватковий, імунітет Пасивним, або сироватковим, імунітетом називають таку несприйнятливість організму до захворювання, яка виникає після введення у сприйнятливий організм готових захисних факторів — антитіл. Пасивний імунітет може бути й природно набутим, коли новонароджений молодняк отримує антитіла з молозивом матері.
Фізіологічні фактори спадкового імунітету. відсутність у людини чи тварини навіть одного життєво важливого для мікроба елемента захищає від нього організм. Наприклад, збудник бруцельозу може розвиватися лише у тих видів тварин, які містять у своїй плаценті (місце максимального розвитку бруцел) вуглевод еритрин. В інших випадках фізіологічні фактори можуть бути пов’язані з відсутністю в господаря поживних речовин або наявністю антимікробних метаболітів.
Антитіла — це специфічні білки — імуноглобуліни, що утворюються в організмі певним типом клітин унаслідок антигенної дії і мають властивість вступати з ними у взаємодію. Вони утворюються в організмі в результаті природного зараження, імунізації вбитими або живими (атенуйованими) вакцинами, контакту лімфоїдної системи з чужорідними клітинами або власними аутоантигенами. Відповідно до Міжнародної класифікації, білки сироватки крові, молока та інших тканин, що виявляють активність антитіл, дістали назву імуноглобулінів і символ Ig.
Вакцини. Вакцини (лат. vacca — корова) — препарати, що складаються з ослаблених, вбитих збудників хвороб чи продуктів їхньої життєдіяльності. Ці специфічні речовини дістали назву від противіспяного препарату, виготовленого з вірусу коров'ячої віспи. Метод щеплень за допомогою вакцин називають вакцинацією, або імунізацією.
Схема циклу розмноження бактеріофага Т2І — фаги оточили бактерію; 2 — віріон фага прикріплюється до клітини; 3 — в клітину впорскується вірусна ДНК; 4 — капсид фага залишається ззовні бактерії; 5 — синтезуються нові молекули ДНК; 6 — утворюються білкові оболонки фагів; 7 — відбувається збирання нових віріонів; 8 — бактерія руйнується (лізується), і віріони фага виходять назовні
Чи можна бактеріофагами лікувати бактеріальні захворювання?Властивість бактеріофагів руйнувати бактерії використовується для попередження і лікування бактеріальних захворювань. Через 10-15 хвилин після введення бактеріофагів в організм збудника чуми, черевного тифу, дизентерії, сальмонельозу вони знешкоджуються. Але в цього методу є серйозна вада: імунна система людини сприймає фагів як інфекцію та знешкоджує їх раніше, ніж вони уразять хвороботворних бактерій. Крім того бактерії більш мінливі (у плані захисту від фагів) ніж бактеріофаги, тому бактеріальні клітини швидко стають нечутливими до фагів.