Тема. Вимова і правопис прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
Мета: вчити дітей утворювати і правильно вимовляти прикметникові форми з суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-; розвивати культуру мовлення; виховувати почуття гордості за героїчне минуле і славне сьогодення української держави.
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, картки для роботи в парі, картки – схеми для групової роботи.
Хід уроку
-
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Емоційне налаштування (до гостей)
Хай легко працюється,
Добре живеться,
Все вміється, множиться і додається.
Здоров'я міцного,щастя без краю,
Усього найкращого щиро бажаєм! (всі разом)
Уч. – Я знаю, що ви, діти, творчі, працьовиті, завзяті і урок буде продуктивним.
Уч. – Діти, доповніть речення (екран)
-
Від уроку я очікую…
-
Від однокласників я очікую..
-
Від учителя я очікую…
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-
Сьогодні на уроці ми будемо працювати над темою «Вимова і правопис префіксів у прикметниках»
-
Плідний урок - це співпраця. Давайте складемо план, за яким ми будемо працювати. (Пропозиції дітей)
План
-
Перевірка домашнього завдання
-
Повторення вивченого матеріалу
-
Хвилинка каліграфії
-
Вивчення нового матеріалу
-
Робота в групі
-
Робота в парі
-
Творча самостійна робота
-
Перевірка домашнього завдання
-
Яку тему ми зараз вивчаємо? (Прикметник)Чого навчилися на попередньому уроці?(Відмінювати прикметники)
-
Домашнє завдання було за рівнями. Перевіряємо виконання впр. №186 (Перевірка на екрані). Потрібно було списати текст, поставивши прикметники, що в дужках, у потрібному відмінку. Над прикметниками скорочено надписати відмінок. Група дітей додатково усно готувала питання за темою «»Що я знаю про прикметник?
-
Прочитайте словосполучення іменників та прикметників, які ви поставили у потрібний відмінок. (У тихому небі (М.в.), на південному сході (М.в.), у казкові білі шати (З.в.), бліде сонце (Н.в.), дивними самоцвітами (О.в.), на чистому снігу (М.в.)
-
Група дітей підготувала опитування за темою «Що я знаю про прикметник?» Запитання дітей. На дошці вивішується схема «Все, що я знаю про прикметник»
-
Що називає прикметник? (Ознаку предмета)
-
На які питання відповідає в початковій формі?(Який? Яка? Яке? Які?)
-
Як визначити відмінок прикметника в реченні? (Визначити від якого іменника залежить прикметник. Визначити відмінок іменника, прикметник завжди стоїть у тому ж відмінку, що і прикметник)
-
Від якої частини мови найчастіше можна утворити прикметник? (від іменника)
-
Якими способами ми утворюємо нові слова? (префіксальним та суфіксальним). (Під час перевірки домашнього завдання, один учень біля дошки з картки утворює прикметники від іменників. Калина – калиновий, вересень – вересневий, народ - народний)
-
Яким способом утворили прикметники від іменників? (суфіксальним)
ІІІ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
-
Зараз продовжимо творення прикметників від іменників утворення прикметників від іменників суфіксальним способом. .
(На екрані іменники, діти утворюють усно від них прикметники)
-
Народ – народний;
-
Україна – український ;
-
Козак – козацький; (козакський)
-
Запоріжжя – запорізький (запоріжський)
-
Назвіть суфікси за допомогою яких утворилися прикметники. Діти можуть утворити слова невірно)У слові народний – н, український – ськ, козак – цьк, запорізький – цьк. Якщо утворили невірно, спитати :»А як же вірно?»
-
Нам потрібно розв’язати цю проблему.
Отже, тема нашого уроку: «Вимова і правопис прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк- -цьк».
-
Хвилинка каліграфії
-
Що ви помітили спільного в написанні суфіксів – ськ, -зьк, -цьк? (Пишуться з м’яким знаком). Отже, вимовляємо звуки [сʼ], [зʼ], [цʼ] мʼяко.
-
Це завдання сміливих, відважних людей запорізької землі. А хто на нашій землі славився сміливістю і відважністю?(Козаки). Ви будете мої маленькі козачата.
-
Відкриваємо зошити. Запишіть каліграфічно ці суфікси. У кого виникли питання щодо зʼєднання букв? (Всі зʼєднання верхні, мʼякий знак відкритий)
-
Запишіть прикметники український, козацький, запорізький (сі слайду на екрані). Позначте суфікси.
-
Словникова робота.
-
Дайте тлумачне визначення цих прикметників. (На екрані)
-
Козацький - належний козакові, козакам.
-
Український – приналежність до України, українського народу.
-
Запорізький – належний до Запоріжжя.
-
При творенні прикметників козацький та запорізький виникли труднощі. Ми утворювали ці прикметники від іменників. А куди поділася буква к з основи слова козак? А зі слова Запоріжжя, при утворенні прикметника взагалі зникли дві літери ж? Саме цю таємницю ми спробуємо розкрити, працюючи протягом уроку.
-
Робота в групах (4 групи)
-
Діти, як ви гадаєте, чому козацький, а не козакський? Запорізький, а не запоріжжський? (Відповіді дітей)
-
Українська мова милозвучна, тому при творенні нових слів можуть змінюватися приголосні звуки. Тому в прикметниках кінцевий приголосний основи та суфікс –ськ у деяких випадках змінюється на –зьк та - цьк.
-
Щоб правильно утворювати прикметники, за допомогою цих суфіксів, потрібно ознайомитися з правилами. Працювати будете в 4 групах . Кожна група опрацює свою частину правила, потім ознайомить з нею весь клас.
Групи отримують картки зі словосполученнями. Діти повинні проаналізувати основи іменників, звернути увагу на кінцевий приголосний основи іменника та на чергування приголосних в суфіксах прикметників. Кінцевий приголосний основи буде підкреслений.
1 група «Сміливі» ( картка)
Чумак -чумацький, ткач – ткацький, німець – німецький . (Учні повинні самостійно вивести правило).
-
Якщо основа закінчується на к, ч, ц, то відбувається чергування приголосних звуків - пишемо суфікс –цьк
2 група «Відважні»(картка)
Прага – празьк.ий, Париж – паризький, Кавказ – кавказький
-
Якщо основа закінчується на г, ж, з відбувається чергування приголосних звуків – пишемо суфікс – зьк
3 група «Рішучі»
Товариш – товариський, Одеса – одеський, волох – волоський.
-
Якщо основа закінчується на х, ш, с відбувається чергування приголосних звуків – пишемо суфікс – ськ
Висновок: (після 3 груп) – у всіх інших випадках пишемо суфікс ськ
4 група «Кмітливі»
Мʼякість звука [лʼ] перед суфіксом - ськ позначається знаком м’якшення
Сіл?ський, пол.?ський, уман?ський
-
Учні презентують свої картки біля дошки.
-
У вас на парті лежать конверти. Дістаньте карти з них. Подивіться, що там написано. (Для кожного учня правило написання суфіксів у прикметниках. Без правила 4)
-
Це підказка. Вона допоможе нам при творенні прикметників.
-
Потренуємося, користуючись таблицею (усно) слайд
Житомир - житомирський, Кагарлик- кагарлицький, Хорол - хорольський, Волинь- волинський, Прилуки - прилуцький
-
Якого правила немає? (Мʼякість звука [лʼ].
-
А немає його тому, що воно є в підручнику на сторінці 98.
-
Фізкультхвилинка
-
Робота в парі.
-
Зараз потренуємося утворювати прикметники.
-
Що ви знаєте про козаків? (Відповіді дітей)
-
Візьміть картки. Прочитайте, що нового дізналися про козаків?
На Запорі…ій Січі був цікавий звичай. Новачок, котрий вступав у Січове товариство, мав поміняти своє попереднє прізвище на нове, коза…е. Основою появи прізвиськ могли бути діяльність (Пушкар), схожість з якоюсь рисою тварин (Горобець) чи рослин(Береза), риси характеру(Задеріхвіст), зовнішній портрет (Носань). Часто за козаком закріплювалась назва місцевості або міста, села, звідки він прибув. Якщо з міста Чигирин -Чигирин…ий, з міста Прилуки – Прилу…ий, з села Кодак – Кода…ий, з села Потоки – Пото…ий, з річки Кальміус-Кальміу…ий.
-
Доберіть до тексту заголовок. Впишіть у картці пропущені суфікси в прикметниках. Запишіть у зошит прізвища козаків, які ви утворили від назв населених пунктів. (Перевірка за екрані)
IV. Закріплення та систематизація знань.
-
Самостійна диференційована робота.
-
Перевіримо наші знання. Завдання на картках за рівнями. Ми сьогодні говоримо про козаків. А це були мужні воїни, які захищали свою землю. Що потрібно мати для захисту? (Зброю). Зброя козаків – рушниця і шабля. Дехто з козаків мав короткий спис і стріли, але рідше. Найважливішою козацькою зброєю була рушниця. (Показ малюнків на екрані)
-
Учні, у яких на картці малюнок списа (с.р.) – виконують вправу 189 на сторінці 98. Спишіть прізвища, позначте суфікси.
-
Учні, у яких на картці малюнок шаблі (д.р.). зʼєднайте частини прислівʼїв, вставте пропущениі суфікси. Запишіть прислів’я в зошит
-
Коза цьк ому роду …– нема переводу.
-
Коза цьк е життя коротке, … а слава вічна.
-
Не пив води дніпров ськ ої…, не їв каші коза цьк ої.
-
Учні, у яких на картці зображена рушниця (в.р.) – на картці. Прочитайте текст, спишіть його в зошит, вставляючи пропущені суфікси. (Перевірка на слайді)
(У військовій музиці україн…их козаків була поширена дерев’яна труба. Її називали сурмою, або коза...ою трубою . Це був сигнальний інструмент війська Запорі…ого.)
-
Перевірка самостійної роботи.
-
Оцінювання учнів
V. Рефлексія
- Над якою темою працювали?
- Чого навчилися на уроці?
- Чи справдилися ваші очікування?
VI. Домашнє завдання.
-
Вивчити правило на картці та в підручнику на ст.89
-
Учні, які самостійно працювали з карткою із зображенням списа (с.р.) – виконують вправу 187на ст. 98 завдання (Виписати з тексту прикметники із суфіксами - ськ, - цьк, - зьк. Позначити суфікси)
-
Учні, які самостійно працювали з карткою із зображенням шаблі (д.р.) – виконують вправу 191 на ст. 99 завдання 1
-
Учні, які самостійно працювали з карткою із зображенням рушниці (в.р.) – виконують вправу 191 на ст. 99 всі завдання.
-