Любити край ніхто не заборонить,Хоч вітер лютий в чоло негоду гонить,Ще яничар «наш рідний» жити не дає,Мені ганьбою в очі образливо плює,Елітний злодій грабує цілою юрбою…Надіюсь, вистою у цьому шаленому двобою!А як впаду – нічого в тебе, краю, не візьму,Лиш шепіт листя з рідного саду
Вслухаюсь у шепіт листочків осики при дорозі,І як дзюрчать в струмочках бурхливі води. Усю красу ту передати словами не в змозіЛише почуття сокровенні б’ють в мої груди. Живу на своїй українській землі,І спрагло п’ю її джерельну холодну воду,І завмираю, коли у небі плачуть журавлі,Й купаюся в піснях мого могутнього народу.
Мандри у дитинство. За днями дні без зупинку біжатьІ кидають в мою життєву скриню роки. А думки, як бджоли, рояться, жужать,Додають у мій спомин мороки. Мої мрії в дитинство пливуть,У село моє рідне, де я народився,Де дзвони три дні Великодні гудуть,В дерев’яну церковцю, в якій охрестився
У 1953 році після смерті батька , що був у лавах повстанців, багатодітна сім’я змушена була виїхати на проживання у Щеплинський район Херсонської області. Мати сумувала за рідною мовою, піснею, домівкою, тому в 1956 році сім’я повертається в село Мужиловичі. Йосиф Іванович мріяв стати художником, проте після закінчення місцевої школи вступає у Вишнянський технікум овочеводів. Вишнянський технікум овочеводів
Все свідоме життя Йосиф Іванович присвятив землі. Він був одним із кращих агрономів району. Розумівся не тільки в землі, а й в політиці, людських душах, знав і знає, чим дихає наша ненька Україна. Саме тому з 1990 року став керувати районною організацією РУХу і зробив все, що міг, для утвердження молодої української держави.
Склоняюсь до тебе, Україно, у поклоніУкраїно барвиста співуча моя,У світі тобі рівних немає, я знаю;Хай срібляться твої колосисті поля. Дивуй світ, чарівний мій краю!Милуюся твоїми горами й лісами,Степами й ріками і щебетом птахів;Ти мене чаруєш стиглими житамиІ сірими туманами, що падають із небесів. Склоняюся до тебе, Україно, у поклоні,Неначе перед обліком святим;Ідеш з народами в одній колоні,А я живу в тобі і радуюся тим .
Група “Літературознавці” дослідила творчий доробок Йосипа Шевчика. Збірка «Шепіт листя з рідного саду» вперше була видана в 2011 році. До неї увійшли 36 поезій. Вдруге збірка побачила світ у 2015 році. Як зазначив сам автор: «Моя збірка – це акція на захист національних цінностей українського народу». До другого видання увійшли 55 поезій. Великим є тематичне багатство збірки «Шепіт листя з рідного саду», але наскрізною є тема любові до рідного краю.
Ми собою закриєм Батьківщину свою. Може хтось своє щастя шукає,Десь у світі в далекому краю,А моє - в Україні живе і гуляєІ в мені викарбовує долю мою, Моє щастя – в росі на травичці, В шепоті листя стрункої тополі, В дзюркотанні води у струмочку і річці, Та в запаху сіна на скошенім полі. Земленько моя кохана і свята, Розірвана ворожими думками, Розриті і спалені твої стиглі жита Одвічними твоїми ворогами, Зрошені кров’ю твої чорноземи, Вкриті снігами твої незібрані поля… Ідуть мільйони, не зупинять їх зими, Ідуть в бій сини України – здригнулась земля.
Як відомо, «найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування» (Панас Мирний). Тому Йосиф Іванович не обминає і цієї важливої теми у віршах «Ти будеш жити, рідна мово», «Без мови ми – зігниле порохно».
Ти будеш жити , рідна мово!Шумлять зелені верби над ставками,Мандрують вдаль тополі при дорозі – Ми в «Незалежній» боремось з «совком»Й веземо москаля на своїм возі.І доки нам возитися із ним,І доки буде нам паскудити цей звір,І доки нам буде пускати в очі дим,Й твердити нам усе наперекір? Ріжуть, топчуть мою Україну, Вже зривають її ніжні шати – Мову, серцю близьку, нашу солов’їну, Манкурти, кидають за грати. Катують страждальну, тягнуть до ями, Щоб скоріш закопати рідненьку. Між собою жеруться ті хами, Що вирили яму, чомусь замаленьку.
Без мови – ми зігниле порохно. Земле моя, люблю тебе родючу й неозору,Не раз ти падала, та не зійшла із шляху. Ти гнулась від ворожого червоного терору,Морили тебе голодом, неначе в клітці птаху. Ти для мене не просто земля –Ти овіяна мріями казкова Жар-птиця,Квітучі сади, гаї, степи й поля,А на них колосиста пшениця.
Жар-птице українська,- я пір’їнка твоя…Ворожі наміри не розірвуть Дніпрові береги,Бо окроплена нашою кров’ю твоя вся земля. Зберегти мову твою – то наші борги. Хоч скинула з себе кайдани свої,Але рани твої від них ще кровоточуть. А мова рідна…втрачаєш ти її,Бо вороги твої душити її хочуть. Без мови рідної ми не народ – ніхто!Мова наша – то цемент, що тримає нас вкупі. Без мови – ми лиш зігниле порохно,Ми лиш варене м’ясо в чужому супі.
Поета хвилюють болючі питання минулого і сучасного рідної батьківщини. Трагічні події нашої історії теж відбилися у творчості поета. Згуртуймось, щоб не було ,Крут. Не чути під Крутами потягів звуки,Лиш стогони й гуркіт гармат. Чорнілись там трупи, а над ними круки. Та люто шаленів червоний кат. З відвагою в очах вони у бій ішли,Стискаючи в руках юначих зброю. З любов’ю до України вони жили,Тому і падали в жорстокому двобою.