Видобуток та запаси нафти Доведені світові запаси нафти становили на 2000 рік близько 140 млрд. т. Найбільша їх частина - близько 64% - припадає на Близький і Середній Схід, потім йде Америка - близько 15%. Близький і Середній Схід (64%) Африка (7%) Америка (15%) АТР (4%) Західна Европа (2%) Цетральна і Східна Европа (8%)
Промисловий видобуток нафти веде відлік з 1859 р., коли вперше застосували розроблену Е. Дрейком технологію буріння свердловин, яка використовується до цих пір. Але повністю витягти нафту з родовищ не вдається (65% - максимум). Використовуються три основних способи видобутку нафти: Фонтанний - нафта піднімається тільки під дією пластової енергії. Газоліфтний - в свердловину закачують стиснене повітря, що виштовхує рідину на поверхню. Насосний - підйом здійснюється спускаються в свердловину насосами. Плавуча бурильна установка на шельфі Охотського моря
Нафта з морського дна. Пересувна морська експлуатаційна установка і плавуче нафтосховище. Пересувна морська експлуатаційна установка (ПМЕУ) компанії "Петронас Чарігалі (Туркменістан)" опустила на дно "ноги", стала на якорі і, приєднавши свій трубопровід до плавучому нафтосховищ "Огузхан", веде видобуток нафти з морського дна Каспію. Цей величезний нафтовий "насос" розміром з восьмиповерховий будинок щодня викачує з трьох свердловин сиру нафту, прямо на платформі очищає і транспортує товарної нафту в ємності плавучого сховища.
Для зберігання нафти і одержуваних з неї нафтопродуктів, наприклад бензину, будують спеціальні металеві резервуари. Вони схожі на гігантські консервні банки. Стінки нафтосховищ фарбують сріблястою алюмінієвою фарбою, добре відбиває сонячні промені, щоб нафта і нафтопродукти не нагрівалися. Зберігається нафту ось в таких баках.
В даний час з нафти отримують так багато самих різних продуктів і предметів, що всіх їх перерахувати неможливо. Серед них паливо для авіації, автомобілів і тракторів і різні мастильні масла, пластмаси та вибухові речовини, барвники та ліки, багато сортів духів і фотоплівки, синтетичний каучук і багато, багато іншого.