"При сонці -тепло, а у сімї - добре"

Про матеріал
інтегроване заняття з розвитку зв'язного мовлення та художньої літератури для дітей молодшого дошкільного віку
Перегляд файлу

Комунальний заклад дошкільної освіти ( ясла-садок) « Калинка»

Лозівської міської ради Харківської області

 

 

 

 

 

 

Інтегроване заняття з мовленнєвого розвитку

та художньої літератури

« При сонці – тепло, а у сім’ї – добре»

 

 

 

 

                                                       Підготувала:

                                                                             вихователь Наталія Пузач

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Мета: Формувати у дітей уявлення про те, що кожна людина живе посеред найближчих людей, які піклуються одне про одного. Вправляти в умінні виражати свої почуття до рідних.

Закріплювати вміння вживати в мові пестливі слова та відповідати на запитання про маму.

Розвивати зв’язне мовлення дітей, пам'ять, увагу.

Виховувати любов до членів сім’ї, пошану, бажання проявляти турботу і бути вдячним за все, що батьки роблять для дитини.

Активізувати словник дітей словами: мати, мама, матуся; добра, ніжна,ласкава,хороша,люба,весела,красива,ріднесенька,гарнесенька,дорога.

Матеріал та обладнання: вірш « рідний дім» Є.Желєзнякової, аудіозапис оповідання В.Сухомлинського «Хлопчик і хвора мама», набір для малювання, об’ємне сердечко для гри

Хід заняття

Психогімнастика « Подаруй посмішку»

(слухання пісні про маму)

Кожен по своєму маму вітає,

Слухайте, слухайте як.

Му – телята, пі- мишенята,

А поросята ось так – хрю-хрю.

Кожен по своєму маму вітає,

Слухайте, слухайте як.

Бе – барашки, чик-чирик пташки,

А ведмежата ось так –уух.

Кожен по своєму маму вітає,

Слухайте, слухайте як.

Няв- кошенята, гав- цуценята,

А жабенята ось так ква-ква.

Милу матусю всі ми вітаєм,

Пісню  для неї ми заспіваєм.

Скажем, що дуже!

Скажем, що дуже!

Дуже кохаєм її!

Вихователь : -Діти, про кого ви чули пісеньку? Про чиїх мам « розповідає « пісенька?

-Хто як вітає маму? (Відповіді дітей)

Давайте і ви зараз розповісте про своїх мам. Тільки спочатку скажіть, як звуть ваших мам. Твою, Макарчику, і твою Софійко? Твою Варя, Марк?( відповіді дітей). Дуже гарні імена.

А тепер розкажіть які ваші мами? Якою є твоя мама, Владику? А  твоя Іванку?                  ( розповіді дітей )

  • Цікаво, а як кажуть ваші рідні на вас ласкаво? Які це слова?               ( діти називають слова)
  • А якими ласкавими словами звертаєтеся ви до своїх рідних?             ( Діти називають пестливі слова).

Малята, подивіться хто тут?                               ( маленьке курчатко)

  • Як воно тут опинилося? Мабуть пішло від мами й загубилося.
  • А що ж далі? Куди прямувати далі,- змахнуло крильцями курчатко і в цю ж мить розгубилось, бо побачило великого сірого кота. Сірий кіт стрибнув до курчати, добре налякавши його.  Бідне курча так наполохалось, що з криком і писком летіло туди, звідки прийшло. Добре, що недалеко забрело.
  • - Ах ось де ти, мандрівник,- сказала мама- квочка.
  • - А я вже захвилювалась. Дивись, більше не відходь від мене, бо коти, собаки можуть тебе розірвати.

Маленький пустунець, захекавшись від бігу не міг подати і звуку, щоб повідомити мамі про пригоду, що трапилася з ним.

Побачивши переляканого пухнастика, квочка почала повчати всіх курчат. Поки ви маленькі, нікуди далеко не відходьте від мене. Мама вас захистить від небезпеки, заховає від дощу і вітру. З мамою завжди тепло і затишно.

  • Ай справді, як добре з мамою, нічого не страшно.
  • - Ф чи любите ви своїх мам? А що робите ,як мама попросить вас про щось? (відповіді дітей)
  • А що ви робите, коли ваша мама хворіє? Давайте послухаємо розповідь про хлопчика та його маму.

Вихователь пропонує послухати (або розповідає сам) оповідання В.Сухомлинського                                               « Хлопчик і хвора мама»

У хлопчика занедужала мама. Зажурився він. Думає, чим би потішити маму? Прийшов до неї, сів біля ліжка і каже:

Мамо, хочеш, я намалюю тобі сад. Тобі полегшає. Ти думатимеш, що гуляєш у справжньому саду.

Добре, синку, намалюй мені сад.

Узяв хлопчик великий аркуш паперу, намалював вишню з червоними ягодами, яблуню з яблуками. Намалював і вулик, і бджіл, і небо синє-синє.

Став малювати сонечко, та ніяк воно в нього не виходить.

      Мамо, навіщо малювати сонечко? — запитав хлопчик. Ось я відчиню вікно, дивись, яке воно сьогодні радісне.

Відчинив хлопчик вікно, і мама побачила радісне сонечко. Побачила й усміхнулась.

Питання до дітей : Що трапилося із мамою хлопчика? Як хлопчик звеселив маму? Любить хлопчик маму чи ні?

Вихователь : Так , Хлопчик був уважним синочком до своєї Мами. Він її любить і піклується про неї

Кожна людина живе серед найближчих людей, які піклуються один про одного. І хоча Хлопчик був ще маленький, але вже вмів піклуватися про свою Маму.

Цікаво, а хто ще крім мам, живе з вами в хаті?

Так тато, бабуся, дідусь, братики та сестрички.

Вихователь проводить  пальчикову гімнастику

Моя сім'я.

Ось цей пальчик – мій татусь,                  ( діти загинають великий палець)

Ось цей пальчик мій дідусь,                              ( діти загинають вказівний палець)

Ось цей пальчик – то мамуся                            ( діти загинають середній палець),

Ось цей пальчик – то бабуся                               ( діти загинають безіменний палець),

Ось цей пальчик –  то є - я,                                    ( діти загинають мізинець)

Ось і вся моя сім'я!                                           ( діти показують всі п’ять пальців).

Пам’ятайте, мама з татком вас дуже люблять і піклуються про вас.

То ж і ви відповідайте їм повагою, любов’ю та турботливістю.

Вихователь читає вірш :

Хай живе наш рідний дім!
Тепло й затишно у нім.
Тут і тато, тут і ненька,
І бабусенька рідненька,
І веселий наш дідусь
Крутить пишний русий вус.

Творча хвилинка « Подарую мамі сонечко»

Вихователь : Скажіть, мабуть всі у вашій родині готуються до свята мам?

Татусь подарує мамі букет весняних квітів, дідусик – хусточку, цікаво , а що ж нам подарувати? ( відповіді дітей)

Давайте намалюємо нашим матусям гарну картину. Ось фарби ось папір а ось наші долоньки і пальчики….( Діти малюють « картину»)

Кожен з вас молодець!!! Ви намалювали найкращу картину для своєї мами!!!

 

Використана література та інтернет ресурси :

 

 

 

 

  • « Дитина диво світу» посібник для навчання дітей дошкільного віку здоровому способу життя.- Тернопіль « Видавництво Астон»

2007р.

  • Т.Є. Бойченко « Бережи себе, малюк! » - Київ « Генеза» 2009р
  • А.А. Назаренко Методичні рекомендації до «Зошита майбутнього першокласника» .- Харків « Ранок»2012 р.

 

  • Є.Ф. Лозинська « Українське народознавство дітям дошкільного віку».- Львів « Оріяна –Нова»  2008 р.
  • В.О. В’юнник « Мій конспект» відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти, чинних освітніх програм ІІ півріччя 4 рік життя .- Харків Видавнича група « Основа» 2014р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Додаток до інтегрованого заняття за темою « При сонці – тепло, а у сім’ї – добре


 

 

 

Фізкультхвилинки

Скільки нас живе в квартирі?

Тато, мама, брат і я,

От і вся моя сім’я.

****************

Хоч ніхто не йме нам віри

Ми – рибалки – молодці.

Раз, два, три, чотири-

Вже впіймали окунці!

**********************

Є у мене друзі щирі:

Лесь, Андрійко та Петро.

Раз, два, три, чотири-

Ось ми йдемо на Дніпро.

***********************

Пальчикові ігри

Дві долоньки зустрічались,

Із малятками навчались.

Скільки пальців маєш?- п’ять !

Ми вчимося рахувать!

Перший – товстий і лінивий

Другий – вказівний красивий!

Третій – файний парубок!

А четвертий – козачок!

П’ятий – малюк кирпатий .

Ось такі у нас хлоп’ята.

*********************

Де, Мізинчику, ходив?

  • З Безіменним суп варив,

Із Середнім кашу їв,

З Вказівним гулять ходив.

А Великий нас зустрів

І смачненьким пригостив.

**********************

Ось цей пальчик – мій татусь,

Ось цей пальчик мій дідусь,

Ось цей пальчик – то мамуся,

Ось цей пальчик – то бабуся,

Ось цей пальчик –  то є - я,

Ось і вся моя сім'я!

**************************

Лічилки

А між нами, хлопчаками

Хтось не слухається мами

Раз, два, три –

То напевно будиш ти.

*********************

Вийшла галя на стежинку,

Загубила там корзинку.

А в корзинці паляниця,

Хто з’їв тому жмуриться.

**************************

Прислів’я та приказки

Який дуб- такий тин,

який батько- такий син

******************************

Який кущ- така калина,

Яка  мати- така й дитина.

****************************

Яка сім’я, такий і я

*****************************

Шануй батька і неньку – буде тобі скрізь гладенько

******************************

Без сім’ї немає щастя на землі

*****************************

Художнє слово

Кого я люблю

Люблю тата, мам,

Люблю свою родину,

Рідненьку хатину.

Нема в світі кращих,

Як отець і мати,

Милішої над рідну

Я не знайду хати

М. Підгірянка

**********************

Бабця спить

Ходить тиша в теплих капцях,
Задрімала в кріслі бабця.
А годинник цокотить:
Бабця спить, бабця спить.

Я навшпиньках вийду з хати,
Щоби їй не заважити.
Не скачи, собачко, цить!
Бабця спить, бабця спить!
(Багірова Віра)

****************************

Мій дідусь

Мій дідусь старенький,

Як голуб сивенький.

По садочку ходить

І мене малого

Онученька свого

За рученьку водить.

По садочку ходить,

Яблучка знаходить,

Ще й горішків зерна

Дідусь любий, дідусь милий,

Як голубчик сивий,

Голівка сріблена.

(Марійка Підгірянка)

**********************************

МАМА

Нас голубить рідна ненька,
З хмари сонце вирина.
В небі сонечко одненьке,
І матуся в нас одна.

(Ґріґоре Вієру)

Тато

Сад зелений, а у ньому

Городий дуб шумить гілками.

Дім красивий, а у ньому

Любий тато наш із нами.

(Ґріґоре Вієру)

*****************************

 

 

СІМ'Я

Мама, тато, дід, бабуся —
Всіх назву, не помилюся.
Старший братик і сестричка —
В нас сімейка невеличка.
Не спиняйте, бо зіб'юся:
Мама, тато, дід, бабуся,
Старший брат, сестра і я —
Отака моя сім'я!

( В. Грінько)

**********************************

ЗАГАДКИ

  • Сильний, добрий, справедливий,

Біля нього ми щасливі.

Знає, вміє він багато

Гордимось, бо це наш ….( тато)

  • Ніжна, лагідна, рідненька,

Як голубонька сивенька, нам би небо прихилила

Це….. (бабуся) наша мила.

  • Він чи мало літ прожив,

На повагу заслужив,

Для матусі – він татусь

А для мене він ….(дідусь)

  • Пестить, ніжить і голубить,

Розуміє, дуже любить.

Я до неї пригорнуся,

Бо вона моя….( матуся)


 

 

 

 

 

docx
Додано
16 березня 2023
Переглядів
205
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку