Причини народження дітей з ДЦП. Види ДЦП
Симптоми та стадії захворювання,класифікація ДЦП.
Причини виникнення ДЦП після пологів.
Як у перший рік життя дитини визначити, що є ДЦП?
Форми ДЦП.
Дитячий церебральний параліч (ДЦП) — це комплекс порушень, які впливають на здатність дитини рухатися і підтримувати рівновагу. Церебральний параліч виникає внаслідок ураження рухових систем головного мозку. Діти з діагнозом ДЦП потребують постійного спостереження і лікування. ДЦП є досить поширеною патологією, яка може розвиватися як в процесі внутрішньоутробного розвитку, так і після народження дитини. Тому важливо знати, чому буває ДЦП, коли ставиться діагноз дитячий церебральний параліч і чи можна визначити ДЦП в утробі.
Номер слайду 3
Існує багато можливих причин появи дитячого церебрального паралічу, вони можуть з'явитись як під час вагітності, так і під час пологів. Перенесені матір'ю під час вагітності вірусні (герпес, віспа, краснуха, кір), бактеріальні (стрептококова, стафілококова, лептоспіроз, сифіліс, туберкульоз), протозойні (токсоплазмоз, малярія, орнітоз), грибкові (кандидоз) інфекції, а також соматичні, ендокринні, гінекологічні захворювання, як вважається, здатні зашкодити розвиткові нервової системи плоду
Номер слайду 4
Передчасні пологи — це серйозний фактор ризику розвитку дитячого церебрального паралічу, тому що під час таких пологів існує високий ризик крововиливу в мозок, який може призвести до розвитку церебрального паралічу. Недостатнє надходження кисню в мозок також може стати причиною розвитку церебрального паралічу. Незважаючи на різноманітність причин ДЦП, у більшості випадків неможливо знайти точну причину його виникнення.
Номер слайду 5
Симптоми та стадії захворювання. Перейшовши до конкретизації особливостей цієї недуги, слід виділити його основну симптоматику. Першими і явними ознаками виступають: • Деформація скелета. • Лабільність м'язового тонусу - м'язи або занадто розслаблені, або занадто напружені. • Переважні руху однією рукою у віці до 18 місяців. • Патологія рухів: або занадто різкі, або занадто мляві. • Затримка розумового розвитку. • Часті судоми. • Проблеми з мовним апаратом - діти не можуть говорити, виникають також проблеми з ковтанням. • Проблеми з контролем видільних систем органів. • Проблеми з зубами. • Порушення і зниження слуху. • Дитина не ходить, або хода не відповідає нормі, наприклад, хода на пальцях з вивертанням стопи.
Номер слайду 6
Ознаки та симптоми хвороби часто можна виявити відразу після народження малюка, але деякі ознаки проявляються з часом, і дуже важливо на ранніх етапах їх помітити, так як раннє лікування і корекція запорука успішної адаптації та соціалізації дітей з ДЦП. Рухові порушення є основними ознаками ДЦП, вік визначає вираженість симптомів, і їх вид, відповідно до нього, розрізняють три стадіїзахворювання:
Номер слайду 7
класифікація ДЦПТакож за такими ознаками:- За ураженими частинами тіла: • Геміплегія (ураження однієї половини тіла – правої або лівої). • Диплегія (параліч, що вражає обидві половини тіла, але більшою мірою ноги). • Тетраплегія (ураження рук та ніг).- За порушеннями руху: • Використовується Система класифікації великих моторних функцій Gross Motor Function Classification System (GMFCS).
Номер слайду 8
Які бувають причини виникнення ДЦП під час вагітності?генетичні мутації;гіпоксія плода (нестача кисню в крові та тканинах);використання гормональних препаратів на ранніх термінах вагітності;вроджені вади розвитку головного мозку;інфекційні хвороби матері під час вагітності;кисневе голодування плода за плацентарної недостатності;порушене фізіологічний розвиток плода (зокрема загроза переривання вагітності і імунологічна несумісність плода і матері).
Номер слайду 9
Причини виникнення ДЦП після пологів?гостре порушення кровообігу головного мозку;родові травми;травма головного мозку;жовтяниця у важкій формі;інфекційна хвороба головного мозку;хвороби крові.
Номер слайду 10
Як у перший рік життя дитини визначити, що є ДЦП?порушення рухової активності;патологічний м'язовий тонус;скелетні деформації;судоми;проблеми з ковтанням;затримка мовного розвитку;наявність косоокості;порушення зору і слуху.
Номер слайду 11
1. Спастична форма – напружені м’язи. Спастичний церебральний параліч є найбільш поширеним, і складає 80% всіх випадків. Тонус м’язів підвищений, вони постійно перебувають у стані скорочення, що ускладнює діяльність. 2. Атактична форма – порушення рівноваги та координації. Діти з атактичною формою церебрального паралічу мають труднощі з рівновагою та координацією. Це проявляється в них проблемами при ході, а також при швидкому рухові, чи дії, що потребує концентрації та контролю (наприклад, письмо). Форми ДЦП
Номер слайду 12
3. Дискінетична форма – неконтрольована рухова діяльність. При дискінетичному ДЦП спостерігаються неконтрольовані рухи рук чи ніг; вони можуть бути як повільні та гнучкі, так і швидкі та рвучкі. Зазвичай, це створює важкість для рухової діяльності дітей, насамперед вони мають труднощі з сидінням та ходьбою. Іноді уражаються м’язи обличчя і язик, що призводить до проблем із ковтанням та мовленням. Одним із підтипів цієї форми ДЦП є дистонічний. До його проявів відноситься непостійність тонусу м’язів, коли період повного розслаблення змінюється періодом сильного напруження. Зміни можуть відбуватися як раз на кілька днів, так і декілька разів на день.
Номер слайду 13
4. Змішана форма – неможливо виділити ознаки тільки однієї форми ДЦП, що переважає більше, натомість проявляються симптоми різних типів одночасно. Найчастішим поєднанням є спастично-дискінетичний.