План-конспект відкритого інтегрованого уроку з професійно-теоретичної підготовки та виробничого навчання на тему: «Приготування вафельного тіста та виробів з нього»
Викладач спецтехнології пекарів: Надія Самченко
Майстер виробничого навчання: Алла Плюта
Інтегровані предмети: спецтехнологія пекаря, предмети профтехциклу та виробниче навчання
Викладач спецтехнології: Самченко Надія Михайлівна
Майстер виробничого навчання: Плюта Алла Іванівна , майстер 3 курсу з професії «Пекар»
Професія «Пекар»
Група 32 П-ЛХА Тип уроку: інтегрований
Методична мета: вдосконалення навчального процесу шляхом цифровізації та інтеграції теоретичного та виробничого навчання
Мета уроку: Освітня: вторинне усвідомлення нового навчального матеріалу шляхом відтворення та застосування набутих знань у практичній діяльності, закріпити та систематизувати теоретичні знання практичними навичками , впроваджувати інновації у технологічний процес, навчити здобувачів освіти вдумливого ставлення до роботи, правильному процесу тістоведення, усуненню дефектів при випіканні виробів, проведенню органолептичної оцінки виробів, бракеражу.
Розвивальна: формування вмінь та навичок у здобувачів освіти щодо застосування теоретичних знань на практиці, готовності працювати із сучасним пекарським обладнанням на виробництві; розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення та навички усвідомленості та спритності дій; формування усвідомленого розуміння навчальної інформації і розвиток механізмів мислення.; розвивати вміння виготовляти вироби згідно виданих завдань, відповідно до продемонстрованих еталонів
Виховна: виховувати культуру навчально-виробничого процесу, повагу до праці, до обраної професії, дисципліну, сумлінність, відповідальне ставлення до поставлених завдань, творчість та ініціативу, зацікавленість в результатах навчання, бережне ставлення до сировини та обладнання.
Методи проведення: пояснювально-ілюстративний, інформаційно-комунікаційний, частково-пошуковий, аналіз та порівняння, тестування, організація колективного обговорення та вибір оптимальних рішень, метод навчальних проектів, використання мультимедійних майстер-класів з демонстрацією трудових прийомів, практичних навичок, створення проблемних ситуацій.
Елементи активізації уроку: використання цифровізації навчального процесу шляхом демонстрації презентаційних та відеоматеріалів, шляхом застосування Ghat GPT, тестування за темою уроку з використанням платформи «Всеосвіта, актуалізації опорних знань у вигляді обговорення відеороликів, поєднання теорії з практикою, використання мультимедійних майстер-класів, використання різних методів закріплення та систематизації знань, умінь, навичок
Міжпредметні зв’язки: з технологією хлібопекарського виробництва, з устаткуванням хлібопекарського виробництва, з основами мікробіології, санітарії та гігієни, з інформаційними технологіями, з сировиною і матеріалами, з охороною праці
Комплексно-методичне забезпечення: -навчальний міні-практикум Самченко Н.М., Плюта А.І. «Технологія приготування вафельного тіста та виробів з нього »;
- презентація педагогів до теми уроку ;
-відео по вафельному тісту та виробам з нього ,взяте з інтернету; -відео-майстер класи по виготовленню вафельного перекладанця, бельгійських класичних вафель та шоколадних бельгійських вафель, вафельних трубочок та конусів, вафельних кошиків;
-завдання тестового контролю; - презентаційні проекти учнів за темою уроку , - нструкційно-технологічні картки;
- еталони виробів
Матеріально-технічне забезпечення: робочі столи, миски, каструлі, мірний посуд, електронні ваги, сита, форми, листи для випікання, тістоміс, електропіч, спецодяг, сировина для виготовлення вафельних виробів
Форма організації освітньої діяльності здобувачів освіти: робота в ланках, самостійна робота.
Місце проведення: пекарська лабораторія. Критерії рівня формування знань, вмінь, навичок:
Знати:
- Загальні відомості про історію виникнення вафельних виробів, їх сучасні види, окремі етапи та технологічний процес в цілому виготовлення вафельних виробів ;
- Вимоги безпеки праці, пожежної безпеки та правил роботи в пекарській лабораторії.
Вміти: Вести технологічний процес приготування вафельних виробів ; готувати борошно та іншу сировину до виробництва; здійснювати заміс тіста; формувати та оздоблювати вафельні вироби, виконувати вимоги безпеки праці, санітарії та гігієни.
Хід уроку
▲ Організаційна частина: - Перевірка явки, готовності учнів до уроку;
▲ Повідомлення теми та цілей уроку. ▲ Мотивація навчальної діяльності учнів: - Пояснення значущості професійних знань і умінь для майбутньої роботи; - Пояснення характеру і призначення запланованої на уроці роботи
▲ Відтворення та корекція опорних знань, умінь та навичок:
- Презентація педагогів «Приготування вафельного тіста та виробів з нього; - Демонстрація відеоролика, взятого з інтернету по виготовленню вафельних виробів; - Закріплення навчальної інформації за запитаннями педагогів; - Презентації-проектів учнів за темою уроку ; - Тестовий контроль за тестовими завданнями
▲ Повідомлення нової навчальної інформації та виконання практичних завдань:
-Показ окремих операцій та трудових прийомів (майстер-класи) по виготовленню вафельних виробів в пекарській лабораторії від майстра виробничого навчання; - Розподіл учнів по ланках, видача завдань кожній ланці; - Ознайомлення з інструкційно-технологічними картками; - Демонстрація устаткування, натуральних зразків, необхідних для виконання завдань; - Інструктаж з безпеки праці при виконанні завдань;
▲ Застосування учнями знань і практичних навичок у стандартних умовах: - Виконанння пратичних завдань учнями в ланках; - Обхід ланок на робочих місцях майстром виробничого навчання, корекція та усунення можливих помилок при виконані завдань; - Представлення виконаних робіт учнями відповідно до завдань, отриманих кожною ланкою, дегустація;
▲ Підбиття підсумків. Повідомлення домашнього завдання
- Мотивація та оцінювання навчальної діяльності учнів на уроці та під час виконання домашнього завдання по створенню проектів; - Обговорення типових помилок, допущених під час виконання практичних завдань; - Дебрифінг; - Домашнє завдання (диференційоване) та рекомендації по його виконанню.
Епіграф уроку: «Професія пекаря подібна до професії скульптора, а кращою є тим, що витворами пекарської майстерності можна не лише милуватися, а ще й насолоджуватися смакуючи»
Вступне слово педагогів (на екрані тема та мета уроку):
Викладач: Добрий день, наші учні, шановні гості! Розпочинаємо наш урок за темою: «Приготування вафельного тіста та виробів з нього»
Викладач: Наш сьогоднішній урок інтегрований, тому що в його змісті об’єднується навчальний матеріал з усіх предметів профтехциклу з професії «Пекар», а також він являє собою тісне поєднання теоретичного та виробничого навчання. Ми сьогодні з’ясуємо, які види вафельних виробів ви зустрічали, можливо куштували, та де їх можна придбати. Ми пригадаємо із уроків теоретичного навчання склад вафельного тіста та його властивості,оглянемо основні інгредієнти та відпрацюємо техніку приготування вафельного тіста та виробів з нього
Майстер в/н: Метою нашого сьогоднішнього зайняття є узагальнити і закріпити набуті вами знання, вміння і навички за темою програми, сформувати у вас уміння щодо застосування здобутих знань на практиці, готовності знайомитися з сучасними пекарськими технологіями та пекарським устаткуванням.
Викладач: Ми будемо вчити вас усвідомлено відноситися до процесу навчання, набуття практичних навичок, вчити самостійно і творчо виконувати поставлені завдання з дотриманням вимог охорони праці.
Майстер в/н: Епіграфом до нашого уроку я вибрала слова: «Професія пекаря подібна до професії скульптора, а кращою є тим, що витворами пекарської майстерності можна не лише милуватися, а ще й насолоджуватися смакуючи». І це не випадково, тому що саме під час виконання випікання, формування та оздоблення вафельних виробів, від вас, як від майбутніх робітників, потрібно не лише знання процесу тістоведення, випікання певних вафельних виробів різних видів, а й навички формування з вафельного тіста виробів, відповідних до еталонів
Викладач: Це справа непроста, вимагає наполегливості, точності, творчості, зацікавленості в результатах навчання. Але я впевнена, що ви подолаєте всі труднощі разом зі своїм наставником, майстром в/н Аллою Іванівною Плютою. Саме вона вчить вас формувати вручну прості і складні хлібопекарські та борошняні кондитерські вироби вироби, передає вам всі свої знання і практичні вміння, вчить створювати «дива з тіста», подібні до витворів скульптора. Тож починаємо працювати за темою нашого уроку
Майстер в/н:. Історія вафель має давнє коріння і тісно пов'язана з розвитком готування харчових продуктів на різних етапах людської історії. Однак сучасні вафлі, які ми знаємо їх сьогодні, мають своє власне цікаве історичне тло, про яке нам будуть розповідати учні, що підготували проект по історії виникнення вафельних виробів .Вафельний напівфабрикат- це тонкі листи ;з гофрованою поверхнею кремового або світло-коричневого кольору, сухої, ламкої консистенції Його використовують при приготуванні вафельних тортів, перекладанців (у національній кухні) і таких виробів, як вафельні трубочки з різними наповнювачами.
Викладач: Щоб забезпечити високу якість вафельного напівфабрикату, необхідно дотримуватися певних умов приготування. Сировина має бути охолодженою, температура-води не повинна перевищувати 18°С. Борошно використовують з середнім вмістом (до 30 %) слабкої клейковини. Тісто готують шляхом інтенсивного збивання. Використання борошна зі слабкою клейковиною, поряд із низькою температурою тіста, уповільнює процес набрякання білків борошна і утворення клейковини, а інтенсивне замішування і хімічні розпушувачі забезпечують дрібнопористу консистенцію тіста.
Майстер в/н:. На властивості вафельного тіста значною мірою впливає вміст цукру. Під час випікання цукор карамелізуються, що надає напівфабрикату коричневого кольору. В перші хвилини після випікання цукрові вафельні листи можна згортати у трубочку. Крім цього, цукрові вафлі зберігають хрумкі властивості при підвищеній вологості. Це пояснюється тим, що цукор надає тісту скловидності, завдяки чому і зберігається крихкість за підвищеної вологості.
Викладач: Вафельне тісто можна готувати як на цілих яйцях, так і на яєчних жовтках. Яєчні жовтки містять лецетин, який відіграє роль емульгатора, забезпечує стійкість тіста, сприяє кращому відокремленню випечених вафельних листів від форм, зменшує кількість виливів під час випікання.
Майстер в/н Тісто для листкових вафель готують у збивальній машині. У бачок збивальної машини закладають яйця, сіль, соду і невелику кількість води. Все це збивають на великих обертах до утворення однорідної маси. Додають 50 % води, всипають просіяне борошно і продовжують збивати протягом 5—8 хв., доки не утвориться тісто консистенції густої сметани.
Викладач: Потім вливають решту води і збивають протягом 5—8 хв. на повільних обертах, доки не утвориться тісто сметаноподібної консистенції у збивальній машині. У бачок збивальної машини закладають яйця, сіль, соду і невелику кількість води. Все це збивають на великих обертах до утворення однорідної маси. Додають 50 % води, всипають просіяне борошно і продовжують збивати протягом 5—8 хв., доки не утвориться тісто консистенції густої сметани. Потім вливають решту води і збивають протягом 5—8 хв. на повільних обертах, доки не утвориться тісто сметаноподібної консистенції.
Майстер в/н Вологість готового тіста повинна становити 65%. За нижчої вологості тісто погано пропікатиметься і матиме затягнуту консистенцію. Якщо вологість вище встановленої норми, час випікання і кількість впливів збільшується.
Викладач: Температура тіста не повинна перевищувати 20 0С. За підвищеної температури білки борошна сильно набрякають, утворюючи клейковину, від чого тісто стає дуже в'язким, а якість напівфабрикату знижується
Майстер в/н: Борошно при замішуванні тіста всипають швидко, але поступово. При одночасному закладанні всього борошна, внаслідок нерівномірного розподілення борошна і рідини, утворюється густе, затягнете тісто. Це пояснюються тим. що окремі розрізнені частинки клейковини злипаються її утворюють клейковинні нитки, які надають тісту високої в'язкості. Таке тісто погано розподіляється у формах, погано пропікається. Якщо борошно закладати поступово, то в процесі перемішування навколо частинок набряклої клейковини утворюються водяні оболонки, які попереджують їхнє злипання
Викладач : Для випікання вафельного напівфабрикату організовують окреме робоче місце. На робочому столі встановлюють електровафельницю, посуд з готовим тістом, лотки. З інвентарю — віничок для періодичного перемішування тіста під час випікання вафельних листів, розливну ложку і невеликий ніж для знімання випеченого напівфабрикату з вафельниці.
Майстер в/н: Вафельні листи на бельгійські вафлі випікають в електровафельниці, яка має два електронагрівача, що з'єднані між собою шарніром. Електронагрівачі вставлені в масивні металеві плити, нагрівання проводиться контактним способом. Щоб прискорити процес випікання тіста і надати виробам гарного вигляду, поверхня металевих плит вкрита рельєфним малюнком
Викладач : Перед початком роботи вафельницю зачищають, протирають сухою тканиною і прогрівають 7—8 хв. до температури 170 0С. На поверхню нижнього нагрівача наливають тісто невеликими порціями по краях і в центр і закривають верхнім нагрівачем. При стисканні плит тісто розпливається по всій поверхні вафельниці й прогрівається з двох боків одночасно. Час випікання вафельних листів становить 2—3 хв. Під час випікання необхідно дотримуватися правил техніки безпеки, оскільки з тіста виділяється велика кількість вологи у вигляді пари. Особливо інтенсивно вода випаровується у перші хвилини випікання. Вода швидко перетворюється на пару, і у вафельних листах утворюються пори.
Майстер в/н: Охолоджувати вафельні листи найкраще окремо по одному на сітках. Якщо гарячі листи викладати стосиками, то, внаслідок нерівномірного випаровування вологи, листи, що знаходитимуться в центрі, будуть деформуватися і розтріскуватися. Готовність вафельного напівфабрикату визначають за кольором і чіткістю рельєфного візерунку. Колір вафельного напівфабрикату без цукру — світло-кремовий, вафельного напівфабрикату з цукром — світло-коричневий. Під час випікання клейстеризований крохмаль борошна поступово висихає і набуває жовтуватого відтінку внаслідок реакції декстринізації. Якщо тісто готують з цукром, то, крім декстринізації крохмалю, відбувається і реакція карамелізації цукрів, що призводить до інтенсивного колірування напівфабрикату.
Викладач :Вафельні виливи. Розпушуванню тіста також сприяє розкладання соди під час випікання, внаслідок чого виділяється вуглекислий газ. Виділення вологи з вафельного тіста під час випікання відбувається швидко завдяки його малій товщині.
У процесі випікання надлишки тіста витікають через краї форми у вигляді недопеченого тіста — виливів. Вафельні виливи, після випікання вафельних листів, акуратно знімають з бокової поверхні вафельниці, замочують у холодній воді, протирають через сито або на спеціальній протирочній машині й використовують при замішуванні нової порції вафель.
Викладач: Вимоги до якості вафельного напівфабрикату: вафельні листи однакових розмірів, без тріщин, пухирів і плям, з чітким рельєфним малюнком на поверхні; колір світло-кремовий для вафельних листів без цукру і світло-коричневий для вафельних листів з цукром; консистенція суха, хрустка.
Майстер в/н: Вафельні листи використовують для приготування тістечок. тортів, інших солодких страв. У національній кулінарії з вафельних листів без цукру готують перекладаники, які прошаровують різноманітними начинками.
Демонстрація відеоролика по виготовленню вафельних виробів
Викладач : Останнім часом великої популярності набули бельгійські вафлі.пропонуємо до вашої уваги коротеньке відео майстер-клас від Лілії Цвіт по виготовленню хрустких бельгійських домашніх вафель
Вафлі можуть виготовлятися не лише з пшеничного борошна, а й з рисового борошна( відео майстер-клас від Лілії Цвіт по виготовленню хрустких бельгійських вафель з рисового борошна)
- Закріплення навчальної інформації за запитаннями викладача (запитання для закріплення та поглиблення тематичних знань з теми)
1.Що включає поняття «Вафельний напівфабрикат»?( Вафельний напівфабрикат- це тонкі листи ;з гофрованою поверхнею кремового або світло-коричневого кольору, сухої, ламкої консистенції)
2.Яких умов приготування потрібно дотримуватися при приготуванні якісного вафельного напівфабрикату? (Щоб забезпечити високу якість вафельного напівфабрикату, необхідно дотримуватися певних умов приготування. Сировина має бути охолодженою, температура-води не повинна перевищувати 18°С. Борошно використовують з середнім вмістом (до 30 %) слабкої клейковини. Тісто готують шляхом інтенсивного збивання)
3.Як впливає на властивості вафельного тіста додавання в нього цукру?( На властивості вафельного тіста значною мірою впливає вміст цукру. Під час випікання цукор карамелізуються, що надає напівфабрикату коричневого кольору, , цукрові вафлі зберігають хрумкі властивості при підвищеній вологості. Це пояснюється тим, що цукор надає тісту скловидності, завдяки чому і зберігається крихкість за підвищеної вологості.
4. Які яєчні продукти використовують для приготування вафельного тіста?( Вафельне тісто можна готувати як на цілих яйцях, так і на яєчних жовтках.)
5.Яке устаткування використовують для приготування вафельного тіста? ( Тісто для листкових вафель готують у збивальній машині)
6.Якою повинна бути вологість вафельного тіста?( Вологість готового тіста повинна становити 65%. За нижчої вологості тісто погано пропікатиметься і матиме затягнуту консистенцію. Якщо вологість вище встановленої норми, час випікання і кількість впливів збільшується)
7.Якою повинна бути температура вафельного тіста?( : Температура тіста не повинна перевищувати 20 0С. За підвищеної температури білки борошна сильно набрякають, утворюючи клейковину, від чого тісто стає дуже в'язким, а якість напівфабрикату знижується)
8.Як потрібно всипати борошно при замішуванні вафельного тіста? (Борошно при замішуванні тіста всипають швидко, але поступово. При одночасному закладанні всього борошна, внаслідок нерівномірного розподілення борошна і рідини, утворюється густе, затягнете тісто)
9.Яке обладнання і інвентар потрібно для організації окремого робочого місця для випікання вафель?( На робочому столі встановлюють електровафельницю, посуд з готовим тістом, лотки. З інвентарю — віничок для періодичного перемішування тіста під час випікання вафельних листів, розливну ложку і невеликий ніж для знімання випеченого напівфабрикату з вафельниці.)
10. Яке обладнання використовують для випікання бельгійських вафель?( Вафельні листи на бельгійські вафлі випікають в електровафельниці, яка має два електронагрівача, що з'єднані між собою шарніром)
11.Як підготувати вафельницю до роботи?( Перед початком роботи вафельницю зачищають, протирають сухою тканиною і прогрівають 7—8 хв. до температури 170 0С.)
12.Як потрібно охолоджувати вафельні листи?( Охолоджувати вафельні листи найкраще окремо по одному на сітках. Якщо гарячі листи викладати стосиками, то, внаслідок нерівномірного випаровування вологи, листи, що знаходитимуться в центрі, будуть деформуватися і розтріскуватися)
13. Що включає поняття вафельні виливи?( У процесі випікання надлишки тіста витікають через краї форми у вигляді недопеченого тіста — виливів. Вафельні виливи, після випікання вафельних листів, акуратно знімають з бокової поверхні вафельниці)
14. Які вимоги якості до вафельного напівфабрикату?( Вимоги до якості вафельного напівфабрикату: вафельні листи однакових розмірів, без тріщин, пухирів і плям, з чітким рельєфним малюнком на поверхні; колір світло-кремовий для вафельних листів без цукру і світло-коричневий для вафельних листів з цукром; консистенція суха, хрустка.)
15.Для яких виробів використовують вафельні листи?( Вафельні листи використовують для приготування тістечок. тортів, інших солодких страв. У національній кулінарії з вафельних листів без цукру готують перекладаники, які прошаровують різноманітними начинками)
Майстер в/н Для більш підготовлених учнів було дано домашнє завдання розробити проєкти за темою уроку.
(На екрані презентації- проєкти учнів за темою уроку, які вони представляють)
Викладач: До вашої уваги пропонується тестовий контроль за тестовими завданнями. Тести були сформовані шляхом застосування Ghat GPT, з використанням платформи «Всеосвіта». (На екрані код посилання на тести на платформі «Всеосвіта»)
Тестові завдання для тематичного контролю з теми «Технологія виготовлення вафельного тіста та виробів з нього »
( тестові завдання будуть оцінені по 12-бальній системі, за кожну правильну вибрану відповідь -1 бал)
1) Ланка 1. Виготовлення вафельних трубочок та вафельних конусів.
2) Ланка 2.Виготовлення вафельного перекладанця .
3) Ланка 3.Виготовлення вафельних кошиків.
4) Ланка 4.Вигтовлення класичних бельгійських вафель та бельгійських шоколадних вафель
Майстер в/н : Демонструє устаткування, зокрема : робочі столи, миски, каструлі, мірний посуд, електронні ваги, сита, форми, листи для випікання, тістоміс, електропіч, спецодяг, сировина; натуральні зразки пампушок різних видів, необхідних для виконання завдань.
Майстер в/н : Проводить інструктаж по безпечним умовам праці при виконанні завдань. - Перед початком роботи необхідно перевірити справність пускової апаратури, ізоляцію, заземлення, справність тістомісильної машини, електровафельниць, електропечі. - Під час роботи забороняється працювати при несправному обладнанні, залишати робоче місце без нагляду, захаращувати проходи і підлогу на робочому місці листами, формами та іншими предметами, працювати без спецодягу.
- Працювати біля електрообладнання необхідно стоячи на гумових килимках. - Необхідно слідкувати за правильністю встановлення листів у електропіч.
- Виймати гарячі листи з печі потрібно за допомогою рукавиць.
Застосування учнями знань і практичних навичок у стандартних умовах
- Виконанння пратичних завдань учнями в ланках; - Обхід ланок на робочих місцях майстром виробничого навчання, корекція та усунення можливих помилок при виконані завдань; - -- Представлення виконаних робіт учнями відповідно до завдань, отриманих кожною ланкою, дегустація;
Підбиття підсумків. Повідомлення домашнього завдання
- Мотивація та оцінювання навчальної діяльності учнів на уроці та під час виконання домашнього завдання по створенню проектів:
Дорогі учні, ми пройшли чудовий шлях творення вафель. Тепер час оцінити ваші старання, продегустувати наші творіння, підбити підсумки та поділитися враженнями.
Дегустація та обговорення. Під час дегустації та обговорення, учні мають можливість дослідити різноманіття вафель, різноманітність подачі, виявити свої улюблені смаки та побачити можливості експериментувати з начинками і прикрасами.
Дегустація та обговорення вафель, як і за звичай, стає цікавим та смачним заходом, де учні насолоджуються різними видами вафель та активно обговорюють їх смак, аромати і текстури.
- Обговорення типових помилок, допущених під час виконання практичних завдань; - Дебрифінг:
- Що нового Ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
- Що найбільше вразило Вас сьогоднішньому уроці?
- Що збираєтесь використовувати у своїй практичній діяльності?
- Які труднощі ви виявили та як ви їх подолали?
Домашнє завдання (диференційоване) та рекомендації по його виконанню.