«Через красу - до людяності».
В. Сухомлинський
Тема: Прикладна діяльність. Створення подарунка ( фоторамка, техніка квілінг).
Мета: Розвиток художньо-естетичних здібностей учнів.
Завдання:
- ознайомити учнів з виражальними можливостями паперопластики та особливостями роботи в техніці квілінг;
- розвивати просторову уяву, навички та вміння роботи з папером, окомір, фантазію;
- виховувати в учнях якості акуратності і зібраності при виконанні прийомів праці, працьовитість, естетичний смак.
Методи та прийоми: розповідь; демонстрація готових робіт, бесіда з поясненням нового матеріалу, показ трудових прийомів, самостійна робота.
Обладнання: інструкційні карти, паперові смуги, матеріали, інструменти з розщепленим кінцем, картон, клей, ножиці.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань.
Згадаємо види декоративно-прикладного мистецтва з якими ми знайомились на наших уроках.
Інструктаж з техніки безпеки.
Правила роботи з ножицями:
3.Повідомлення теми уроку.
Найбільш поширений матеріал для творчості учнів у школі - це папір. Папір - надзвичайно виразний і піддатливий матеріал. З нього можна створити цілий світ. Існує безліч видів паперової пластики. Найбільш відоме в нашій країні японське мистецтво складання фігурок з паперового аркуша - орігамі. Сьогодні я познайомлю вас з технікою квілінг.
4.Вивчення нового матеріалу:
Історія квілінга
Квілінг - заснований на вмінні скручувати довгі і вузькі смуги паперу в спіральки, видозмінювати їх форму і складати з отриманих деталей об'ємні або площинні композиції.
Англійською мовою даний вид рукоділля називається "quilling" - від слова "quill" або "пташине перо". Техніка квілінг виникло в Європі в кінці 14 - початку 15 століття. У середньовічній Європі черниці створювали вичурні медальйони, закручуючи на кінчику пташиного пера папір з позолоченими краями. При близькому розгляді ці мініатюрні паперові шедеври створювали повну ілюзію того, що вони виготовлені з тонких золотих смужок. На жаль, папір - недовговічний матеріал і мало що збереглося від середньовічних шедеврів. Однак ця стародавня техніка збереглася і до наших днів і дуже популярна в багатьох країнах світу. Мистецтво швидко поширилося в Європі, але тому що папір, особливо кольоровий і високоякісний, був дуже дорогим матеріалом, паперова пластика стала мистецтвом для дам з багатих верств суспільства. У наші дні квілінг широко відомий і популярний як хобі в країнах Західної Європи, особливо в Англії та Німеччині. Але саме широке поширення це мистецтво одержало, на Сході.
У Південній Кореї існує ціла Асоціація любителів паперової пластики, що об'єднує послідовників різних напрямів паперової творчості. У 15 столітті це вважалося мистецтвом. У 19 – дамською розвагою. Велику частину 20 століття воно було забуте. І лише в кінці минулого століття квілінг знову став перетворюватися на мистецтво.
Матеріали та інструменти для квілінга
Матеріалом для квілінга є кольорові паперові смуги. Відповідно до задуму майстра шириною від 3 мм до 9 мм. Смуги можна нарізати самостійно. Папір для квілінга повинен бути кольоровий. Клей – використовується для приклеювання деталей на основу. Краще всього використовувати клей ПВА.
Інструмент для квілінга представляє собою пластмасовий або металевий дріт з розщепленим кінцем, він продається в спеціалізованих магазинах. Ми в своїй роботі будемо використовувати пластмасову паличку (зроблену власноруч), на кінці якої є розчіп.
Тренувальні вправи
У квілінгі існує досить велика кількість базових елементів, причому на виготовлення кожного елемента потрібні лічені секунди.
Розташуйте кінець паперової смужки між розщепленими кінцями інструменту. Починайте скручувати смужку паперу, пропускаючи її між великим і вказівним пальцями, зберігаючи однакове натяг. Продовжуйте накручувати папір до кінця. Потім поверніть інструмент і зніміть завитки.
Завиток трохи розкрутиться. Тепер приклейте кінчик смужки до завитка. Клею потрібно зовсім трохи. Ось вона, наша вихідна форма – коло.
А вже далі можна починати експериментувати. Защипніть з одного боку - отримаємо краплю, защипніть і з іншого боку - отримаємо форму ока. Для чого ж можна використовувати отримані крапельки і листочки? Ними можна прикрасити альбом, рамку для фото, листівку, зробити ялинкову іграшку, підставку під гаряче, декоративний посуд, картину.
Серцевина квітки може бути махровою. Для створення такої серцевини використовується смуга паперу, дрібно надрізана з одного боку. Далі використовуємо все ту ж техніку кручення, як і для пелюсток. Можна використовувати і кілька кольорів паперу. Тоді смуга склеюється зі смужок двох кольорів.
4.Практична робота.
Сьогодні на уроці ми будемо виготовляти фоторамку та прикрашати її в техніці квілінг.
Самостійна робота учнів ( виконується індивідуально).
Учні повинні пам’ятати, що композиція може бути розташована:
Підведення підсумків уроку.
Аналіз дитячих робіт.
Ось і підійшов до кінця наш незвичайний урок. Що нового для себе ви дізналися на уроці? Чого навчилися?
Я сподіваюсь що цю роботу ви подаруєте своїм близьким.
Виставка робіт учнів.