Тема. Сходинки майстерності. Урок — презентація результатів проектної діяльності.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів з технологій виготовлення спідниці;
- навчити учнів лаконічно та обгрунтовано презентувати свої доробки;
Тип уроку: урок — презентація.
Хід уроку
Перевірка вчителем готовності робочих місць до уроку.
Учитель: Любі діти!
У наш клас завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учень: Ми вам раді, люди добрі!
І вітаєм щиро вас.
І запрошуєм ласкаво
На урок у 8 клас!
ІІ. Створення емоційного настрою на уроці.
У давньогрецького письменника Плутарха є така притча про працівників, що везли тачку з камінням. Працівників було троє. До них підійшла людину і задала кожному одне й те саме питання:
- Чим займаєтеся?
Перший відповів:
- Везу цю прокляту тачку.
Другий сказав:
- Заробляю собі на хліб.
Третій з наснагою вимовив:
- Будую прекрасний храм.
Але ж вони виконували ту саму роботу, але думали про неї, а отже, і виконували її по-різному.
Яку б ви роботу не виконували, обов'язково повинні усвідомлювати корисність своєї роботи, робити її з інтересом, бажанням. І тоді будь-яка робота буде приносити радість вам і іншим людям. Давайте і ми з вами попрацюємо на уроці саме так.
Народна мудрість каже ''Тільки після невтомної праці з'явиться талант.'' Пропоную девізом нашого уроку обрати це прислів’я
Сьогодні ми будемо говорити про спідницю.
Тема нашого уроку – «Сходинки майстерності». Нас чекає презентація ваших виготовлених спідниць. Ви довго і старанно працювали, щоб представити на уроці результат своєї роботи. А також ми повторимо весь шлях, який ви пройшли, перш ніж отримати результат.
Наше завдання:
ІІІ. Основна частина уроку.
Слово вчителя
Одяг не має свого власного життя і історії. Він живе разом з людиною, змінюється разом з нею, її звичаями, поняттями про красу і стандарти фігури людини. У різні часи й у різних країнах поняття про красу були різні. Спідниця з'явилася в побуті людини багато тисячоріч назад і пройшла свій історичний шлях разом з людиною, будучи самостійною частиною костюма або частиною плаття, зникаючи на час і знову повертаючись.
Як бачимо, спідниця може бути різною. І зараз ми згадаємо, що це за одяг такий «спідниця».
а) Учениця.
Спідниця – один з найпоширеніших видів одягу для будь-якої пори року. Вона може бути окремим , самостійним виробом, або частиною костюму чи сукні.
Разом з різними блузками, жакетами, світерами вона є складовою частиною одягу, легко змінюється і може мати будь-яке призначення: нарядне, повсякденне, для відпочинку.
Може бути і форменою: для робітників міліції, митниці, військовослужбовців, стюардес.
Сучасні спідниці дуже різноманітні: це і прямі, і розширені, конічні, з клинців, на кокетці, з оборками тощо.
б) Дівчата підготували нам повідомлення про різні фасони спідниць і про те, кому яка спідниця пасує.
Пряма спідниця – завжди в моді,
І всім вам стане при нагоді.
Це – міні, максі, по коліна,
Сподобаються вам неодмінно.
Але вам не завадить знати,
Що повним треба уникати
Прямого покрою спідниць,
Щоб не підкреслювати сідниць.
Погляньте ви на цю модель –
У складочку спідниця,
Худенькі стегна дівчинка ця має,
А ця спідничка дозволяє
Розширити їх візуально.
Дівчина рада – все нормально.
Ось на кокетці є спідниця.
До неї треба придивиться:
Тут лінії горизонтальні
Розширюють теж візуально
Фігури ваші. Тож спідниця
Така для повних не годиться.
Якщо є вертикальна складка,
Ви почуваєтесь в порядку:
Здаються вищими статури,
І не псують вони фігури.
Яка спідниця симпатична!
І назва в неї математична –
Трапецією вона зветься,
Рекомендую вам від серця
І худорлявим і повненьким.
В таких спідницях всі гарненькі!
Вони приховують в натурі
Усі недоліки фігури.
Усі ці поради ми використовували при виборі моделі вашої майбутньої спідниці.
Вчитель: Коли ми шили спідницю, то докладали багато зусиль, щоб вона вийшла гарна та красива. Працюючи над проектом, ми виконували цю роботу поетапно. Крок за кроком ми просувалися уперед. Ваша майстерність піднімалась все вище і вище, як людина піднімається по сходинках. І сьогодні ми перевіримо, які знання про спідницю ви отримали? Пропоную вам ще раз пройти ці сходинки.
|
|
|
|
|
Презентація |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Профорієнтація |
|
|
|
|
||
|
|
|
Оздоблення |
|
|
|
||||
|
|
Технологія пошива |
|
|
||||||
|
Розкроювання спідниці |
|
||||||||
Спідниця |
Щоб піднятися на першу сходинку вам потрібно продемонструвати знання про фасони і креслення спідниць.
У вас на столі лежать надруковані завдання, які ви будете поетапно виконувати, і оціночні листки, в які будете вносити свої результати. В кінці уроку ви оціните себе, на скільки ви опанували дану тему.
Гра ''Спіймай помилку.''
1. За способами ношення спідниці відносяться до плечових виробів. (Ні, до поясних.)
2. За призначенням спідниці бувають: повсякденні, святкові, домашні. (Так.)
3.За кроєм спідниці бувають: прямі, клинові, конічні. Спідниці сонце та напівсонце належать до прямих спідниць. (Ні, до конічних.)
4. Креслення – це зображення виробу на папері від руки. (Ні, за допомогою креслярських інструментів)
5. Для виготовлених розширених клинових спідниць і напівсонце підходить цупка шерстяна тканина. (Ні, тканина, яка легко драпірується.)
6. Кількість клинів може бути від 4 до 12. (Так.)
Оберіть правильну, на вашу думку, відповідь і обведіть її.
1. Перед зніманням мірок лінію талії попередньо
а) позначають крейдою;
б) опоясують тасьмою;
в) визначають на дотик;
г) визначають візуально (на око).
2. Установіть відповідність між назвами мірок і їх умовними позначеннями:
1.Пт |
А – пів обхват талії |
2. Ст |
Б – прибавка по талії |
3. Сс |
В - довжина виробу |
4. Дв |
Г – Півобхват стегон |
3. Усі мірки записують у...
а) міліметрах; б) сантиметрах; в) дециметрах; г) метрах.
4. Як називається лінія креслення спідниці, позначена на малюнку:
а) Лінія стегон;
б) Середина деталі;
в) Лінія низу.
Відповіді на запитання:
1. б)
2. 1- Б; 2-А; 3-Г; 4-В.
3. б)
4. в)
5. Сходинка – «Розкроювання спідниці»
Вам потрібно правильно встановити послідовність етапів розкрою.
|
Розкласти деталі викрійки на тканині, приколоти булавками. |
|
Вирізати деталі спідниці. |
|
Підготувати тканину до розкрою. |
|
Обвести деталі викрійки. |
|
Відкласти і обвести припуски на шви. |
Відповідь:
Молодці, дівчата! І цей етап ви пройшли успішно.
А зараз я пропоную створити логічний ланцюжок технологічної послідовності виготовлення спіднички.
1) Обробка низу спідниці.
2) Обробка застібки тасьмою блискавкою.
3) Обробка верхнього зрізу спідниці.
4) Оздоблення і кінцева обробка виробу.
5) Проведення першої примірки і усунення дефектів
6) Підготовка деталей крою до обробки.
7) Обробка виточок, складок, кокеток, бокових швів.
Відповідь:
6, 5, 7, 2, 3, 1, 4
Повторимо правила безпечної праці під час виготовлення спідниці.
Я називаю правило, а ви, хто згоден зі мною, встаньте.
1. Голки слід зберігати в одязі.
2. Викрійку до тканини слід прикріплювати обережно,
шпильки спрямувати вістрям в один бік.
3.Ножиці під час роботи класти на столі праворуч, із
зімкнутими лезами. Не класти ножиці на тканину.
4. Під час розкроювання тканини, її слід тримати у лівій
руці і різати ножицями так, щоб вони не торкалися столу.
5.Не працювати з несправним інструментом.
6. Голки та шпильки можна брати до рота
8. Наступна сходинка - «Оздоблення»
Оздоблення виробів із тканини поширене в нашій країні з давніх-давен. Оздоблювали вироби різними способами. А якими саме, підкажіть.
( розписом, аплікацією, виготовленням мережок, вишиванням). У всіх речах, виготовлених народними умільцями живуть символи чарівної природи, сама душа українського народу. Кожен виріб, виготовлений власноруч несе в собі тепло людських рук.
Працюючи над дизайном спідниці ми можемо поєднувати народні і сучасні види оздоблення.
І зараз, до вашої уваги, «чорний ящик», в якому знаходиться:
\ в чорному ящику знаходиться «пайєтка» \.
2. Ця річ також дуже часто використовується для оздоблення виробів: буває різних кольорів, різної ширини .
\ в чорному ящику знаходиться тасьма \.
Вчитель: Ось ми і пройшли з вами ще одну сходинку і далі переходимо до наступної.
Дівчата, в цій таблиці переплутаних слів вам потрібно знайти професії, в ролі яких ви побували під час роботи над проектом.
Д |
и |
з |
а |
й |
н |
е |
р |
м |
н |
п |
и |
о |
ь |
ц |
л |
ж |
о |
а |
г |
і |
ч |
ж |
г |
у |
а |
д |
ж |
ю |
ш |
в |
а |
ч |
к |
а |
е |
й |
ф |
т |
е |
м |
д |
ї |
х |
л |
р |
б |
п |
у |
я |
т |
д |
ь |
ь |
в |
щ |
з |
ж |
с |
ч |
я |
ф |
є |
р |
г |
у |
ь |
р |
а |
т |
ю |
р |
з |
а |
к |
р |
і |
й |
н |
и |
к |
ю |
ч |
к |
р |
а |
в |
е |
ц |
ь |
Ми підійшли до останньої сходинки, на якій ви продемонструєте свої вироби і презентуєте їх.
ІV. Підсумок
Ігрова вправа «Що було б, якби…»
Щоб підвести підсумок нашого заняття, я пропоную вам пограти і поміркувати «Що було б, якби…». Кожне моє питання починатиметься словами Що було б, якби…
Вчитель:
Відомими математиками, артистами, художниками модельєрами не народжуються, - ними стають. Але стають лише ті, хто цього дуже прагне. Кожен із нас — унікальна особистість. І якщо ви будете невтомно трудитись, упевненно йти до своєї мети, то в майбутньому, маючи міцні знання, зможете приносити користь не лише собі, а й суспільству.
Проект завершений, але не зданий в архів, він продовжує своє самостійне життя. Я сподіваюсь, що знання, отримані під час роботи над проектом допоможуть вам у майбутньому.
Я дякую вам за спільну діяльність на цьому занятті.
Ви всі дуже гарно працювали. А зараз, будь ласка, порахуйте, скільки балів за урок ви заробили?
Завдання
1. Гра ''Спіймай помилку.'' (2 б.)
1. За способами ношення спідниці відносяться до плечових виробів. Так. Ні.
2. За призначенням спідниці бувають: повсякденні, святкові, домашні. Так. Ні.
3.За кроєм спідниці бувають: прямі, клинові, конічні. Спідниці сонце та напівсонце належать до прямих спідниць. Так. Ні.
4. Креслення – це зображення виробу на папері від руки. Так. Ні.
5. Для виготовлених розширених клинових спідниць і напівсонце підходить цупка шерстяна тканина. Так. Ні.
6. Кількість клинів може бути від 4 до 12. Так. Ні.
Оберіть правильну, на вашу думку, відповідь і обведіть її.
1. Перед зніманням мірок лінію талії попередньо (0,5 б.)
а) позначають крейдою;
б) опоясують тасьмою;
в) визначають на дотик;
г) визначають візуально (на око).
2. Установіть відповідність між назвами мірок і їх умовними позначеннями: (0,5 б.)
1.Пт |
А – пів обхват талії |
2. Ст |
Б – прибавка по талії |
3. Сс |
В - довжина виробу |
4. Дв |
Г – Півобхват стегон |
3. Усі мірки записують у... (0,5 б.)
а) міліметрах; б) сантиметрах; в) дециметрах; г) метрах.
4. Як називається лінія креслення спідниці, позначена на малюнку: (0,5 б.)
а) Лінія стегон;
б) Середина деталі;
в) Лінія низу.
|
Розкласти деталі викрійки на тканині, приколоти булавками. |
|
Вирізати деталі спідниці. |
|
Підготувати тканину до розкрою. |
|
Обвести деталі викрійки. |
|
Відкласти і обвести припуски на шви. |
1) Обробка низу спідниці.
2) Обробка застібки тасьмою блискавкою.
3) Обробка верхнього зрізу спідниці.
4) Оздоблення і кінцева обробка виробу.
5) Проведення першої примірки і усунення дефектів
6) Підготовка деталей крою до обробки.
7) Обробка виточок, складок, кокеток, бокових швів.
д |
и |
з |
а |
й |
н |
е |
р |
м |
н |
п |
и |
о |
ь |
ц |
л |
ж |
о |
а |
г |
і |
ч |
ж |
г |
у |
а |
д |
ж |
ю |
ш |
в |
а |
ч |
к |
а |
е |
й |
ф |
т |
е |
м |
д |
ї |
х |
л |
р |
б |
п |
у |
я |
т |
д |
ь |
ь |
в |
щ |
з |
ж |
с |
ч |
я |
ф |
є |
р |
г |
у |
ь |
р |
а |
т |
ю |
р |
з |
а |
к |
р |
і |
й |
н |
и |
к |
ю |
ч |
к |
р |
а |
в |
е |
ц |
ь |
Оціночний лист.
Прізвище та ім’я____________________________________________
№ |
Вид діяльності |
Бали |
1. |
Правильно дала відповідь на всі питання вправи «Спіймай помилку» (2 б) |
|
2. |
Тестування: кожне питання – 0,5 б. |
|
3. |
Послідовність розкрою спідниці (2 б.) |
|
4. |
Послідовність пошиття спідниці (2 б.) |
|
5. |
Профорієнтація. Знайшла не менше 3 професій у кросворді. (1 б.) |
|
6. |
Презентація моделі (3 б.) |
|
7. |
Підсумкова оцінка |
|
1