Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль6 клас
Номер слайду 2
Іменник МІСТЕЧКО МОРФОЛОГІЯ
Номер слайду 3
Морфологія – розділ мовознавства, що вивчає слова як частини мови.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Пропливає чорна хмара в осінньому небі. Хмара – іменник, ж. р., І відміна, однина, Н. в., у реченні – підмет. В небі – іменник, с. р., ІІ відміна, однина, М. в., у реченні – обставина.
Номер слайду 6
МІСТЕЧКО МОРФОЛОГІЯІменник Прикметник Десь далеко в країні, Що Мовою зветься,Дружно так, як і в родині,Всім словам живеться. Кожне знає, що робити,Як у реченні стати,Як сусідам догодити,З ними поладнати. Самостійні чи службові –Це вже всякий знає,Бо у милозвучній МовіКожен вагу має.
Номер слайду 7
Запам’ятайте! Прикметник - самостійна частина мови, що виражає ознаку особи чи предмета й відповідає на питання який? чий?Наприклад: широкий, весняний, мамин.
Номер слайду 8
Навіщо потрібні прикметники: Для точного опису предметів, явищ, подій. У художньому мовленні виконують функцію епітетів, метафор, надаючи висловленню образності. Наприклад: Пролісок – квітка ніжна, але смілива та нетерпляча (Ю. Смолич).
Номер слайду 9
Морфологічні ознаки прикметника! Початковою формою прикметника є називний відмінок однини чоловічого роду.
Номер слайду 10
Синтаксична роль прикметників: У реченнях найчастіше бувають означеннями: Пливуть над степом хмари волохаті. Рідше присудками: Повітря було холодне й чисте.
Номер слайду 11
Працюємо практично! Випишіть із «хмарки слів» всі прикметники, які знайдете.
Спробуйте дібрати якомога більше прикметників до поданих іменників: Автомобіль Подорож Місто
Номер слайду 14
Наприклад: Новий. Червоний Швидкий. Маминподорож місто автомобіль Незабутня. Довгоочікувана Небезпечна Улюблене Старе Загадкове. Швидкий автомобіль вирушив у незабутню подорож.
Номер слайду 15
Підсумуємо вивчене!Відновіть текст: Прикметник – це …… частина мови, що виражає …… …… чи предмета й відповідає на питання ….. ? …… ?У реченні найчастіше бувають ……. , рідше - ……….. . Наведіть приклади прикметників, які почули на уроці:
Номер слайду 16
Перевіряємо!Прикметник – це самостійна частина мови, що виражає ознаку особи чи предмета й відповідає на питання який? чий?У реченні найчастіше бувають означеннями, рідше - присудками . Наведіть приклади прикметників, які почули на уроці: неймовірну, цікаву, нову подорож.
Номер слайду 17
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯСпишіть. Підкресліть прикметники як члени речення. Попрощалось ясне сонце з чорною землею, виступає круглий місяць з сестрою зорею (Т. Шевченко). Вже листопад підкрався з-за дубів і гай знімає золоту перуку (Л. Костенко). 3. Крізь мутні шибки тихою задумою пробивається синє, боязке проміння (С. Васильченко).