Природознавство 2 клас. Тема: «Будова рослин»
Мета: збагатити знання учнів про царство рослини як частину живої природи;
забезпечити формування поняття «Органи рослин», уявлення про будову рослин і значення її органів;
розвивати у дітей спостережливість, логічне мислення,вміння аналізувати, розкривати взаємозв’язки між органами рослин; виховувати любов до рідного краю, гуманне ставлення до всього живого
Обладнання: таблиця «Органи рослин», зошити з друкованою основою, ілюстрації, слайди «Царство рослин», реферати, гербарії, пам’ятки. Ребуси, репродукції картин К.Білоус, Велика ілюстрована енциклопедія школяра.
Я усміхаюсь сонечку,- Я усміхаюсь друзям —
Здрастуй,золоте! Зичу їм тепла
Я усміхаюсь квіточці - гостям усміхаюсь —
Хай вона цвіте! Зичу їм добра.
Робота з «Календариком Зими»
Загадка : ... рік кінчає
Зиму починає Прикмети. Прислів'я
Грудень — назва означає нерівний шлях,укритий грудками. Грудень - Сонце - на літо, зима на мороз.
Перевір : Грудень сніжний і холодний обіщає багаті жнива.
■ падає лапатий сніг - на непогоду і мокроту.
Називаю предмети природи, треба дати спільну назву.
Без букв,сторінок.
А багато чого навчить? (Книга природи)
Зелене диво Землі
Метод « Прогнозування »
1 .Рослини утворюють і виділяють кисень, вбираючи з повітря вуглекислий газ.
Девіз уроку : Бережімо кожну квітку і травку,
Бо ми всі природи рідної частинка !
План уроку
Зелен - роду берегиня,
І вродлива .й сановита.
Вся квітами оповита,
Розсіває квіти всюди.
Аби радість мали люди.
Флора : Дивосвіт -Хто придумав оцей світ ?
Землю красну отаку у зеленому вінку?
Всі ці квіти,і ліси, і пташині голоси ?
Ліс, і річки, і поля - це ж усе моя Земля !
Вчитель : « Флора» із старолатинської означає «квітка»
Давні італійці називали Флору богинею квітів.
Флора : На Землі біля 5000 тисяч видів рослин.
- Запрошую вас у Царство Рослин.
Це цікаво :
1,2 слайд
Баобаб - найтовстіше дерево (Африка) ,товщина стовбура 25-40 м, живе до 5 тисяч років.
3,4 слайд
Рафлезія - найбільша квітка (Індонезія), маса 6 кг, розміри - їм.
Ротангова пальма (ліана) - найдовше листя.
Гігантська секвоя - висота понад 100 м,діаметр 6-11 м.
7,8,9 слайд
Евкаліпти - найвищі у світі дерева (Австралія). висота сягає до 162 м.
Вельвічія (Африка) - стовбур діаметром до 1,2 м, ледве виступає над землею,2 кожистих листка довжиною 2-3 м,іноді 8 м, ширина до 1,8м , живе до 2000 років .
Пальма Рафія - дуже велике перисте листя довжиною до 15-20 м.
Ряска Вольфія - крихітна плаваюча рослина ( розмір 0,5 мм)
Гігантська водяна лілія ( Амазонка) - найбільша водяна рослина, листя до
2 м. може витримати дитину.
Словник : Флора - сукупність усіх видів рослин на планеті.
VII. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Загадка. Що воно таке? Дихає,росте,
Живиться, розмножується,
А не ходить? (Рослина)
~ Які ознаки властиві рослинам як частині живої природи ?
~ Що потрібно рослинам для дихання ?
~ Чим живляться рослини ?
~ Відгадайте слово, яким назвав великий учений Тимерязев К.А. рослини стосовно Сонця?
Це слово є назвою родинних стосунків у людей
Р |
О |
С |
Л |
И |
Н |
И |
Д |
І |
Т |
И |
С |
О |
Н |
Ц |
Я |
~ 3 чого може народитися назва рослини?
~ Чи вічно живуть рослини ?
~ Чи рухаються рослини?
~ Яка рослина повертається за Сонцем квіткою?
Метод «Навчання через навчання» (асистент учень)
Розглядання рослин ~ Чи схожі вони між собою?
- Для чого рослині потрібен корінь ?
- Яке значення має листя ?
~ Як стебло допомагає листям ?
~ Найгарнішим органом рослини є ...
~ Що утворюється на місці квітки після ЇЇ відцвітання ?
Словник : органи рослин
Флора : Ви перетворилися на чудові квіти
Погляньте,як квіти сонце вітають !
Голівки та листячко вгору здіймають,
Ось вітер узявся ці квіти хитати
І в різні боки стеблинки схиляти.
А потім вони нахилилися додолу
І кожного дня все повторюють знову.
Опрацювати статті «Будова рослини», (с. 107-108)
а) читання статті Легенда :
Колись сільський пастушок Грицько пошкодив ногу. Що робити Кров струмочком біжіть, не зупинити. Тоді зірвав він жмут невідомої трави, приклав до рани, і кровотеча із тухла. Відтоді вдячні нащадки і назвали цю непоказну рослину грициками.
б) робота в парах
Порівняння однакових органів 2-х рослин : грициків та огірків,
в) бесіда за питаннями
- Що називається органом рослини ?
- В якій послідовності треба називати органи рослини ?
VIII. Закріплення і осмислення знань
Взаємоперевірка
Використовуючи додаткову літературу про рослини, свої власні спостереження і накопичений досвід, підібрати матеріал до уроку.
Квіткова вікторина «Віночок»
Відгадки знайдіть у віночку.
(Ромашка)
- рідкі там пшениці й жита.
(Волошка)
Без вікон, без верха, а в неї людей без числа.
( Мак)
Хоч мороз усе побив
- Його не займає.
(Барвінок)
♦ У вінку зеленолистім
У чарівному намисті,
Видивляється у воду
На хорошу свою вроду.
(Калина)
З.Художня галерея
Споглядання репродукцій картин К.Білокур
К.Білокур малювала серцем сповненим любові до краси рідної землі, до квітів. « Мало бачити. Мало розумій. Треба любити!
Нема загадки таланту. Є вічна загадка Любові»
Стаття у підручнику (с. 107-108), переказ; творче завдання : придумати свою легенду про рослини.
Презентація «Великої ілюстрованої енциклопедії школяра»
Гостинці від Флори (фіто чай)
Літературознавець
Батьківщина
Ось повзе мурашка!
Ось хлюпоче річка!
В зелені діброва,
В китицях ліщина.
Не зривай ромашку,
Не топчи травинку,
Глянь, яка чудова
Наша Україна!
Заключне слово вчителя:
« Колись , ще в дитинствія зірвала квітку — вона зів’яла. Я спіймала метелика - він загинув у мене на долоні І тоді я зрозуміла, що доторкуватися до краси можна тільки серцем...»
Краса завжди живе і житиме в серці людини. Майте чуйне, щедре, велике і добре серце, щоб знайшлося в ньому місце і маленькій комашці, і травинці. Нехай вам світить сонце і посміхаються квіти.
Урок: Я і Україна 2 клас
Тема: Зима щедра святами
Мета: Розширити та уточнити зміст свят: День Святого Миколая, Нового року, Різдва Христового. Виховувати інтерес до вивчення звичаїв нашого народу.
Обладнання: Малюнки - ілюстрації про святкування різних зимових свят, таблиці: «Пори року», «Природа», зображення птахів, сніжинка, зима, літери на магнітах для гри, сніговички для гри, БУГ), мультфільм, СБ - магнітола, диск з музикою для фізкультхвилинки, мікрофон – їжачок, ялинка, новорічна шапочка, мішечок з подарунками, книги: Олекса Воропай «Звичаї нашого народу», Василь Скуратівський «Місяцелік».
Хід уроку
І.. Організація класу
Стали, дітки, всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Працюватимем старанно.
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці!
- Сьогодні до нас завітала сніжинка - веселинка, яка запрошує нас у веселу мандрівку.
II. Перевірка набутих знань, вмінь
1. Гра „ Розшифруй слова “
2. Бесіда
— Якщо відноситься до живої природи — плещемо в долоні, а до неживої — мовчимо.
Місяць, тополя, ведмідь, зорі, дощ, грунт, жаба, небо, лисиця, вода, ялинка, дівчина, калина, повітря, сонце.
— Що дає сонце? (світло, тепло)
— Від чого залежить зміна пір року? (Залежить від висоти сонця над землею)
Сніг на полях,
Лід на річках,
Віхола гуляє,
Коли це буває?
Отже зробимо висновок:
Важко птахам узимку холодно і голодно. Тому вони потребують людської допомоги.
ІІІ. Засвоєння нових знань, вмінь і навичок
Зима приходить до нас не з порожніми руками, а з святами.
Сніжинка-веселинка завітала до нас не просто так, бо хоче познайомити нас із зимовими святами.
Тема сьогоднішнього нашого уроку: Зима щедра святами. Наша мета: дізнатися більше про зимові свята та звичаї і обряди українського народу.
Вірш (учень 1)
Хоч рік Новий іще не близько,
Хоч холодно надворі й слизько,
Та до нас вже скоро
Миколай прийде до школи
І принесе усім гостинці
Та подарунки у торбинці.
Це було дуже давно. В одній сім’ї ріс хлопчик на ім’я Миколай. Він вдався добрим і щирим, за що його всі любили. Хлопчик зростав у заможній і віруючій родині. З дитинства Миколай горнувся до бідних і скривджених, голодних і знедолених. Своє життя присвятив справі милосердя. Ще за життя його називали „ батьком сиріт, вдів і бідних” . Все своє багатство він роздав нужденним. За такі благодійства його називали чудотворцем. Після смерті його було визнано святим, тому що свою допомогу він робив таємно, щоб ніхто не знав.
Вірш (учень2)
Як настане тиха нічка,
Почорніє ліс та гай,
Тоді з неба тихо сходить
Чудотворець Миколай.
Вірш (учень2)
Святий отче, Миколай,
Мою хату не минай!
Подаруй мені потіху
І торбину, повну сміху,
І здоров’я для родини,
Красну долю для Вкраїни.
( Новий рік) (використовувати малюнок - ілюстрацію)
Фізкультхвилинка
А зараз трішечки відпочинемо під новорічну пісеньку.
Вірш (ученьЗ)
Новий рік, Новий рік
Скоро у нас буде.
А ялинку лісову
Рубати ми не будем.
Купимо ялинку
В магазині штучну,
Пишненьку та гарну,
Ніби натуральну.
Сніжинка - веселинка з пухнастої хмаринки дарує вам мультфільм Коли запалюються ялинки (перегляд мультфільму)
Відгадайте загадку:
Очки — намистинки,
Носик— із морквинки,
Тулуб сніговий
Хто ж бо він такий?
(Сніговик)
(робота в парах)
На партах розрізані малюнки-деталі сніговика.
7 січня наступає Різдво (використовувати малюнок - ілюстрацію)
За християнською вірою у цей день народився Ісус Христос. Різдво святкують три дні, а передує йому 6 січня Святвечір. Готують 12 пісних страв: узвар, кутю, вареники, капусту смажену, рибу, квасолю, борщ, гриби, пироги, картоплю, буряки, голубці з пшоном.
Вечеряють одразу після заходу сонця, коли на небі з'являється перша зірка. За столом мусить зібратися вся родина. Повечерявши, діти із зіркою йдуть колядувати. Та йдуть до своїх хрещених батьків.
Лунає запис пісні Р.Л. Кириченко „ До батька до хрещеного...
Коляд, коляд, (колядниця)
добра з медом (паляниця)
а без меду — (не така)
Дайте, дядьку, (п ’ятака),
а ви, тітко, (гроші)
будьте хороші.
9. Розповідь вчителя
Вірш (учень4)
Щедрівочка щедрувала,
до віконця припадала:
— Чи ти, тітко, наварила,
Чи ти, тітко напекла?
Неси мені до вікна.
Учень 5
Сію, сію, посіваю,
з Новим роком вас вітаю!
Хай вам буде рік добрий,
а вік довгий!
Сійся, родися,
Жито - пшениця!
на Новий рік.
Щоб вам у новому році
було краще, ніж торік!
Зима щедра святами.
IV. Узагальнення і систематизація знань учнів
Бесіда
V. Домашнє завдання
Опрацювати статтю „ Зима щедра святами “.
VI. Підсумок уроку
— Ось ми і помандрували із сніжинкою - веселинкою, дізналися про зимові свята, а ще більше дізнатися допоможуть книги: „ Місяцелік“ Василя Скуратівського та „Звичаї нашого народу“ Олекси Воропая. З якими ми познайомимося на наступних уроках та виховних годинах. На згадку про нашу мандрівку дарую кожному календарик із символом нового року.
Рік Новий — казковий час!
Хай здивує щастям Вас
Рік добра і рік кохання.
Тож приймайте привітання:
Будьте щедрі та здорові,
Побажаємо любові,
Світла й радощів багато,
Щоб життя було, як свято!