Урок природознавства на тему "Рослини".
Мета уроку:ознайомити учнів з різноманітністю рослин, умовами їх існування; формувати поняття «вид»; розвивати зв'язне мовлення, уяву, мислення, допитливість , вміння аналізувати, робити висновки; виховувати почуття краси, любові до природи; прищеплювати бажання бути турботливими господарями довкілля.
Тема: Зелене диво Землі . Як розрізняють рослини .
Мета: ознайомити учнів з різноманітністю рослин, умовами їх існування; формувати поняття «вид»; розвивати зв’язне мовлення, уяву, мислення, допитливість , вміння аналізувати, робити висновки; виховувати почуття краси, любові до природи; прищеплювати бажання бути турботливими господарями довкілля.
Обладнання: таблиця – квітка, картки із завданням, малюнки рослин, комп’ютер.
Форми роботи: групова, парна, індивідуальна
Методичні стратегії: «Мозкова атака», метод ПРЕС, « Незакінчене речення», асоціативний кущ
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Хід уроку
І. Психологічний настрій
Дружно візьмемось за руки
І приступимо до науки.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Хочемо все на світі знать.
ІІ. Хвилинка фенологічних спостережень
1 група
Сьогодні…день. Сонце знаходиться … над землею. День став…, ніж ніч. Гірше прогрівається земля, тому повітря стало … Небо… Дме … вітер.
2 група
СОНЦЕ
ТЕМПЕРАТУРА ПОВІТРЯ
ВІТЕР
ОПАДИ
3 група
Сьогодні _____ грудня
t повітря _________
вітер_____________
стан неба_________
опади ____________
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Тест
а) глина б) каміння в) грунт
2. До складу грунту входить
а) комахи б) повітря
3. Перегній утворюється
а) при повільному перегниванні відмерлих тварин і рослин;
б) при тривалій дії сонячних променів
4. Отрутохімікати
а) впливають на грунт б) не мають ніякого впливу на нього
5. Будувати заводи і житлові будинки треба там, де
а) грунт родючий б) грунт не родючий
- Обміняйтеся листками. Перевірте роботу вашого сусіда.
Відповіді : 1.в 2.б 3.а 4.а 5.б
ІV. Актуалізація опорних знань
Розгадайте кросворд . Продовжіть речення:
1. Все, що нас оточує, крім того, що зроблено руками людини називають… (Природа)
2. Сонце дає Землі… (Тепло)
3.П’яту частину повітря становить… (Кисень)
4. Вода, що перебуває у твердому стані називається… (Лід)
5.Місце, де залягає багато корисної копалини називають… (Родовище)
6.Верхній пухкий родючий шар землі - це... (Грунт)
7. Під шаром піску залягає шар… (Глини)
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||||
ІV. Повідомлення теми уроку
V.Сприймання нового матеріалу
1. Розповідь з елементами бесіди
- Вчені виділяють п’ять царств природи. Я пропоную розглянути цю незвичайну квітку, яка має п’ять пелюсток.
Між цими «царствами» існує тісний зв'язок – вони об’єднують усі живі організми. Завітаємо до царства «Рослини». (перегляд відеоролика)
2.Робота з підручником
Опрацювання статті «Зелене диво землі»( с.105- 106)
3. Відповіді на запитання
- На скільки царств поділяють живі організми?
- Чому рослини називають зеленим дивом природи?
- Чому їх називають друзями людини?
- А чи є у нас у класі рослини? Як їх називають одним словом? ( Кімнатні)
4. Цікавинки природи
Дифенбахія – підвищує продуктивність праці
Фіалка – захищає від хвороб, квітка – вихователь ( впливає на дитячу енергетику)
Кактус – поглинає випромінювання від комп’ютера, телевізора.
- То хіба це не диво?
5. Створення проблемної ситуації «Мозкова атака»
- Уявіть собі, що у природі зникли всі рослини. До чого це приведе?
6. Значення рослин для людей. Складання асоціативного куща
- Попрацюємо дослідниками.
- Яке значення відіграють рослини в житті людей?
- А тепер послухаємо науковця і дізнаємося чи підтвердилися наші припущення.
( перегляд відеоролика)
Підсумовуючи сказане, зробіть висновок.
Фізкультхвилинка
VI. Узагальнення та систематизація набутих знань
(Діти розглядають малюнки рослин, визначають за що можна подякувати цій рослині)
На дубі багато жолудів – на сувору зиму.
Розпустився клен – буде тепло.
На пелюстках канн перед дощем з’являються краплинки роси.
Високий рівень ( розгадати кросворд)
Загадки
Ліс
Кожному шапочку справляє. (дуб)
І колючі, й довгі голочки зелені.
Шишок безліч, та маленькі,
І не довгі, а кругленькі. ( сосна)
Кістяній сорочечці
Я росту собі в ліску,
Всім зірвати хочеться. ( горіх)
Сад
А в жнива – червоним плодом. ( вишня)
Город
З хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають. ( редиска)
А хто мене роздягати візьметься,
Той слізьми заллється. ( цибуля)
Поле
У червонім ковпаку ( мак)
Пишаються серед жита. ( волошки)
Золотенькі очі, білі вії. ( ромашки)
РЕЖІБЕТЬ РОДУПРИ
Підсумок уроку
Домашнє завдання
Опрацювати статтю підручника. Намалювати рослину, яка найбільше сподобалася
В.р. Підготувати повідомлення про цю рослину.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
Ліщина
Дуб
Сосна
Абрикос
Вишня
груша
Морква
редиска
цибуля
Мак
волошки
Ромашка
Кросворд 1
Кросворд 2
Утвори слово, замінивши букву А на букву Е
та переставивши літери місцями
5,4,3,1,2
Кросворд 3
З перших букв назв рослин склади слово
Гра « Подякуй рослині»
1