Кожна дитина має право на життя з моменту визначення її живо народженою та життєздатною за критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я. (Ст.6 р.2 Закону України «Про охорону дитинства») Разом із статусом батьківства на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. (Ст.12 р.3 Закону України «Про охорону дитинства») У разі відмови від надання дитини необхідної медичної допомоги, якщо це не загрожує її здоров’ю, батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність згідно з законом. Медичні працівники у разі критичного стану здоров’я дитини, який потребує термінованого медичного втручання, зобов’язані попередити батьків або осіб, які їх замінюють, про відповідальність за залишення дитини в небезпеці. (Ст.12 р.3 Закону України «Про охорону дитинства») Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. (Ч.1 ст.18 Конвенції про права дитини) Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. (Ст. 150 Сімейного кодексу України)
«Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду» за формою № 086-1/о. Це медичний документ, який видають батькам або іншим законним представникам дитини, на руки після проведеного щорічного медичного огляду. У довідці для школи сімейний лікар зазначає: - прізвище та ім’я дитини, дату її народження і стать; - місце проживання дитини, телефон батьків; - найменування закладу освіти, клас; - дату проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду (а також дату попереднього профогляду і рекомендовану дату наступного); - висновок про стан здоров’я дитини (якщо школяр має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків, в цій довідці може бути зроблено відповідний запис); - групу для занять фізичною культурою; - рекомендації. Готову довідку учня подають медичному працівникові закладу освіти. Довідка, яка видається після проходження медогляду ПРОФІЛАКТИЧНИЙ МЕДОГЛЯД УЧНЯ
ПРОФІЛАКТИЧНИЙ МЕДОГЛЯД УЧНЯ Традиційно перед зарахуванням або початком навчального року, учні шкіл проходять медогляд. Із запровадженням воєнного стану в Україні, наш заклад працює дистанційно, а деякі учні продовжують навчання на індивідуальній чи сімейній формі навчання/ тимчасово перебувають за кордоном і не можуть надати закладу освіти довідку українською мовою за формою МОЗ України. У вже згаданому вище наказі № 682 йдеться про те, що медична довідка встановленого зразка має бути надана учнем закладу загальної середньої освіти щороку, незалежно від форми навчання, за якою школяр опановує освітню програму. «Дбайте про дитину і проходьте профілактичні медогляди щороку. Це допоможе вчасно реагувати на можливі проблеми зі здоров’ям»
ПРОФІЛАКТИЧНИЙ МЕДОГЛЯД УЧНЯ Якщо дитина знаходиться за кордоном, ситуація інша. В українських школах приймаються лише довідки державною мовою. Заклад освіти не може взяти до уваги довідку, видану іншою мовою. «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування , підприємства, установи та організації державної і комунальної форми власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою.(П.6 ст. 13 Закону України « Про забезпечення функціонування української мови як державної» Тож обстеження у місцевого іноземного лікаря зарахувати не зможуть. В цій ситуації виручить телемедицина. Звісно, обстежити дистанційно фахівець не зможе, але український медик може скористатися інформацією колеги з країни перебування, який огляне дитину. А частину даних збере під час телеприйому. Якщо діти будуть проходити вчасно профілактичні медичні огляди, то і будуть вчасно робитися всі вакцинації.
Вакцинація (англ. Vaccination) – введення антигенного матеріалу з метою породити імунітет до інфекційної хвороби, який запобігає зараженню або ослаблює його негативні наслідки. Деякі вакцини створюють імунітет з першого разу, інші доводиться вводити повторно. Так звана, ревакцинація – захід, спрямований на підтримку імунітету, виробленого попередніми щепленнями. Зазвичай вона проводиться через кілька років після першої вакцинації. Профілактичні щеплення
Профілактичні щеплення Сьогодні у кожної країни є власний календар щеплень. Завдяки їм можна максимально захистити людину від захворювання важкими та небезпечними інфекціями. В Україні є також свій календар щеплень затверджений наказом № 595 від 16.09.2011 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів». Цей календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз.
Профілактичні щеплення У закладі освіти дитина проводить більшу частину свого дня, контактує з великою кількістю інших дітей. Тому якщо у шкільній спільноті немає сформованого колективного імунітету, це створює високий ризик зараження інфекційними хворобами всіх дітей та працівників закладу (як вакцинованих так і не вакцинованих). Багато інфекційних захворювань передаються найчастіше повітряно-крапельним шляхом (грип, дифтерія, туберкул юз, кір). Тому якщо дитина миє часто руки, знаходиться у приміщенні яке провітрюється, вживає достатньо вітамінів, не має дефіциту в харчуванні, чергує навчання та відпочинок – це не гарантує надійний захист від таких інфекцій. Тому щеплення – це найнадійніший спосіб захистити дитину від небезпечних інфекційних захворювань. Вакцинація, суттєво зменшує ризик інфікування, але не може стовідсотково гарантувати захист від зараження. Але абсолютно точно – набагато зменшує ризик ускладнень і полегшує перетікання хвороби.
Профілактичні щеплення Дітям які не отримали щеплення згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. Заборона відвідувати заклади освіти не щепленим дітям визначається нормами чинного законодавства (Ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб») Чітко визначає, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. У разі якщо щеплення проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з мед протипоказаннями при благополучній епідемічній ситуації за рішенням лікаря вони можуть бути прийняті до закладу освіти. Якщо особа, яка представляє дитину, відмовляється від обов’язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження. При цьому право дитини на здобуття освіти не порушується, оскільки для дітей, які не можуть відвідувати заклад освіти за відсутності щеплень, встановлені альтернативні способи отримання освіти.(Ст.9 Закону України «Про освіту») Передбачає різні альтернативні форми здобуття повної загальної освіти. Індивідуальна форма навчання.
Чому щеплення «кір, паротит і краснуха» дуже важливі в житті людини? В Україні існує ризик підвищення захворюваності на кір: лише у Києві вже зареєстрували 20 випадків за першу половину 2023 року. Циклічність вірусу становить 4-5 років, а востаннє серйозний спалах завершився у 2019 році «Попереднє поширення вірусу кору, яке відбувалося у 2017-2019 роках починалося з поодиноких випадків. У столиці вірус почав масово розноситись після відвідування дітьми новорічних свят. Надалі розповсюдження прийняло серйозні оберти: захворіли понад 8 500 дітей. Серед них майже 90% були не щеплені» Вакцина КПК проти кору, краснухи та паротиту містить живі ослаблені клітини цих вірусів: після їх введення тіло виробляє антитіла до збудника вірусів. Для формування колективного імунітету потрібно, щоб щонайменше 93% були вакциновані. Графік вакцинації передбачає наявність двох ін’єкцій на все життя: у 12 місяців і 6 років. Основні ускладнення та проблеми, пов’язані з захворюваннями, зустрічаються саме у віці до 5 років. Перше щеплення від інфекцій і ревакцинація перед вступом до школи створюють постійний захист. Якщо дитина у 6 років не має жодного щеплення, треба зробити два з інтервалом в один місяць. Кір, паротит, краснуха
Кір, паротит, краснуха Кір — вірусне захворювання з високим рівнем заразливості, частіше зустрічається у дітей молодшого віку. Може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку, інших серйозних ускладнень. Нерідко трапляються випадки інвалідності та навіть смерті. Перебіг краснухи нагадує кір або ГРВІ: підвищення температури, червоне висипання по всьому тілу, збільшення потиличних лімфовузлів. Для дітей це захворювання є типовим і часто перетікає легко. Але у підлітків та дорослих вірус може спричинити тяжкі ускладнення: захворювання суглобів, розлади центральної нервової системи. Найбільш небезпечна краснуха для вагітних жінок, оскільки може викликати викидень чи вади плоду. Епідемічний паротит у народі найчастіше називають свинка через основний симптом — тіло хворого дуже сильно набрякає. Від захворювання найчастіше страждають підлітки та дорослі. Для дорослих прояви та наслідки хвороби дуже тяжкі й можуть бути навіть летальними. Паротит вражає нервову систему, що призводить до запальних процесів у мозку, молочних залозах, яєчках, втрати слуху. У чоловіків провокує безпліддя, а у вагітних жінок — викидень або передчасні пологи. Всі три інфекції поширюються повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхом. Хворий є джерелом хвороби навіть за відсутності симптомів: вірус виділяється, коли людина розмовляє, кашляє або чхає. Клітини вірусу можуть жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як людина залишила приміщення. Дитина може заразитися на кір, краснуху та паротит у дитсадку, школі чи будь-якому місці, де активно взаємодіє з іншими.
Головним скарбом життя є не землі, що ти їх завоював, не багатства, що їх маєш у скринях... Головним скарбом життя є здоров’я, і, щоб його зберегти, потрібно багато що знати. Авіцена Будьте здорові Здоров'я - це одна з головних умов досягнення успіху в житті. Здоров'я потрібно нам, для того, щоб знайти своє місце у житті, щоб кохати і бути коханими, щоб радіти, сміятися і насолоджуватися життям.
Проєкт рішення по даному питанню: Батькам: Щороку проходити з дітьми медогляд та своєчасно надавати до закладу освіти медичні довідки № 086-1/о - у якій міститься висновок про стан здоров’я дитини, діагноз, групу на фізкультурі та №063 - з інформацією про зроблені профілактичні щеплення (у разі відсутності в особовій справі учня та якщо внесені зміни) До початку нового навчального року Робити обов’язкові профілактичні щеплення дітям з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз. Згідно календаря профілактичних щеплень 2. Сестрі медичній здійснювати контроль за своєчасністю проходження учнями закладу профілактичних медичних оглядів та вакцинації. Постійно