Булінг. Стоп агресії!
Соціальний проект
Актуальність проекту
Термін «булінг» походить з англійської мови (bullying) та дослівно означає «бикування». Власне вже прямий переклад дає нам зрозуміти сутність самого поняття, яке перекладається на літературну українську як цькування, знущання, залякування, третирування, тероризування. Та не зважаючи на те, що саме поняття булінг лише входить до сучасного українського лексикону, поняття дискримінації та знущань існували практично завжди.
Булінг – це здійснення тривалого фізичного або психологічного насилля, яке не має характеру самозахисту, з боку одного індивіда або цілої групи щодо іншого індивіда. Така поведінка дає можливість людині самоствердитися за рахунок когось, заслужити собі загальний авторитет.
67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу (цькування) протягом останніх трьох місяців. 24% дітей цькували, а 48% навіть нікому не розповідали про ці випадки. Такими є результати дослідження, проведеного UNICEF цього року, повідомляє Центр інформації про права людини.
Булінг у шкільному середовищі впливає на підлітка таким чином, що він не засвоює поняття моралі як суспільного явища, тому в процесі діяльності, організованої взаємодії між школярами не відбувається усвідомлення відповідальності один перед одним, перед колективом. Булінг також може виникати як компенсація за невдачі у навчанні, суспільному житті, а також від тиску та жорстокого поводження батьків чи інших дорослих, при недостатній увазі з боку дорослих тощо; як крайня міра, коли учень вичерпав всі інші можливості для задоволення своїх потреб, і у випадках, коли учні протестують проти певних правил, виражаючи невдоволення, прагнучи зруйнувати дещо в своєму оточенні.
До цього додається те, що українське суспільство останні чотири роки
живе в умовах війни та популяризації насильницьких методів вирішення
проблем. Більш того – активно насаджується гіперполяризація. Опоненти в
середині суспільства перетворюються на ворогів. Люди обирають між «зрадою» та «перемогою». І ця мова ворожнечі в українському суспільстві
проектується на дітей. Діти не бачать прикладу ефективного компромісу,
дієвості мови діалогу та толерантного ставлення до «інших».
Зрештою, таку модель поведінки вони переносять на однолітків, особливо тих, що відрізняються.
Через всі ці факти тема булінгу дуже актуальна в сучасному суспільстві і викликає непокоєння батьків, вчителів, громадськості. Тому активісти дитячо-юнацьких організацій міста Білицьке та Водянське Добропільської міської ради вирішили розібратися з усіма аспектами цієї проблеми і створити соціальний проект «Булінг. Стоп агресії!»
Мета соціального проекту полягає у створенні ефективної системи профілактики негативних тенденцій серед учнів та формуванні позитивного досвіду проведення вільного часу.
Завдання проекту:
Характеристика проекту:
Соціальний проект «Булінг. Стоп агресії!» довгостроковий, розрахований на один рік.
Термін реалізації проекту
Вересень 2021- вересень 2022 року
Учасники проекту: актив учнівського самоврядування, активісти дитячо-юнацької організації «Мрія», координатори діяльності, що здійснюють педагогічний супровід учнівського самоврядування, батьківські комітети навчальних закладів міста, громадські організації міста.
Основні напрямки реалізації проекту:
Шляхи реалізації проекту
Шкільний рівень
Вересень 2021 – вересень 2022 року
соціальних психологів, волонтерів на тему: «Булінг очима дітей
та дорослих і як з цим явищем боротися»;
Міський рівень
Жовтень 2021-березень 2022
Очікувані результати проекту:
І якби на те моя воля,
Написала б я скрізь курсивами:
«Так багато на світі горя,
Люди, будьте взаємно красивими!»
Ліна Костенко