Письмечівський заклад загальноосвітньої середньої школи І – ІІ ступенів
Солонянської районної ради Дніпропетровської області»
Учнівські колективи 5-го та 7 класів
Класні керівники: Корнєєва М.Ф.
Приймак О.М.
Тип проекту: творчий, колективний, короткочасний.
Мета: - формувати еколого – естетичну компетентність;
-
розвивати почуття відповідальності за ставлення до природи;
-
вчити аналізувати екологічний стан довкілля.
Завдання: створити книгу скарг від імені природи та природних обєктів.
Етапи реалізації:
Етапи проекту
|
Завдання
|
Виконавці
|
Підготовчий
|
-
Ознайомлення з метою та завданням проекту всіх його учасників.
-
Комплектація груп «Екологів – дослідників» і «Бюро розслідувань».
-
Розробка плану роботи та розподіл відповідних обовязків.
|
учні 5, 7 класів, класні керівники
|
Практично - виконавчий
|
1. «Еколого – дослідники» обирають певні обєкти досліджень (садок, вулиця, дерево, квітка та ін.) і досліджують екологічний стан одного з обєктів:
-
Чи є у предмета дослідження підстави для скарг?
-
На що може поскаржитись данний обєкт?
-
Кого він звинувачує у своїх негараздах?
-
Які прохання можуть у нього виникнути?
2. «Бюро розслідувань» збирають скарги та на загальному засіданні зачитують їх, аналізують і приймають для кожної попередє рішення.
3. Поповнення класного куточка інформацією «Закон України «Про охорону навколишнього середовища».
4. Виступити з докладом «Чим займатися з дітьми на природі» на батьківських зборах.
5. Лібмоб «Пам’ятка поведінки на природі»
|
учні 5 класу
учні 7 класу
кл.керівники
5, 7 класів
кл.керівники
5, 7 класів
кл.керівники
5, 7 класів
|
Заключний
|
Скарги природи та прийняті рішення оформлюють у вигляді книги з відповідними ілюстраціями або фотографіями.
|
учні 5, 7 класів
|
Доповідь
«Чим займатися з дітьми на природі»
-
З першої прогулянки зорієнтуйте дитину, що можна брати з собою. Поясніть, що для спортивних ігор, бігу призначені спортивні майданчики, стадіони, які спеціально зручно для цієї мети обладнані. До того ж, біганина в парку, лісі спричиняє не тільки витоптування трави, випадкове обламування гілок (від чого зменшується виділення кисню в повітря), а й загибель під ногами комах та їхніх личинок. А шум, галас втомлюють інших відпочиваючих, лякають птахів, , тварин, впливають на їхнє живлення, розмноження, потомства та догляд за ним. Так, налякані птахи можуть навіть покинути гніздо з пташенятами.
-
Необхідно наголосити, що вогнище забруднює повітря (димом, сажею, попелом), у вогнищі гинуть комахи, їхні личинки, під ним випалюється трава, грунт, а погано загашене вогнище нерідко спричиняє лісові пожежі.
-
Підкресліть що людина в природі – не господар, а гість лісових жителів, то й поводитись має відповідно.
-
Йти на природу найкраще з біноклем і фотоапаратом. Дайте зрозуміти дітям, що необхідно навчитися бути у природі мисливцем за її таємницями. Необхідно приділити якийсь час для того, щоб просто постояти серед дерев, кущів і тихенько роздивитися довкола. Помітивши якусь тваринку, майте терпіння і поспостерігайте за нею певний час, непомітно намалюйте її та сфотографуйте.
-
Разом з дітьми прислухайтеся до звуків природи (шуму дерев, пташиних голосів, звуків тварин). Знаходьте, фотографуйте гарні краєвиди, за бажанням замалюйте їх. Милуйтесь світом природи, насолоджуйтеся барвами, гармонією, виразністю кожного живого створіння.
-
Вивчайте природу, звертайте увагу дітей на різноманітні зв’язки в ній (наприклад, між будовою і способом життя тварини), на доцільність і досконалість природи (листяну мозаїку, будову квіток тощо).
-
Повідомте дітям, що спілкування з природою збагачує людину, робить її чутливою до краси, добрішою, надає оптимізму в житті, заспокоює у скрутну хвилину. Так, коли людина буває самотня. Коли їй погано, в думках чи в голос можна розповісти дереву, річці, небу тощо про свій клопіт, біль, турботу, природа «слухатиме й ніколи не зрадить».
-
Запропонуйте разом полікувати себе у природі, доторкнутися ладонями до трави, листя, кори дерев, поглянути в небо, послухати шум води, відчути, як душа, сповнюється спокоєм і надією. Закличте дітей спробувати злитися з природою, розчинитися в ній, відчути себе її частиною (як воно і є насправді), осягнути, що без природи не можете існувати.
-
Щоразу перед прогулянкою на природу нагадуйте дітям, що будете спостерігати, вивчати її, милуватися нею, набиратися здоров’я, спілкуючись із різними об’єктами довкілля тощо.
-
Фотографії, малюнки, жолуді, шишки, листя, що впали з дерев, тощо – ось ваші трофеї, коли повертаєтеся з природи. Вони не раз допоможуть вам оживити приємні спогади від прогулянки, відпочити, зняти нервове напруження, втому. Можете організувати виставку із природного матеріалу, яку поповнюєте із року в рік.
-
Як бачите, саме від нас залежить, будуть діти багаті природою, стане вона для них духовною цінністю, чи виростуть черстві душею, в якій пануватиме бажання привласнювати та руйнувати.
Дякуємо за увагу!
-
Кожен зелений листок, кожна травинка виділяє в повітря кисень. Не топчи, не зривай рослини даремно! Найкраща квітка та, що квітує там, де росте.
-
Отруйні для людини гриби для лісових мешканців – ліки і харч. Чим більше в лісі грибів, тим він затишніший, і в ньому краще й швидше ростуть дерева. Не знищуйте неїстівні гриби.
-
Не галасуй у весняному лісі, не вмикай надто голосно музику. Ти лякаєш пташку, і вона летить з гнізда. Яйця, які вона насиджувала, захолонуть, і з них не виведуться пташенята. Краще послухай голоси лісу.
-
Якщо знайшов гніздо – не чіпай, бо пташка може покинути його, навіть якщо там відкладено кілька яєць. Поспостерігай за гніздом не помітно й обережно. І ти помітиш багато цікавого.
-
Не лови барвистих метеликів. Вони нікому не завдають шкоди.
-
Найсмачніша і найкорисніша вода – джерельна. Не скаламуть і ти джерела! Охороняй його чистоту. Чиста вода – це багатство!
-
Ти хочеш принести додому лісові квіти? Зривай їх перед тим, як ітимеш додому, і пам’ятай: скромний, невеликий букет – ознака гарного смаку й свідомості людини, бережливості, доброти.
-
Щоб згубити молоде дерево, достатньо хвилини, а щоб виростити – потрібні роки. Не ламай дерево, не каліч кущів! Рана на рослині – рана на живому тілі.
-
Байдужість, що призвела до пожежі – злочин перед природою і перед людьми. Простеж, щоб у лісі не залишилося навіть іскри від багаття.
-
Покинута консервна банка, скло можуть поранити лісового звіра і призвести до його загибелі. Нагріте сонцем скло може стати причиною пожежі. Не залишайте після себе сміття в лісі. Нехай твоє місце буде чистим. Рештки їжі залиш для пташок на сухих гілках, для звірів – на пеньку, для комах – на землі!
Природа щедра до нас!
Усе, що ми маємо, - від неї, ти відплати їй добротою, увагою, чесним поводженням – і вона стане щедрішою!
ЗАКОН УКРАЇНИ
«ПРО ОХОРОНУ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА»
Розділ ІІ. Екологічні права та обов’язки громадян
Стаття 9. Екологічні права громадян України.
Кожний громадянин України має право на:
-
безпечне для його життя та здоров’я навколишнє середовище;
-
участь у розробці та здійсненні заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального комплексного використання природних ресурсів;
-
здійснення загального і спеціального використання природних ресурсів;
-
об’єднання в громадські природоохоронні формування;
-
вільний доступ до інформації про стан навколишнього природного середовища (екологічна інформація) та вільне отримання, використання, поширення та зберігання такої інформації, за винятком обмежень, встановлених законом;
-
участь у публічних слуханнях або відкритих засіданнях з питань впливу запланованої діяльності на навколишнє природне середовище на стадіях розміщення, проектування будівництва і реконструкції об’єктів та у проведенні громадської екологічної експертизи;
-
одержання екологічної освіти;
-
подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров’ю та майну внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Стаття 12. Обов’язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища
Громадянин України зобов’язаний:
-
берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
-
здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів і лімітів використання природних ресурсів;
-
вносити плату за спеціальне використання природних ресурсів і штрафи за екологічні правопорушення;
-
компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим впливом на навколишнє природне середовище.
Громадяни України зобов’язані виконувати й інші обов’язки в галузі охорони навколишнього природного середовища відповідно до законодавства України.