ПАРАСКОВІЇВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА – ІНТЕРНАТ №40
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
(предмет географія)
Тема: Ліс і людина.
Вчитель Р.Л.Севостьянова
2019 – 2020 н.р.
План навчального проекту
Автор проекту :СевостьяноваРітаЛукяновна
Тема проекту : Ліс і людина
Мета проекту : поглибити знання про природні зони, тайга лісова; визначити роль лісу для населення Землі
Очікувані результати:
Дидактична характеристика проекту
Тип проекту: пізнавально пошуковий.
Об’єкти пізнання :особливості лісової зони в межах різних материків.
Провідна проблема: показати роль лісу для життєдіяльності людини на землі.
Спосіб розв’язання проблеми: виявлення цікавих фактів природи лісової зони , впливів лісу на життя людини.
За кількістю учасників : груповий .
Термін дії – моно предметний , короткочасний (І семестр).
Освітній продукт : мультипрезентація.
Учасники проекту
Керівник : Вчитель географії Р.Л. Севостьянова |
Учні
6-А клас 11 учнів |
6 – Б клас 10 учнів |
План виконання проекту:
Матеріали проекту
І етап
Група дослідників.
Ділова гра
Ліси Уралу
Ведучий вчитель.
Вступне слово. Ліси Уралу займають площу 76,6 млн.гектарів.. Вони простягаються від холодного Карського моря до степів Казахстану. Займають Західно – Сибірську рівнину.
З півночі на південь лісова рослинність змінюється від рідколісь тундри до заболочених лісів тайги. Соснові ліси змінюються на березові.
Надаю слово групі дослідників.
1 учень. Кліматичні умови різноманітні. В Приполярному Уралі середня температура липня від + 8 до + 10 градусів , а на Південному Уралі + 20 градусів.. Неоднакова і кількість опадів: на півночі 300мм. На півдні від 500мм до 600мм. Видовий склад рослинності змінюється і по висотній поясності. Найвища вершина Уральських гір – Народна – 1895 м.
Вчитель .
Вправа «Картограф»
Визначте на карті атласу: Євразія, Уральські гори, Карське море, Західно – Сибірську рівнину, найвищу точку Уральських гір.
2 учень. Дослідження рельєфу.
Рельєф горбистий, нагадує морські хвилі.
Рослинність: сосна звичайна, листяниця сибірська, береза. Висота сосни віком 100 – 120р досягає36м-40м, берези 22 – 24м.
3 учень . Значна частина території на схилах зайнята темнохвойними лісами: ялина сибірська, піхта, кедр.
Висота цих дерев - 30 м.
Запас деревини – 400-500м3 на 1 гектар
Дерева кедра можуть досягти 36м. а товщина стовбура 84 см.
Урожай горіхів періодичний, але дуже багатий.
4 учень. Береги річок які мають снігове живлення, поросли черемхою, калиною, рябіною, смородиною, є ольха , береза, осика. Їх стовбури обвиті хмелем – який вважають ліаною уральських лісів.
5 учень. Ще з 1994 року тут знайшли листяницю сибірську.
Вік біля 500 років. Висота – 32м. Діаметер – від 106 см. до 130см. Дерево дає плоди.
6 учень. Дуже цікавий тваринний світ в лісах Уралу.
Із птахів –синиця , зозуля, клєсти.
Комахоїдні - дрозди, зяблики, удуди, кедровики , галки,козодої, сойки, шпаки.
Тут живе цікава мініатюрна пташка – піщуга. Її тільце – менше сірникової коробки. Її називають - корольок. Вона скльовує мілку гусінь, метеликів , кліщів.
Важливим кормом для пернатих є плоди і насіння дерев, лісові ягоди.
Північна піщуха та тетерев харчуються рослинами. Тут живе 7 видів дятлів.
Найкрупніший птах – орлан білохвіст. Він гніздиться на скелях, берегах річок, озер і харчується рибою.
В річках і озерах Уралу водяться риби : чабак, щуки,язі,єльці,єрщі.
1 учень. Цікавим є і світ тварин Уралу. Біля води, в глухих лісах тайги живуть ондатри ( водяні криси), норка , видра. Вони добре плавають і харчуються рибою. Їх побачити дуже важко – вони легко та швидко рухаються по суші.
На берегах лісових рік живуть барсуки, харчуються мишами, жабами лічилками комах , грибами , ягодами.
2 учень. Тут мешкає хижак вовк. Вовки тут полюють на : лосів, оленей, косуль , зайців. Живуть тут і пушні звірі : горностай,песці, куниці, соболі. Є бурі ведмеді, росомахи. Багато копитних : косулі , олені , лосі.
3 учень Летучі миші виловлюють комарів, метеликів , комах. Живе тут і родич білки - летягя, жовто – сірий хижак.
Із ссавців тут є численні гризуни : зайці, польові миші, білки , бобри. Крім того я доповню перелік хижих птахів : кобчик, пустельна, коршун, сокол, яструб.
Вчитель. Це важливо знати.
Існують на Уралі лісові ділянки які вчені називають сосняками лишайниковими.
Характерні особливості грунти пісочно – підзолисті. Вони покриті білою лишайниковою ковдрою. Тут від 5 до 10 видів лишайників. Кожний гектар лишайникової ковдри може містити десятки тон води, але швидко висихає під сонячними променями і може швидко загорітися навіть від однієї іскри.
Лишайник – це співдружність водорості ігриба. Існує близько 25 тисяч видів лишайників, але в сосняках – лишайниках головних – кущовий . Ростуть вони дуже повільно. Це не тільки оснвна їжа оленів.
Надаю слово екологам.
Повідомлення групи екологів.
Лишайник – це родовище ліків. Деякі з них є індикатором забруднення повітря, адже вбирають із оточуючого середовища негативні речовини, в тому числі - радіоактивні. На таких ділянках єсоснові деревостої . Тут росте величезна кількість брусниці. Але збирати її треба на ділянках де не було пожеж.
Памятка екологів.
Лісам Уралу небезпечні :
Заключне слово вчителя.
Пропоную скласти узагальнюючу таблицю.
Ліси Уралу.
грунти |
Рослинний світ |
Тваринний світ |
Пісочно підземний суглинисті |
Кедр Піхта Сосна –сибірська Вільха Можжевільник Береза полярна Верба Багульник Горобина Калина Брусниця Черемха Хміль лишайник |
Синиці Зозулі Дрозди Клісти Зяблики Удоди Кедровик Гаяки Козодої Шпаки Сойки Тетереви Піщуги Дятли Флан- білохвостий Кобчики Яструби Соколи Сови Зайці Білки Бобри Горностаї Песці Росомахи Куниці Бурі ведмеді Вовки Лосі Олені Косулі Видри Норки Барсуки Летяги Летючі миші |
А зараз «Вікторина»
Запитання вікторини.
Другий етап.
Це важливо знати.
Заняття проводиться у формі прес-конференції.
Вступне слово вчителя.
Як тут легко дихати! Це перші слова людини, яка попала в ліс. І не дарма. В сонячні дні 1 гектар лісу вбирає з повітря 220-280 кілограмів вуглекислого газу і виділяє 180-220 кілограмів кисню. При цьому більшість листяних дерев зберігає здатність вбирати вуглекислоту з настанням темряви. Зелені насадження очищують повітря від диму, пиляки , збільшують вологість. В лісі значно знижується сила вітру і дія прямих сонячних променів.
Рослини лісу виділяють фітонциди – речовини які володіють бактерицидними якостями . Особливо можжевельник. Адже 1 гектар цієї рослини продезінфікує мусозвалища великого міста.
Ось ми і посадимо недаремно його на території нашої школи. Все що дає ліс , приносить спокій і душевну рівновагу.
На цьому занятті ми зробимо невеличкий екскурс у цікаві і важливі явища лісу.
Я пропоную назвати це заняття – «Прес- конференція» на тему : «Це важливо знати».
Для участі я запросила кореспондентів деяких видань, телеканалів. Вони будуть в ролі ведучих цих видань.
Кореспондент газети «Зірка».
Моє повідомлення допоможе розкрити секрети деяких дерев. І це важливо знати.
Тополя. Це дерево – одне із символів України. Весною бруньки тополі наповнюються смолкою. Воно нагадує соснову , але запах інший. Його не відчуваєш навіть тоді, коли підійдиш близько. Але тільки торкнеш бруньку і запах залишиться на пальцях. Лише після дощу це дерево виділяє дивний аромат. Це фітонциди – що мають бактерицидні якості, вони вбивають всі мікроби. Тополь – це фабрика кисню. Одна тополя виділяє кисню стільки три липи , чотири сосни. По здатності очищувати повітря - це чемпіон. За сезон одне дерево очищає атмосферу от 20 до 30 кілограм небезпечних речовин. Тополі там де люди. Пух тополі – це ворсини, що виділяє насіння.
Мудрими були наші предки. Адже на Україні з древніх віків садили тополі
Кореспондент газети «Сільське життя».
Всі ми добре знаємо дикого кабана. Але рідко хто бачив його в дикій природі. Адже це хижак!
Ось що важливо знати!
Кабан з давніх часів – символ злості , сили. Його клики можно порівняти з кликами ведмедя. Він обережний , хитрий і стрімкий, він здатен рухатися дуже швидко. Звір крупний з масивним тілом і короткими ногами . За об’ємом здобичі - третій серед хижаків в Євразії. Він добре пристосовується до різних умов оточуючого середовища. Добре почуває себе в Тайзі,широколисних лісах, в болотістій місцевості, може виходити навіть в степ. Завдяки клиноподібному тілу легко рухається в холодах , на болотистій місцевості. Може опиратися на всі пальці тому дуже пластичний. Це всеїдна тварина . Зєдає все що є поблизу. Веде стадний спосіб життя. Плодовитий. В самки народжується 5-6 поросят. Наносить шкоду господарству. Адже є прислів’я «Пусти свиню в город – наробиш біди». Це відноситься на сам перед до дикого кабана.
Кореспондент телеканалу «Україна».
В лісах Євразії є надзвичайно цікаві тварини!
Це важливо знати!
Моя розповіть про хижака росомаху – хижака. Її називають гігантською куницею, хоча зовні вона нагадує невеликого ведмедя.
В історичні часи росомаха проживала по лісам Євразії і Північної Америки. Нині проживає на півночі як Євразії так і Північної Америки.
Сучасна росомаха – це надзвичайно виносливий звір з сильною мускулатурою . За добу вона здатна пройти десятки кілометрів навіть по глибокому снігу за вдяки широкій стопі. Россомаха пастух північних оленей, постійно знаходиться в дорозі, полюючи на них.
Сучасна росомаха -всеядний звір. Вона підбирає все що зустрічається на її довгому шляху. Вживає навіть рибу.
Нам приходилось спостерігати як вона дістає тушку риби з під товщі снігу . Приносить 2-3 дитинчат, це красивий – окраса лісів тайги.
Кореспондент телеканалу «Інтер».
Всі ми знаємо безліч лікарських трав. Лікарськими травами в древність користувались ассірійці, єгиптяни, вавилоняни. Вони записували свої рецепти на глиняних табличках. «Зелена аптека» допомагає знаменитим древнім лікарям :Гіппократу , Диоскориту, Авіценні лікувати різні нежиті. Але ще раніше люди пізнали ядовиті трави , які назвали нічними рослинами .
Серед ядовитих рослин частіше всього згадують :беладонну, білину, мондрагору.
Беладонна – трава , корінь якої містить смертельну отруту, отрута є і в листі , гарних ягідках, квітах.
Це важливо знати!
Необережне поводження з нею призводить до смерті . Росте вона в букових лісах Карпат, на Кавказі, в Криму. Може жити вздовж дороги, берегів річок.
Білена - із родини пасльонових . Сама отруйна її частина – зернятка , що зявляються в кінці літа. Отруєння приводить до паралічі, людина хоче кудись бігти. Тому говорять- «Білини обївся. Велика доза смертельна. Але древні лікарі меленькими дозами лікували багато захворювань. Росте на смітниках біля доріг.
Мандрогора росте в Азії . В древні часи її плоди , великі паморанчового кольору плоди використовували з лікувальними цілями, а ось корінь містить отруту.
Сучасні лікарі - вчені із трав смертоносних переробляють ці трави як трави які лікують.
Кореспондент телеканалу «1+1»
Я розповім про вологі багатоярусні екваторіальні ліси в Амазонській низовині. Наша знімальна група була зачарована їх природним багатством.
Ці ліси називають «Сельва», що в перекладі з португальського означає «ліс».
Тут надзвичайно багато вологи і тепла. Ліс росте в 12 ярусів. Цей ліс налічує біля 40 тисяч рослин.
Це важливо знати!
Саме цей ліс називають - «Легенями планети». Земля. Найвищий ярус налічує біля 200 видів пальм, висотою 80 – 100 м.. Одна із найцінніших порід дерев – гівея. Саме з неї добувають каучук.
Тут ростуть : шоколадне, динне , молочне дерево, травяниста рослина, ананас, хінне дерево.
Нижній ярус - це густі хащі, переплетені ліанами.
Сельва часто затоплена водами Амазонки і її протоками. Саме на воді тут росте найбільша в світі лілія – Вікторія - регіт. Лист 2 м. в діаметрі, витримує 50 кг..
Заключне слово вчителя.
Про ліс можна говорити багато .
Тому я можу зробити висновок:
Третій етап.
Тема : «Ліс і відпочинок» Заняття – діалог.
Група туристів.
Вчитель.
Збираємось в дорогу, і будемо їхати потягом який має : «Здоров’я».
Чому?
Група туристів.
Тому, що ми будемо їхати до лісу. А ліс – це кладова здоров’я
Вчитель . Що треба підготувати в дорогу?
Туристи: Це залежить від пори року, кліматичних умов.. але треба обов’язково взути зручне взуття.
Вчитель. Що таке національний парк?
Туристи: це особливо охоронна природна територія.
Їх призначення: відпочинок людей, які займаються туризмом, збереження флори і фауни.
Вчитель. Які місця вибирають для національного парку7
Туристи: Для національного парку вибирають місце , враховуючи типове , унікальне місцезнаходження. Такі парки існують в усіх куточках землі.
Вчитель . чи можуть туристи завдати шкоди природі?
Туристи. Так! Це стоянки де рубають дерева, на стовбурах дерев вирізають своє ім’я, розпалюють багаття, залишають багато сміття.
Вчитель. Чи можна туристам подорожувати в заповідниках, місцях де особлива система збереження природи?
Турист. Можна,але через особливий дозвіл.
Вчитель. Що треба знати туристу про ядовитих тварин?
Турист. Дуже багато. Ми приготували цікаве повідомлення.
«Туристу про ядовитих тварин»
На території Євразії налічується більше 1500 видів тварин, які користуються отрутою для захисту або нападу. Ми розповімо про тих які найбільше небезпечні.
Членистоногі тварини наносять укуси тіла людини пускаючи в ход отруту. Скорпіон. Зовні нагадує маленького річкового рака, широке тіло поступово переходить в більш вузький хвіст, який закінчується ядовитою пляшкою, витягнутим крюковидним жалом. Під час нападу загинає хвіст над тілом вперед ударя жалом, проколюючи шкіряний покрив і бризкає отруту. Живуть в Криму, на Чорноморському узбережжі, на Кавказі в Середній Азії. Активні в ночі , вдень ховаються під каміння, нори , тріщини.. Особливо багато їх в напівпустелях , пустелях. Найбільш ядовитий чорний товстохвостий.
Із павуків реальна загроза для людини це каракурт, тарантул.
Каракурт дуже токсичний. Загрозу представляє лише самка. Пара трубчастих ядовитих залоз розташовані у неї біля верхніх челюстей. Колір самки – бархатистий – чорний , довжина до 2 см. На череві цього павука 13 плямочок болотного або краснуватого кольору. Потерпілий від укусу цого павука помирає в великих муках.