ЗМІСТ: Різновиди професіїПрофесія кухаря. Плюси і мінуси. Вимоги до професії кухаря. Посадові обов'язки. Відповідальність кухаря. Повноваження кухаря. Особливості професії кухаря. Професійні навички та вміння кухаря. Особисті якостіКар'єра кухаря. Місця роботи кухаря. Заробіток. Освіта кухаря
Різновиди професіїШеф-кухар – це, насамперед, завідувач виробництвом. Займається складанням заявок, отримує зі складу продукти харчування, стежить за якістю товару і об'ємами поставок. Що буде сьогодні у Вас в меню – вирішує тільки шеф-кухар, беручи до уваги побажання споживачів. Завдання молодшим кухарям та іншим працівникам, також роздає шеф-кухар. Ця людина стежить: дотримані санітарні вимоги до приготування їжі, контролює пропорції сировини для страв. Шеф-кухар регулює вихід працівників на роботу відповідно до складеного ним графіком, а також веде облік продуктів, складає звіти і впроваджує раціоналізаторські пропозиції, спрямовані на поліпшення трудової діяльності. Кухар-кондитер. Готує кондитерські вироби всіляких видів. Торт, рулет, кекс і тістечко – справа рук кухаря – кондитера. Йому під силу приготувати будь-яку начинку, збити смачний крем, розкачати тісто. З шоколаду, фруктів і горіхів такі кухарі творять шедеври. Вони ж займаються виготовленням напівфабрикатів, можуть майстерно визначити вага готового виробу. Кухар-технолог. Керує організацією всього процесу заготівлі сировини. На нього покладені обов'язки з контролю якості, калорійності добової норми їжі, підготовці меню і надання прейскурантів. Розподіляє завдання між командою кухарів, створює фірмові рецепти страв з технологічними картами. Проводить кухарям інструктаж і веде документацію. На нього покладені обов'язки по обліку основних матеріалів, товарів і приготовленої їжі. Кухарі бувають різні: шеф-кухар, пекар, кухар на судні, кондитер, кухар – сушист.
Професія кухаря Коріння ремесла йдуть у ті далекі часи, коли люди навчилися добувати вогонь і смажити на ньому сире м'ясо і рибу. Смачну їжу особливо цінували знатні люди Стародавнього Риму і Греції. В 17 столітті на Русі приготуванням їжі займалися вправні кухарі, а 19 століття знаменитий своїми кухарськими школами. У літописі можна зустріти згадки про волхвів, яких донині вважають першими кухарями. Що не кажи, а кухарі цінувалися у всі часи. Потреба в кваліфікованих фахівцях сьогодні диктує ресторанний бізнес, роблячи професію кухаря ще більш затребуваною. У всьому світі 20 жовтня кухарі відзначають своє професійне свято – «День кухаря».
Плюси і мінуси Професія кухаря володіє рядом переваг:є розмах для творчості;кваліфікований кухар не залишиться без роботи;гідний заробіток;можливість приготувати смачну і корисну їжу для своїх близьких, друзів, улюблених. На кулінарному терені кухарів підстерігають певні труднощі:важко знаходиться на ногах протягом усього дня, та ще й виконувати фізичні навантаження, піднімаючи тяжкості;втратив пильність, в результаті – отримав поріз або опік;необхідність паралельно готувати кілька страв призводить до втоми всього організму до кінця робочої зміни.
Вимоги до професії кухаря Наймаючи на роботу кулінара, рекрутера насамперед, цікавить освіту спеціаліста. У людей з середньою освітою є всі шанси отримати роботу. Роботодавець хоче взяти в свою команду людини, який би розумів рецептуру приготування страв, володів технологією виробництва виробів кулінарії і напівфабрикатів. Здобувач повинен розбиратися в сумісності продуктів, строків їх зберігання та результати кулінарної обробки. Кухар зобов'язаний орієнтуватися у маркуванні застосовуваного сировини, володіти навичками товароведческими. Знати основи правильного харчування і способи приготування дієтичних страв. Кваліфікований спеціаліст повинен на нюх вміти визначити якість продуктів. Цінуються люди, які стежать за новинами в області кулінарії.
Посадові обов'язки Де б не проходила трудова діяльність, але якщо Ваша професія – кухар, значить Ви зобов'язані:- отримати продукти;- виконати загальну технологію приготування їжі;- правильно використовувати кухонні прилади;- забезпечити належний облік та зберігання сировини;- приготувати страву, прописане в меню;- знати калорійні особливості продукції і стежити за терміном їх придатності;- дотримувати чистоту і порядок на робочому місці. Головне завдання кухаря – готувати різні страви, оформляти їх, розробляти нові власні рецепти.
Відповідальність кухаря Фахівець в області кулінарії відповідає за:- дотримання норм безпеки;- якість приготованої продукції;- послідовність приготування;- вага порції на виході. Коло відповідальності кухаря визначає роботодавець організації, який має право вносити в посадову інструкцію необхідні поправки.
Повноваження кухаря Кваліфікований спеціаліст уповноважений:-взаємодіяти з суміжними організаціями та їх підрозділами;-виносити рішення та віддавати розпорядження при виникли форс – мажорних обставин за родом своєї діяльності;-брати участь у проведенні інвентаризації. Кухар має право діяти в межах своєї компетенції.
Особливості професії кухаря Стати хорошим кваліфікованим фахівцем дано не кожному. Насамперед, кухар повинен любити свою справу, володіти уявою і мати творчий потенціал. Кухарями стають талановиті, організовані акуратні і уважні до деталей люди. Головна особливість професії кухаря – дуже розвинене смакове сприйняття і тонкий нюх, а також гарна пам'ять.
Професійні навички та вміння кухаря. Кваліфікований спеціаліст повинен навчитися:-правильно звертатися з кухонними приладами;-готувати строго по рецепту;-виконувати обробку продуктів харчування;-визначати якість наданого для роботи сировини і додаткових складових;-майстерно оформити готовий до вживання продукт;-визначати цінність приготованої страви. Перевага віддається кухарям, які вміють користуватися виробничим інвентарем та обладнанням, а також дотримуватися технологію приготування борошняних, кондитерських та інших видів виробів.
Особисті якості Доброго кухаря притаманні такі особливості характеру:-наявність нюхової і тактильної чутливості, розвиненого окоміру, багатій фантазії;-активність, відповідальність, витривалість , добре розвинута моторика рук. Кухаря, яким керує сміливість і винахідливість вже можна назвати професіоналом, адже створити щось вартісне і представити на суд строгих цінителів свої страви здатний не кожен.
Кар'єра кухаря Помічником кухаря можна влаштуватися ще в студентські роки. Доведеться робити багато брудної роботи: прибирати, чистити, різати, мити. Головне добре себе зарекомендувати. Потім все піде само собою: нескладні страви поступово не будуть представляти для Вас інтересу, Ваші знання і досвід будуть вдосконалюватися з кожним днем. З часом Ви зможете підвищити свій кваліфікаційний розряд, а коли досягнете шостого, то станете претендентом на місце шеф-кухаря. Вивчивши всі тонкощі ремесла можна сміливо відкривати власний ресторанний бізнес.
Місця роботи кухаря Сфера послуг на сьогоднішній день набирає обертів, а значить, кухарі потрібні в ресторанах і барах, кафе і торговельно – розважальних закладах. Готувати їжу потрібно в дитячих садах і школах, робочих їдалень, лікарнях. Працювати особистим кухарем в сім'ї заможних людей не менш престижно, ніж готувати для шикарного ресторану. Хороший кухар затребуваний в будь-якій галузі і ніколи не залишиться без роботи.
Заробіток Скільки Ви будете отримувати працюючи кухарем, залежить від багатьох факторів. Власники популярних закладів, щоб переманити до себе найкращих професіоналів, не ображають кухарів і готові платити за їх роботу хороші гроші. Також багато залежить від місця розташування закладу і цінової політики кухні. Звичайно, якщо Ви готуєте для бюджетних організацій, шкіл або столових, то розраховувати на великий дохід не варто. Роботи багато, велика відповідальність, а платять мало. Добре, якщо 500 доларів отримаєте на руки. У великих містах зазвичай дохід на 200 доларів вище. В середньому заробітна плата становить кухаря 800 доларів. Чим вище розряд, тим більше дохід.
Освіта кухаря Щоб стати кухарем потрібно вчитися, вчитися і ще раз вчитися. Якщо освіти немає, доведеться працювати в поті чола на найважчих роботах. Більш цілеспрямовані кандидати можуть почати з навчання у помічника кухаря відомого ресторану. Потрібно буде виконувати ту саму брудну роботу, але є бонус – одночасно Ви будете здобувати навички і досвід роботи. Якщо пощастить, можливо, Вам запропонують пройти навчання за кордоном або в хорошій кулінарній школі. Навчитися професійно готувати, можна після закінчення кулінарних курсів або курсів кухарів, де Ви вивчіть Італійську кухню або станете майстром з приготування суші. Хороші знання дають профільні середньо-спеціальні навчальні заклади. Секрети високої кухні можна освоїти, навчаючись у шеф-кухарів мішленівських ресторанів всесвітньо відомих міжнародних кулінарних шкіл. Тут розроблені спеціальні програми навчання, які будуть корисні і новачкові і досвідченого шеф- кухареві.