ЩО ОЗНАЧАЮТЬ НАШІ ІМЕНА…
Мета:-розширити кругозір учнів про походження імен, їхнє значення у різних народів; дати пояснення про силу звучання імені;
-поглибити знання про значення імені в житті людини;
-виховувати повагу до свого імені, гордості за своїх батьків.
Наочне оформлення.
плакат класу з іменами, презентація.
Нема нагороди більшої, ніж ім'я, Нема скарбу дорожчого над
життя.Бережи це.
(Расул Гамзатов)
Яке глибоке щастя – жить,
Буть гідним імені людини...
М. Рильський
Багато є на світі слів – хороших і поганих, але для кожної людини є лише одне слово, яке більше за всіх інших викликає різні емоційні переживання, слово, яке найриємніше його душі, – його власне ім'я.
З самого раннього дитинства і впродовж всього життя жодне слово не чує людина так часто, як своє ім'я.
Звернемося до тлумачного словника С.І. Ожегова: “Ім'я – особиста назва людини, що дається при народженні”. Наука про власні імена називається ономастика. Термін цей пов'язаний з грецьким словом онома (грец. “ім'я”). Власні імена людей досліджує антропоніміка (від гр. anthropos – «людина», onuma – «імя»).
На вибір імені впливали різні чинники, зокрема бажаною чи небажаною була дитина — звідси й Жадан, Бажан, Нечай, Милкж або Небажан. Дитину тиху, лагідну відповідно до її вдачі могли назвати Добринею, Л юбимом або ж, навпаки, — Шумилом, Крикуном. Дні тижня, пори року, порядок народжуваності у сім’ї теж знайшли відображення в давніх слов’янських іменах: Літо, Зима, Вівторок, Середа, П’ятниця, Первуночка, Первунець, Втору- ночка, Вторунець, Третячок, П’ятушок та ін. Були й імена на позначення кольору волосся, очей малюків, місця, часу народження, соціального стану, виду занять батьків та ін: Біляна, Політко, Селюк та ін.
За родоплемінного ладу імена кожного роду були його власністю і не могли використовуватися в інших родах того самого племені. В одному роду не було людей з однаковими іменами. Тільки коли людина помирала, її іменем називали новонароджену дитину. Якщо ж імен не вистачало, їх позичали в іншого роду, але після смерті людини, яка мала позичене ім’я, його повертали.
З плином віків майже всі імена періоду глибокого язичництва загубилися, зникли. Як пам’ять про ті незбагненно далекі часи залишилися всього кілька імен: ім’я Бажан (до речі, поширене й улюблене болгарами), ім’я Лев — досить популярне в українців. На зміну тим прадавнім іменам прийшли давні слов’янські імена з подвійним коренем, які спочатку поширилися у середовищі князів і тогочасної знаті: Родослав, Мечеслав, Мстислав, Ярослав, Ростислав, Ярополк, Володимир, Мирослава, Мирослав, Людмила та ін. і лише набагато пізніше стали доступними народним масам. У цей же час з’являються такі красиві слов’янські жіночі імена, як Любава, Злата, Милуша, Роксолана, Златослава, Зореслава, Дзвенислава, Віра, Надія.
У всі віки, у всіх народів цінувалася людська доброта, розум, уміння красиво говорити, тому не випадково наші предки в надії на добрі справи і добрі помисли дітей, їх великий розум і красномовність давали їм імена з таким глибоким змістом: Добромисл, Добриня, Творимир, Златоуст. Жаль, що вони не дійшли до нас, загубилися в сивому тумані віків .
З приходом християнства на Русі закріпився звичай при охрещенні давати дитині два імені: одне — церковне, друге — світське, причому церковне ім’я тримали в таємниці, щоб ніхто не зурочив дитину, бо в замовляннях на щось погане (як і на хороше) обов’язково називається ім’я людини. Ународі вірили, що, не знаючи імені людини, не можна їй нашкодити. Це вірування збереглося і до наших днів.
Разом з християнством на територію Київської Русі прийшли давні єврейські імена. Давні євреї, будучи дуже набожними, давали своїм дітям імена відповідно до церковного календаря, тобто давали дитині ім’я того святого чи святої, в день якого чи якої вона народилася. Тому й значення давніх єврейських імен переважно релігійне: Ісус — спаситель, Абрам — великий батько народів, Захар — пам’ять Божа, Михайло — рівний Богові, Ганна — благодать, Ілля — сила Божа, Єлизавета — клятва Божа, Самуїл — почутий Богом, Соломон — мирний, Ісай— спасіння Боже, Матвій—дарЯхве, Осія— спасіння, Назар — присвячений Богові, Рахіль — овечка, Нора — світло і т.ін.
Революція 1917 року принесла масу кардинальних змін у життя українського суспільства, що якоюсь мірою позначилось і на виборі дитячих імен. Оскільки реєстрацію новонароджених почали проводити через РАГСи, а не через церкву, батьки самі надавали ім’я дитині (раніше це робив батюшка, користуючись „святцями» — своєрідним календарем імен святих). Поряд з усталеними з’являються „новотвори»: Революція, Ідея, Епоха, Воля, Свобода, Слава, Сталіна, Октябрина, Демаркація, Муза, Полюс, Геній, Ідеал, Новела, Іскра.Безмежна любов до вождя жовтневого перевороту Володимира Ілліча Леніна надихнула деяких батьків на відтворення нових імен на йогочесть: Леніна, Нінель, Вілен(а), Владлен(а), Ліна.
Поява у сільському господарстві нових машин настільки підняла творчий дух і ентузіазм окремих батьків, що в результаті з’явилися імена Трактор та Комбайн. Маємо надію, що ще й зараз живі ці люди з такими незвичними іменами, а їхні діти не змінили імена по батькові, які дісталися їм у спадок: Трактор Іванович, Петро Тракторович, Іван Комбайнович.
Як колись, так і тепер широко вживані українцями й латинські імена: Віктор — переможець, Валентин — здоровий, Валерій — сильний, міцний, Максим — найбільший, Клим — милостивий, Кіндрат — широкоплечий, Юлія — із роду Юліїв, Регіна — цариця, Гнат — вогняний, Віталій — життєвий та ін.,
Але найбільшою популярністю в нашого народу користуються імена грецького походження, які впродовж багатьох століть приходили в нашу мову і міцно в ній закріпилися: Ірина — мирна, Катерина — морально чиста, Василь — царський, Кузьма — космічний порядок, Никонор — той, що бачить перемогу, Микола — переможець, Орест — гірський, Остап — урівноважений, Анастасія — воскресла, Лідія — із Лідії, Оксана — гостинна та ін.
Звичайно, крім названих, трапляються імена і з інших мов, але їхній відсоток у нашій мові незначний. Так, наприклад, з німецької мови до нас потрапили такі імена: Аліна — благородна, Роберт — блиск і слава; з арабської — Руслан, що означає — лев; тюркське Тимур — залізо, єгипетське Нонна — присвячена Богові та інші.
Міністерство юстиції оприлюднило перелік імен, якими у … році в Україні найчастіше та найрідше називали новонароджених. (Список імен поданий на сторінці Мін'юсту у Фейсбуці.).
Ми вивчити ступінь поширеності імен у нашій школі.
Всього чоловічих імен у школі – 27. Найбільш поширені ІМЕНА ХЛОПЧИКІВ: Дмитро, Владислав, Олександр, Юрій, Данило, Денис. Також кілька разів зустрічаються Сергій, Богдан, Віталій, Максим, Олексій, Андрій, Ілля, В’ячеслав.
Імена хлопчиків, що зустрічаються по одному разу: Антон, Артем, Валентин, Євгеній, Єгор, Ігор, Кирило, Назарій, Рауль, Роман, Ромео, Станіслав, Тимофій.
Найбільш поширені ІМЕНА ДІВЧАТОК: Юлія, Аліна, Анна, Дар’я або Дарина, Анастасія, Марина. Також кілька разів зустрічаються Віта, Карина, Катерина, ПАУЗА Аміна, Альона, Ангеліна, Єлизавета, Марія, Богдана, Ксенія, Маргарита, Наталія, Оксана, Ольга.
Імена дівчаток, що зустрічаються по одному разу:Валерія, Варвара, Віра, Віталіна, Владислава, Діана, Ельвіра, Зіна, Інна, Ірина, Каміла, Олександра, Олена, Поліна, Сандра, Сніжана, Тетяна, Яна.
До цих пір була теорія. А що на практиці? Що означають наші імена? Ми запропонували однокласникам відповісти на наступні запитання:
-Чи знаєш ти, що означає твоє ім’я? |
-Чи правда, що в твоєму характері знайшло відображення значення імені? |
-Чи знаєш ти, чому батьки вибрали для тебе саме це ім’я? |
-Чи знаєш ти, коли твої іменини? |
-Чи задоволений ти своїм ім’ям? Цікаво було опрацьовувати результати опитування: |
___ учнів розповіли захоплюючі історії про своє ім’я.
_____ чоловік знають, чому їх назвали саме так.
Значення свого імені знайоме не всім.
______ учнів згодні з тим, що в їх характері відображене значення імені.
_ знають, коли в них іменини
_ однокласників задоволені своїм іменем
Учитель. Діти, як ви думаєте, скільки всього в світі імен? (припущення дітей). 4 мільярди. І це не так вже дивно. Людина почала використовувати імена близько 7 тисяч років назад. Багато імен прийшли до нас з інших мов. Між ім'ям, характером і долею існує певний зв'язок, про який здогадувались ще древні люди. Вони вважали, що, знаючи ім'я, на людину можна впливати, і тому новонародженим давали два імені, із яких головне тримали в секреті. Якщо так, то змінивши ім'я, можна змінити долю? І люди намагались робити це різними способами. Римляни, наприклад, писали ім'я перевернутими буквами, щоб викликати переворот долі в житті людини.
У нашому класі 15 чоловік: 6 дівчаток (2дівчинки мають однакові імена) і 9 хлопчиків (однакові імена мають 2 хлопця)
У нашому класі нвчаються:
той, належить Деметрі, Богині родючості, двоє Життєвих, Захисник людей, Вельмишановний, Мужній, Благородна, двоє таких, що володіють славою, Денний, Світла, дві Пухнасті, Кучеряві, Хлібороб, і навіть Всеправдива жителька країни Ельфів.
-Чому батьки вибрали для тебе саме це ім'я, чим вони керувалися? (Ім'я сподобалося своїм звучанням, назвали на честь кого-небудь з родичів або відомих людей, назвали по святцях на честь якого-небудь святого, інші причини).
- На питання анкети, хто назвав и на честь кого назвали, наші однокласники відповіли таким чином:
Хто назвав? |
На чию честь назвали? |
Батько – 5 |
На честь бабусі – 5 |
Мама – 9 |
На честь прадідуся – 6 |
Бабуся і дідусь – 6 |
На честь близьких знайомих – 12 |
Усі разом – 4 |
На честь батька – 1 |
Нам стало цікаво: яке ж походження наших імен? Наші учні провели невелике соціологічне дослідження. Вони з'ясували історичне «коріння» походження імен дітей нашого класу. з якої мови воно прийшло?
Надаємо вашій увазі статистичні дані: грецького походження – 6 імен: Олена, Дмитро, Андрій, Денис, Олександр, Юрій, латинського – 4: Віталіна, Юлія, Сергій, Віталій, германського – 2: Аліна, Ельвіра, слов’янського – 1: Владислав.
До вашої уваги творчі роботи наших учнів.
Кластери «Моє ім’я»: *** Аліни, *** Олени
Акуратна
Люб’язна
Ініціативна
Наполеглива
Артистична
Охайна
Лагідна
Енергійна
Наполеглива
Акуратна
* |
* |
* |
* |
* |
А |
|
||
|
|
|
С |
О |
Н |
Ц |
Е |
|
Г |
Р |
У |
Д |
Е |
Н |
Ь |
||
Я |
Н |
Т |
А |
Р |
|
|||
Л |
І |
Л |
І |
Я |
||||
Б |
І |
Л |
И |
Й |
|
|||
Що за ім’я? – мені ви підкажіть! (Олександр).
Вірність’’’’’ ‘’стіна’’ ‘калина’’’ ‘’’синій – Віталій
‘’кадет’ - Денис
Володіти (слов.) + слава (слов.) – Владислав
У перекладі з латинської означає „інша”, „чужа”; у перекладі з давньогерманської – „благородна” (Аліна).
Вірші *** Ельвіри, *** Анни:
Моє ім’я не просте,
Ось послухайте яке.
А зовуть мене Ельвіра-
Добра в домі господиня:
Завжди їсти приготую,
Все роблю я до ладу,
Наварю і напечу.
Ще люблю я малювати,
Вірші, казочки складать,
І співати полюбляю,
Та дорослих поважаю.
До вашої уваги вікторина «Назви ім’я»
Але спочатку відгадайте загадку: що
“У воді не тоне, у полум’ї не горить, у землі не гниє»? (Ім’я)
Висновок. Багато є на світі слів – хороших і поганих, але для кожної людини є лише одне слово, яке більше за всіх інших викликає різні емоційні переживання, слово, яке найсприятливіше його душі, – його власне ім'я.
Лишень запам’ятайте ім’я і звертайтеся до людини, вимовляйте його невимушено, і ось ви уже зробили їй приємний комплімент, прихилили до себе. Та варто вам забути його, помилитися, або переплутати і от ви уже ні в сих, ні в тих. Погодьтесь, що коли вам хтось пише листа і, звертаючись, робить помилку у вашому імені, це дуже неприємно, хай навіть ви розумієте, що, можливо, адресант не хотів завдати вам прикрощів.