Мета: -ознайомити учнів з одним із перших людських ремесел;
-показати типологію виробів із шкіри;
-організувати обговорення проблеми: «Що є
доцільнішим: придбання виробів із шкіри чи її замінника еко-шкіри?».
Завдання: акцентувати увагу учнів на основних етапах і способах сучасного шкірного виробництва.
Очікувані результати: -усвідомлення дітьми складності процесу
обробки шкіри та виготовлення виробів із неї;
-озброїти дітей знаннями, які б дали їм змогу зробити вибір на користь натуральної шкіри, чи її замінника еко-шкіри.
|
Проект учнів 7-А класу
|
||||||||||||||||||||
Назва проекту: «Обробка шкіри» Мета: -ознайомити учнів з одним із перших людських ремесел; -показати типологію виробів із шкіри; -організувати обговорення проблеми: «Що є доцільнішим: придбання виробів із шкіри чи її замінника еко-шкіри?». Завдання: акцентувати увагу учнів на основних етапах і способах сучасного шкірного виробництва. Шляхи реалізації проекту
|
Очікувані результати: -усвідомлення дітьми складності процесу
обробки шкіри та виготовлення виробів із неї;
-озброїти дітей знаннями, які б дали їм змогу зробити вибір на користь натуральної шкіри, чи її замінника еко-шкіри.
1стор.
Шкіра – це популярний натуральний матеріал, якому характерні міцність, еластичність та довговічність. Отримання його відбувається шляхом вичинки шкір тварин. Може здійснюватися як у приватних господарствах, так і на пром. підприємствах. Застосовується в різних сферах: від взуттєвого і меблевого виробництва до створення книжкових палітурок та навіть шпалер.
Кілька слів про історію. Технологія виробництва шкіри (вичинка та обробка) правомірно вважається одним з перших людських ремесел, яке здійснювали ще тисячі років тому. Перші свідчення цих процесів датуються XIII століттям до н.е. Полювали на тварин задля збагачення м’ясом і жиром. Але перед вилученням цих матеріалів за допомогою гострого кремнію/кремнієвих ножів здирали шкури, які використовували, головним чином, для створення перших варіантів взуття (обмоток, сандалій)
Основні етапи і способи сучасного шкіряного виробництва
На сьогодні знаходять застосування як історичні способи виготовлення, так і інноваційні.
Першим і дуже важливим етапом вважається обробка шкірсировини. Найбільш високоякісна – коров’ячі шкури. Крім цього, застосовують шкури кіз, овець, свиней, пітонів, крокодилів і т.д. Варто відзначити, що якість сировини впливає на кількість виробничих етапів: що якіснішим є матеріал, то менше роботи з ним передбачається.
Трансформація шкури тварини в готову шкіру, в цілому, містить три основні стадії:
Також окремо можна виділити розкроювання сировини й готових шкір.
Результатом усього цього технологічного процесу і є шкіра, тобто шкіряне виробництво є перетворенням шкури в готову шкіру.
2 стор.
Обладнання інтер'єру — рід шкіряних виробів для декорування стін на оббивки меблів, виготовлених міськими цеховими майстрами та сучасними художниками декоративно-прикладного мистецтва.
Кордибани (від назви м. Кордова, Іспанія) — типологічна група шкіряних шпалер, оздоблених тисненням, розписом і позолотою, переважно рослинною орнаментикою.
Оббивочна шкіра — тип декоративної шкіри для оббивки диванів і крісел, прикрашена тисненням або розписом.
Настінні прикраси — типологічна група сучасних шкіряних плакеток, декорованих тисненням, інкрустацією, випалюванням, розписом і под.
Одяг — рід шкіряних виробів, прикрашених вишивкою, аплікацією, ажурним вирізуванням. Поділяється на типологічні групи: головні убори, верхній плечовий одяг і взуття. Доповнення до одягу — рід виробів зі шкіри, пишно декорованих тисненням, аплікацією, металом, плетенням тощо. Сюди входять такі типологічні групи виробів — паски, торбинки й прикраси. Паски — шкіряні вироби для підперезування у поясі й закріплення поясного одягу. Паски різняться шириною й оздобленням. У Карпатах вузькі пояси називали букурійками, а широкі — чересами. Череси виготовляли різної ширини: на одну пряжку — пасок, на дві — малий ремінь, на три — великий ремінь. До цієї типологічної групи входять також ремінці для годинників, зап'ястні ремінці і т. ін.
Торбинка — це шкіряні вироби з пасом для транспортування предметів. У Карпатах розрізняють чоловічі торбини — табівки (у XVIII ст. квадратні, у XIX ст. півкруглі), прикрашені набиваним металом. У них носили курильне приладдя. Торбинки менших розмірів називали ташками. Ix зовнішній бік суцільно вкривали бляхою із сітчастим орнаментом. Вони служили скоріше прикрасою. Маленьку торбинку, стяг нуту у верхній частині й прикріплену до паска, називали калиткою, оздоблювали капелями й китицями. Сучасні чоловічі й жіночі торбинки за багатством форм утворюють окремі типологічні підгрупи (сумки, портфелі, дипломати, валізи тощо).
Прикраси — група сучасних виробів, функціонують як доповнення до жіночого святкового одягу: кулони, брошки, паски, браслети, півобручі до волосся, декоративні квіти і т. ін.
Дрібні особисті речі — невеликий рід шкіряних виробів галантерейного характеру (капшуки, гаманці, портмоне, футляри для окулярів, ключів та ін.).
Знаряддя праці — рід виробів, представлений єдиною типологічною групою предметів упряжі. Лимарі колись виготовляли хомути, гужі, черезсідельники, шлеї, сідла, сіделка, віжки, посторонки, нашийники (нашильники), нагрудники, дуги, батоги і под. Майстри пишно прикрашали святкову упряж металевими кільцями, пряжками, «кониками», латунними бляшками, вовняними китицями, хомут розцяцьковували металевими ґудзиками тощо.
Палітурні предмети поділяють на дві типологічні групи: обкладинки й коробки. Обкладинки переплітають шкірою й оздоблюють тисненням, аплікацією, розписом (книги, альбоми, папки). Коробки різної величини й форми прикрашають тисненням, випалюванням, розписом (для зберігання документів, фотографій, дрібних реліквій тощо).
Що краще купувати-вироби з натуральної або штучної шкіри-вирішувати вам. Я для себе вибір зробила.І він – не на користь шкіри.Зараз море різноманітних практичних тканин,красивих ,легких у догляді і недорогих. До того ж процес їх виготовлення завдає набагато меншого збитку довкіллю.
3 стор.
.